Diplomatická telenovela

15. června 2015, 00:00 - Michal Půr
15. června 2015, 00:00

Spor mezi Českem a Saúdskou Arábií je spíš novinářskou kachnou než čímkoli jiným

Kde chybějí informace, kvetou drby.

Potvrzuje to zpráva, že Saúdská Arábie přerušila obchodní styky s Českem.

Tvrzení vycházelo z nepříliš spolehlivého arabského listu Al-Vatan, jenž je vydávaný v Bahrajnu. Paradoxně se tak stalo jen den poté, co v jiném arabském médiu Saudi Gazette vyšel obsáhlý rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem. Z hlediska česko-saúdských vztahů je přitom druhé jmenované médium spolehlivější, protože do něj hojně přispívá i honorární konzul České republiky v Saúdské Arábii a zakladatel Česko-saúdské obchodní komory Husajn Šobokší.

Al-Vatan z narušení vzájemných vztahů obvinil právě Zemana. Tato informace je ovšem zcela mimo realitu. „Češi říkají, kolik jazyků umíš, tolikrát si člověkem. To můžeme uplatnit i na další kultury a náboženství.

Život za hranicemi vaší země není vždy jednoduchý, a to z mnoha důvodů. Snaha porozumět cizí zemi a kultuře vás může udělat šťastnějšími,“ řekl český prezident Saudi Gazette. To nezní jako výrok, který by zhoršoval vzájemné vztahy.

ŠEJKOVÉ V PRAZE Podle informací týdeníku Euro je navíc v současnosti na návštěvě Česka skupina velmi zámožných Saúdů, kteří se zde snaží uzavřít významné investice. Přicestovali minulý týden a Česko opustí na konci tohoto týdne. Že spory jsou minulostí, potvrdil i ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček. Podle něj jsou zvěsti v Al-Vatanu způsobené vnitřním obchodním sporem, který nemá s česko-saúdskými vztahy nic společného. „Saúdskoarabská tiskovina recyklovala situaci mezi listopadem loňského roku a březnem tohoto roku, kdy skutečně došlo k dočasnému ochlazení vzájemných vztahů a zrušení cesty saúdskoarabské obchodní delegace v návaznosti na údajný nárůst islamofobie v Česku. V červnu 2015 jsme již ovšem v jiné situaci,“ řekl Kmoníček.

Slova prezidentova muže potvrzují i diplomaté, podle nichž k vyhrocení situace mělo dojít před čtyřmi měsíci. Arabskou monarchii tehdy údajně naštvala slova ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ten v jednom z rozhovorů nepřímo označil Saúdskou Arábii za zemi, kde se rodí radikální islamistické skupiny. Zmínil se mimo jiné o wahhábistických skupinách, přičemž wahhábismus je státní ideologií Saúdské Arábie.

ZEMANOVO ROUHÁNÍ Saúdové v reakci na jeho slova na poslední chvíli zastavili lékařskou delegaci, která byla na cestě do Česka. Arabští lékařští specialisté tehdy měli navštívit motolskou nemocnici, 2. lékařskou fakultu a další zařízení. Nastala tak paradoxní situace, kdy se za českého šéfa diplomacie přimlouval Miloš Zeman, který byl na „paškále“ v Saúdské Arábii ani ne rok předtím.

Lidové noviny informovaly, že si Saúdové českého velvyslance Jiřího Slavíka předvolali už loni v červnu, aby jim vysvětlil Zemanovy protiislámské výroky. Okolnosti, které tuto schůzku doprovázely, přitom v diplomatických kruzích už takřka zlidověly. Když Slavík na schůzku se Saúdy dorazil, ti mu údajně předložili seznam všech prezidentových výroků o islámu či muslimech. Bylo toho na několik stran. Zeman nicméně tehdy vzkázal, že se za své výroky omlouvat nehodlá.

„Pan prezident by považoval omluvu za citaci svatého islámského textu za rouhání,“ hájil českého prezidenta mluvčí Jiří Ovčáček.

Navzdory jeho prohlášení je ale evidentní, že si i Zeman dává v současnosti pozor, co o Arabech říká. Nejmenovaní diplomaté tvrdí, že ani není divu. Aktuální saúdskoarabský velvyslanec prý daleko více dbá na pověst Arabů v Česku než jeho předchůdce. Do monitoringu tisku určeného Rijádu se tak mohou velmi snadno dostat i nepatrné protiislámské zmínky. To je také nejspíš důvod, proč třeba Saúdskou Arábii znepokojila vyjádření plná nesnášenlivosti od Tomia Okamury, který na české politické scéně zcela pozbyl význam.

10,6 mld. Kč činil loni český export do Saúdské Arábie.

V současnosti je na návštěvě Česka skupina velmi zámožných Saúdů, kteří snaží uzavřít významné investice.

O autorovi| Michal Půr • pur@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít