Dlaždice místo oken

05. listopadu 2012, 00:00 - Ondřej Hergesell
05. listopadu 2012, 00:00

Windows 8 přinášejí revoluci uživatelskou i ekonomickou. Nová verze operačního systému roztočí v českém byznysu desítky miliard

Svět počítačů už nikdy nebude takový, jaký ho až do letošního podzimu znali všichni uživatelé i firmy vyrábějící zařízení a software. Nová „Wokna“, jak se v Česku familiárně říká světově nejrozšířenějšímu operačnímu systému, přinášejí do IT oboru obří revoluci. Softwarový gigant Microsoft totiž u Windows 8 zásadně změnil způsob ovládání počítačů, což pocítí všichni uživatelé notebooků, stolních PC, tabletů a mobilů, ale zároveň došlo k významné změně při pořizování dalšího softwaru, her a aplikací.

Důraz je totiž – podobně jako ve světě chytrých mobilů – kladen na stahování programů přes internet, prostřednictvím obchodu Windows Store.

Spoustě malých vývojářů a tvůrců her se tím otvírají nové možnosti a zároveň se mění celý ekosystém, tedy byznys navázaný na Windows. „Pro vývojáře programů je to ohromná příležitost. Předpokládám, že se objeví spousta nových, pružných firem z kteréhokoli konce světa, které budou vážnou konkurencí dosavadním výrobcům softwaru a her.

Celé IT odvětví nabere novou dynamiku a v návaznosti na tyto změny předpokládám, že tu vznikne celá generace nových milionářů,“ řekl týdeníku Euro Aleš Holeček, viceprezident Microsoftu pro vývoj Windows a zřejmě nejvýše postavený Čech v korporaci. Tým vývojářů, který vedl během celého tříletého období příprav nových „Woken“, čítá přes 600 lidí a Holečkovým názorům naslouchá i šéf celého Microsoftu Steve Ballmer.

Revoluce bez analogie První zásadní změnou, kterou uvidí uživatel hned po spuštění, je změna pracovní plochy. Namísto obrázku s malými ikonami programů je základní plocha tvořena několika dlaždicemi – obdélníky a čtverečky – které reprezentují jednotlivé programy. Při poklepání myší – či prstem u dotykových displejů – se aplikace spustí. To je běžná funkcionalita. Ale dlaždice, především v počítači připojeném k internetu, fungují i jako „ohlašovač“ novinek v každém daném programu. Takže například dlaždice představující aplikaci počasí průběžně informuje o vývoji meteorologických podmínek, dlaždice propojená s účtem na Facebooku zase aktuálně ukazuje jména přátel, kteří v této sociální síti právě napsali nový příspěvek.

Holeček považuje všechny změny mezi Windows 8 a jejich „sedmičkovými“ předchůdci za nejzásadnější událost v počítačové branži za posledních 20 let. „Je to revoluce, která nemá analogii ani srovnání s žádným jiným počinem v IT,“ říká, jako by snad ani neměl s novým operačním systémem moc společného. Přitom práce Holečka a jeho týmu byla – díky všem změnám systému Windows – o dost složitější než v případě vývoje předchozích generací „Woken“, ať šlo o verzi Vista či 7. Šéf vývojářů z amerického Redmondu slibuje, že člověku, který využívá stolní počítač, notebook, ale nově i tablet ke své práci, ušetří nová verze Windows čas. „Díky tomu, že jsme v osmičkách snížili počet kroků a kliknutí myší, nemusejí uživatelé udělat tolik pohybů k určité akci, což při plném pracovním užití počítače dělá několik minut denně a za rok je to úspora celého týdne,“ vypočítává Holeček. Jeho slova potvrzuje Lukáš Křovák, manažer Windows v české pobočce Microsoftu. „Díky tomu, že jsou dlaždice v osmičkách živé, vidím například u ikony programu Outlook informaci, zda mi dorazil nějaký nový e-mail, a nemusím kvůli tomu pokaždé otvírat celý program. Člověk je prostě informován, a to průběžně, o všem, co si sám vybere a v dlaždicích navolí.“ Budoucnost je dotyková Systém Windows 8 je připraven na dotykové ovládání prostřednictvím displejů tabletů, notebooků i stolních počítačů, a to přesto, že dotykových zařízení z ryze počítačové branže zatím není na trhu příliš. Microsoft totiž očekává, že podíl počítačů s dotykovými displeji výrazně poroste. Například Intel, největší výrobce počítačových čipů na světě, odhaduje, že touto funkcionalitou bude již na konci letošního roku disponovat třetina všech ultrabooků, nové generace přenosných počítačů.

„Při vývoji Windows 8 jsme vycházeli z úspěchů a oblíbených funkcí předchozích generací, ale inovovali jsme přístup k užití počítače podle nových trendů. A ovládání pomocí dotyků je tak přirozené, že jsme ho nemohli opominout,“ popisuje Holeček. „Nová Windows jsou silně inspirována dotykovým ovládáním tabletů, to je nezpochybnitelné. Z toho plynou výhody, ale možná i nevýhody podvojnosti celého systému. Uvidíme, jak bude vše fungovat v dlouhodobé praxi uživatelů,“ říká trochu opatrně Lukáš Brázda, manažer počítačové školy Gopas. O budoucnost „osmiček“ však strach nemá: „Rozmach nových ultrabooků či all-in-one počítačů s dotykovým displejem každopádně ukazuje, že Windows 8 a nový hardware jdou společnou cestou.“

Lukáš Křovák upozorňuje, že uživatel nových „Woken“ nemusí nové rozhraní používat a může si vizuál Windows přepnout do tradičního formátu. „I tak bude jeho počítač pracovat rychleji, neboť Windows 8 mají menší hardwarové nároky než předcházející verze.

Osmičky poběží svižněji i na tři roky starém počítači,“ tvrdí Křovák.

Upgrade operačního systému za 30 eur, tedy asi 750 korun (vztahuje se na verze Windows XP, Vista a 7), se podle něj uživatelům vyplatí. „Pokud navíc majitel počítače využívá i další zařízení na platformě Windows, třeba tablet či mobil, může využívat nakoupené programy i na nich,“ dodává.

Multiplikační byznys Předchozí verze Windows 7 se během tří let celosvětově prodalo přes 670 milionů, přičemž jen v Česku to bylo zhruba 3,5 milionu licencí (Microsoft lokální údaje odmítá komentovat). Pokud bychom se drželi nejnižší ceny licence Windows, tedy OEM verze, pohybující se v řádech vyšších stovek korun, představují útraty jen za „sedmičky“ dvě až tři miliardy korun. Analytická agentura IDC odhaduje, že každá koruna, kterou Microsoft

v Česku utrží za své produkty – z nichž jsou Windows zdaleka nejrozšířenější – představuje v multiplikačním efektu dalších 11,58

koruny tržeb za rozšiřující zboží, služby a další software. Pozitivní je i efekt na zaměstnanost. Společnosti v ekosystému Microsoftu zaměstnávají v České republice téměř 39 tisíc lidí.

V případě, že „osmičky“ budou přinejmenším stejně úspěšné jako jejich předchůdci – což je pravděpodobné, protože se neustále zvyšuje počet počítačů, tabletů a dalších zařízení – mohly by přinést pozitivní ekonomický efekt v hodnotě 20 až 30 miliard korun.

„Jsme hodně optimističtí, první reakce uživatelů jsou pozitivní,“ uzavírá Holeček.

Windows 8 jsou připraveny na dotykové ovládání prostřednictvím displejů tabletů, notebooků i stolních počítačů

O autorovi| Ondřej Hergesell, hergesell@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít