Dlouhodobá aktiva na účty nepatří

17. prosince 2012, 00:00 -
17. prosince 2012, 00:00

Návrh na optimální umístění volných peněz lze získat i zadarmo

Přestože velká část firem potřebuje cizí zdroje, je i dost těch, které naopak řeší otázku: Co s dočasně volnými finančními prostředky? Anebo ji vůbec neřeší, přestože volnými penězi firma disponuje. Přitom na většině účtů pomalu ztrácejí hodnotu.

Velké mezinárodní firmy mají někdy dokonce i vlastní oddělení treasury a vlastní dealing. Zaměstnávají odborníky na finanční a kapitálový trh, aby co nejlépe naložili s každým volným eurem či dolarem. Aktivní správa dočasně volných aktiv by však měla být tématem nejen pro ty největší, nýbrž pro každého, kdo je má k dispozici.

„Většina manažerů se logicky soustředí na to, co je předmětem jejich podnikání. Přitom peníze, které volně leží na běžných účtech, kvůli inflaci zpravidla ztrácejí na hodnotě,“ zdůrazňuje Petr Podolka, CFA, ředitel investiční správy z české společnosti ING Investment Management. „V důsledku je to pak stejné, jako kdyby podnik na svých obchodních aktivitách vydělal méně,“ dodává.

Individuální úroková sazba Na první pohled to vypadá, že komu stačí konzervativní výnosy, vystačí s vlastním rozumem. Mnohdy netuší, že má šanci i bez výraznějších finančních či časových nákladů dosáhnout na vyšší výnos, než jaký lze najít v nabídkách termínovaných vkladů.

Ne každý totiž například ví, že i v bance lze jednat o individuálních podmínkách. Kdo přinese částku v řádech milionů korun, může se pokusit dosáhnout na jinou sazbu.

Například u půlročního horizontu investice pak již stojí za zvážení státní pokladniční poukázky. Ani u nich ještě nejde o složité rozhodování. Dají se koupit přes kohokoli, kdo má přístup k jejich úpisu (např. obchodní oddělení v bance). Momentálně však jejich výnos není nijak lákavý.

Kdo chce porazit inflaci, případně z majetku dosáhnout zajímavých výnosů, měl by si najmout poradce. A nemusí ho to v prvním kroku stát vůbec nic. „Prvotní návrh na základě rizikového profilu a investičního horizontu zpracujeme zdarma. Potenciální klient se nemusí bát, že bychom jej tlačili do složitých nástrojů či akcií proti jeho vůli,“ říká Petr Podolka.

Například zdánlivě jednoduchý dluhopisový trh je nyní plný překvapení. Stále klesající úrokové sazby v řadě zemí tlačí na růst výnosů u starších bondů. I proto dosahovaly dluhopisové fondy v letošním prvním pololetí zcela výjimečných výnosů. Například ING International Český fond obligací dosáhl za prvních 11 měsíců roku výnosu přes deset procent.

Samostatnou kapitolu představují dluhopisy firem. Mnohdy nabízejí zajímavější výnosy než papíry státní. Avšak je třeba hodnotit bonitu klienta. Profesionál si přitom všímá více parametrů než pouhého ratingu.

Horizont a profil patří do smlouvy Základem pro každé zadání je již zmíněné stanovení investičního horizontu, definice přijatelného rizika, eventuálně požadavky na likviditu.

Důležité je, aby takto stanovený profil, resp. definované parametry portfolia, byl také ve smlouvě. Ze zadání vyplývají určitá pravidla pro správu peněz. A ta musí smlouva klientovi garantovat.

Především jde o to, aby správce dodržoval limity na jednotlivé třídy aktiv. A to i v případě, že se některé skupině daří tak, že její podíl na celkovém portfoliu roste. Klient samozřejmě může chtít zůstat ve výnosové investici. Ale bez změny dohody musí správce držet limity tak, aby vždy adekvátní část každého dosaženého výnosu ochránil před vlivy kolísání trhu.

Jestliže klient změní názor a rozhodne se např. pro větší dynamiku, je třeba to opět smluvně ošetřit. A pokud možno probrat se specialistou na investiční správu, jehož odborný názor se může od přání vyvolaného jen pohledem na výnosy lišit.

Spravované portfolio společnosti také může být např. rozděleno na dvě části. Jednu investiční a druhou, která má kratší horizont a představuje jen jakési dočasné odložení peněz. Reálně pak jde o správu dvou portfolií se dvěma soubory pravidel.

Důležité je, aby si firemní investor také uvědomil, jaký je jeho daňový režim. Firmy nedisponují tzv. testem a vždy musejí kapitálový zisk z nákupu a prodeje cenných papírů zahrnout do daňového přiznání. Proto může být výhodnější inkasovat výnosy z kuponů či dividend. Koneckonců, proto má ING v nabídce i tzv. dividendové třídy fondů.

www.ingfondy.cz

Základem pro každé zadání je stanovení investičního horizontu, definice přijatelného rizika, eventuálně požadavky na likviditu

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít