Diplomatická telenovela

15. června 2015, 00:00 - Michal Půr
15. června 2015, 00:00

Spor mezi Českem a Saúdskou Arábií je spíš novinářskou kachnou než čímkoli jiným

Kde chybějí informace, kvetou drby.

Potvrzuje to zpráva, že Saúdská Arábie přerušila obchodní styky s Českem.

Tvrzení vycházelo z nepříliš spolehlivého arabského listu Al-Vatan, jenž je vydávaný v Bahrajnu. Paradoxně se tak stalo jen den poté, co v jiném arabském médiu Saudi Gazette vyšel obsáhlý rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem. Z hlediska česko-saúdských vztahů je přitom druhé jmenované médium spolehlivější, protože do něj hojně přispívá i honorární konzul České republiky v Saúdské Arábii a zakladatel Česko-saúdské obchodní komory Husajn Šobokší.

Al-Vatan z narušení vzájemných vztahů obvinil právě Zemana. Tato informace je ovšem zcela mimo realitu. „Češi říkají, kolik jazyků umíš, tolikrát si člověkem. To můžeme uplatnit i na další kultury a náboženství.

Život za hranicemi vaší země není vždy jednoduchý, a to z mnoha důvodů. Snaha porozumět cizí zemi a kultuře vás může udělat šťastnějšími,“ řekl český prezident Saudi Gazette. To nezní jako výrok, který by zhoršoval vzájemné vztahy.

ŠEJKOVÉ V PRAZE Podle informací týdeníku Euro je navíc v současnosti na návštěvě Česka skupina velmi zámožných Saúdů, kteří se zde snaží uzavřít významné investice. Přicestovali minulý týden a Česko opustí na konci tohoto týdne. Že spory jsou minulostí, potvrdil i ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček. Podle něj jsou zvěsti v Al-Vatanu způsobené vnitřním obchodním sporem, který nemá s česko-saúdskými vztahy nic společného. „Saúdskoarabská tiskovina recyklovala situaci mezi listopadem loňského roku a březnem tohoto roku, kdy skutečně došlo k dočasnému ochlazení vzájemných vztahů a zrušení cesty saúdskoarabské obchodní delegace v návaznosti na údajný nárůst islamofobie v Česku. V červnu 2015 jsme již ovšem v jiné situaci,“ řekl Kmoníček.

Slova prezidentova muže potvrzují i diplomaté, podle nichž k vyhrocení situace mělo dojít před čtyřmi měsíci. Arabskou monarchii tehdy údajně naštvala slova ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ten v jednom z rozhovorů nepřímo označil Saúdskou Arábii za zemi, kde se rodí radikální islamistické skupiny. Zmínil se mimo jiné o wahhábistických skupinách, přičemž wahhábismus je státní ideologií Saúdské Arábie.

ZEMANOVO ROUHÁNÍ Saúdové v reakci na jeho slova na poslední chvíli zastavili lékařskou delegaci, která byla na cestě do Česka. Arabští lékařští specialisté tehdy měli navštívit motolskou nemocnici, 2. lékařskou fakultu a další zařízení. Nastala tak paradoxní situace, kdy se za českého šéfa diplomacie přimlouval Miloš Zeman, který byl na „paškále“ v Saúdské Arábii ani ne rok předtím.

Lidové noviny informovaly, že si Saúdové českého velvyslance Jiřího Slavíka předvolali už loni v červnu, aby jim vysvětlil Zemanovy protiislámské výroky. Okolnosti, které tuto schůzku doprovázely, přitom v diplomatických kruzích už takřka zlidověly. Když Slavík na schůzku se Saúdy dorazil, ti mu údajně předložili seznam všech prezidentových výroků o islámu či muslimech. Bylo toho na několik stran. Zeman nicméně tehdy vzkázal, že se za své výroky omlouvat nehodlá.

„Pan prezident by považoval omluvu za citaci svatého islámského textu za rouhání,“ hájil českého prezidenta mluvčí Jiří Ovčáček.

Navzdory jeho prohlášení je ale evidentní, že si i Zeman dává v současnosti pozor, co o Arabech říká. Nejmenovaní diplomaté tvrdí, že ani není divu. Aktuální saúdskoarabský velvyslanec prý daleko více dbá na pověst Arabů v Česku než jeho předchůdce. Do monitoringu tisku určeného Rijádu se tak mohou velmi snadno dostat i nepatrné protiislámské zmínky. To je také nejspíš důvod, proč třeba Saúdskou Arábii znepokojila vyjádření plná nesnášenlivosti od Tomia Okamury, který na české politické scéně zcela pozbyl význam.

10,6 mld. Kč činil loni český export do Saúdské Arábie.

V současnosti je na návštěvě Česka skupina velmi zámožných Saúdů, kteří snaží uzavřít významné investice.

O autorovi| Michal Půr • pur@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít