Dlouhodobí investoři a správci

01. června 2015, 00:00 -
01. června 2015, 00:00

Rakouský developer CA Immo vytváří urbanisticky významné městské celky

Při průjezdu pražským Karlínem není možné přehlédnout komplex moderních kancelářských budov Danube House, Nile House a Amazon Court. Tyto tři objekty v areálu River City Prague na břehu Vltavy patří významné rakouské realitní skupině CA Immo, která v Česku vlastní 161 tisíc metrů čtverečních komerčních ploch.

CA Immo se zaměřuje na development, pronájem a správu kancelářských nemovitostí. V poslední době se firma soustředí hlavně na administrativní budovy, které tvoří její hlavní předmět podnikání. Okrajové projekty ze segmentu logistických nemovitostí a hotelů naopak prodala. „Naší silnou stránkou s dlouholetým know-how v oblasti developmentu a asset managementu je segment prémiových kancelářských objektů. Zde chceme dále expandovat,“ potvrdil výkonný ředitel CA Immo pro Českou republiku Alois Vyleta. Skupina CA Immo podniká kromě Rakouska a Česka i v Německu, Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku a dalších zemích východní Evropy a na Balkáně a spravuje nemovitosti v hodnotě 3,6 miliardy eur.

Vysoká obsazenost Výše popsané strategii odpovídá i současná struktura portfolia CA Immo v Česku. Mimo Obchodní centrum Šestka, nacházející se nedaleko letiště v Ruzyni, vlastní tento rakouský investor a developer v tuzemsku již jen kancelářské objekty. Kromě zmíněných tří budov v Karlíně to je další velký kancelářský komplex Kavčí Hory Office Park o pronajímatelné ploše přesahující 42 tisíc metrů čtverečních. A právě v oblasti pronájmu kancelářských prostor se CA Immo velmi daří. „Aktuální míra neobsazenosti našich kancelářských objektů nedosahuje ani tří procent. Lze tedy říci, že ve stávajích objektech jsme se přiblížili plné obsazenosti,“ vysvětluje Vyleta a dodává, že i proto CA Immo připravuje v Karlíně novou výstavbu.

„Náš projekt River City Prague má několik fází, nyní zde chystáme výstavbu dalších dvou budov o ploše přibližně šestnácti tisíc metrů čtverečních,“ doplňuje Vyleta a dodává, že CA Immo uvažuje kromě developmentu nových budov i o přímém nákupu kvalitních kancelářských budov v Praze, zejména ve čtvrtích Praha 4 a Praha 5.

Dlouhodobý horizont Zajímavým rysem podnikání CA Immo v České republice je to, že nefunguje jako klasický developer, který po dokončení a pronajmutí rychle prodává celý objekt. Naopak tato rakouská společnost své objekty dlouhodobě majoritně kontroluje a dalším investorům v nich nabízí jen menšinový podíl. „Například pražský Danube House spoluvlastníme s německým fondem Union Investment, který zde drží 49 procent,“ popisuje obchodní model společnosti CA Immo Vyleta. Právě dlouhodobá správa vlastních objektů je klíčovým faktorem úspěchu rakouské firmy při pronájmech kanceláří. „Protože víme, že naše objekty nebudeme rychle prodávat, není důvod lákat nájemce na nějaké super výhodné pobídky, aby po jejich zkonzumování po uplynutí základní doby nájmu odešli. Naopak jim nastavíme takové podmínky, aby u nás dlouho vydrželi,“ říká Vyleta.

Architektura s ambicí Zároveň má dlouhodobé vlastnictví objektů ještě jeden podstatný důsledek - CA Immo se vždycky snaží své projekty budovat tak, aby byl jejich provoz co nejekonomičtější. „Že se nám to daří, potvrzuje skutečnost, že nyní například náš Danube House prochází certifikací k získání osvědčení LEED označujícího energeticky úsporné budovy. Přitom objekt byl dokončen již v roce 2003, tedy v době, kdy v Čechách energeticky úsporné budovy nebyly tématem,“ vysvětluje Vyleta s tím, že certifikací LEED procházejí i další pražské objekty CA Immo - Nile House a komplex Kavčí Hory Office Park. Poslední pražská budova CA Immo, tedy Amazon Court, získala dokonce jako první kancelářská budova v České republice certifikát DGNB Gold, který uděluje Německá rada pro šetrné budovy.

Přitom právě vysoká úspornost budov umožňuje společnosti CA Immo, aby svým klientům nabízela zajímavé podmínky pronájmu. „Díky propracované nízkoenergetické koncepci a průběžným investicím do technologií dokážeme zajistit našim nájemcům nízké provozní náklady. Dokonce se nám je podařilo v posledních pěti letech snížit,“ říká Vyleta a zdůrazňuje, že pro CA Immo není důležitá jen ekonomika, ale i architektonická hodnota objektů. „Součástí našeho loga je i slovo Urban Benchmarks, máme tedy ambici vytvářet městské celky významně ovlivňující tvář lokalit, kde působíme. A toho je právě pražský komplex River City Prague dobrým příkladem. Na místě původního brownfieldu se nám podařilo vytvořit základ nové reprezentativní pražské čtvrti,“ uzavírá Alois Vyleta.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít