Do hrdel a statků

24. listopadu 2014, 00:00 - Pavel Páral
24. listopadu 2014, 00:00

Martin Polach rozjíždí ostrou právní bitvu bez rukaviček. Přesto má proti miliardáři Chrenkovi jen mizivou šanci

Na úterní valné hromadě společnosti Agel začne otevřená válka mezi jejími akcionáři Martinem Polachem a Tomášem Chrenkem. Lze očekávat, že po valné hromadě budou následovat žaloby a možná i trestní oznámení.

Valná hromada svolaná Tomášem Chrenkem měla původně snížit počet členů dozorčí rady, a zrušit tak místo, na němž až do letošního srpna seděl Martin Polach a na něž on sám rezignoval. Údajně pro nesouhlas s obchodním směřováním firmy, která je největším privátním poskytovatelem zdravotní péče. Chrenek prý chtěl expandovat zejména na Balkáně a hodlal investovat do lékařského výzkumu, což by z Agelu odsálo hotovost a omezilo šance na nějaké budoucí vyplácení dividend. Mimochodem, Chrenek zablokoval již poslední výplatu dividend, přestože se firmě mimořádně dařilo a bylo možné rozdělit stamilionové částky.

Jak jsme informovali v minulém vydání týdeníku Euro, začal Polach nabízet hlasovací práva ke svému čtvrtinovému podílu na trhu potencionálním investorům. Prodej samotných akcií Chrenek blokuje a sám Polachovi prodat svou majoritu nehodlá.

Minulý týden vrátil Polach Chrenkovi úder tím, že využil svého práva a doplnil na program valné hromady odvolání dalších členů dozorčí rady a jednoho člena představenstva.

Důvod má být „v neoznámení střetu jeho zájmů se zájmy společnosti a v porušení povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře, které spočívá v upřednostňování zájmů Ing. Chreneka před zájmy společnosti a nepřijetí opatření proti plnění nevýhodných podnájemních smluv společností“. V případě samotného Chrenka pak má důvod rovněž spočívat Kromě posledního bodu jsou ostatní důvody zatím nejasné. Onou Chrenkovou překážkou ve výkonu funkce by pak mělo být jeho členství v orgánech jeho vlastní zkrachovalé společnosti Moravia Energo. V obdobné situaci byl nedávno za členství v dozorčí radě pražského dopravního podniku pražský zastupitel a známý sociálnědemokratický politik Karel Březina odsouzen k roční podmínce.

Zmínka o nájmech potom patrně souvisí s osobou Libora Vrby. Bývalý šéf protikorupční policie pracuje pro Tomáše Chrenka od roku 2011 i na jiných projektech. Za Agel měl být jako člen představenstva u nájemních smluv se společností Praba, která spravuje Chrenkovy nemovitosti. Dalším, kdo má vedle Chrenka z dozorčí rady odejít, je Jakub Kotrba, řídící partner advokátní kanceláře Jansta, Kostka. Její šéf Miroslav Jansta, kromě jiného šéf České unie sportu, s Chrenkem dlouhodobě spolupracuje a patří k nejvlivnějším právníkům v Praze. Možná i proto Polach ve svých připomínkách k valné hromadě napadá přesunutí sídla společnosti z Prostějova do Prahy.

Z toho všeho je zřejmé, že Martin Polach chystá velmi ostrou právní bitvu, která proběhne opravdu bez rukaviček. Přesto jeho šance proti miliardáři Chrenkovi nejsou velké. Lze očekávat, že se Chrenek pokusí o masivní navýšení základního jmění, jehož se Polach pro nedostatek prostředků nebude moci účastnit. Naředí tím jeho podíl tak, až bude moci provést squeeze-out, a svého mnohaletého partnera odbude almužnou.

Polachovou šancí je kromě úspěšné kriminalizace Tomáše Chrenka jen spojení s opravdu mimořádně silným partnerem typu Andreje Babiše či Petra Kellnera, jemuž se bílý byznys také hodně zamlouvá.

Minulý týden vrátil Polach Chrenkovi úder, když využil svého práva a doplnil na program valné hromady odvolání dalších členů dozorčí rady a jednoho člena představenstva.

„v porušení povinnosti informovat valnou hromadu společnosti o tom, že mu vznikla a nadále trvá překážka výkonu jeho funkce člena dozorčí rady a že z této překážky pro sebe nevyvodil důsledky“.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít