DIPLOMACIE

07. září 2015, 00:00 - (urm)
07. září 2015, 00:00

Zemanova velká chvíle Cesty českých státníků většinou končí podepsáním deklarací a příslibem virtuálních peněz. Nikoli tentokrát. Během návštěvy Miloše Zemana v Číně investiční obr China Energy Company Limited (CEFC) oznámil několik akvizic v Česku, z nichž některé mají ambici vytvořit Číňanům předmostí pro další expanzi v Evropě.

Živnobanka – V budově v pražské ulici Na Příkopě, kde dříve sídlil již zaniklý finanční ústav, chtějí mít Číňané svoje sídlo. Plánované muzeum skla v budově zůstane. Číňanům budovu prodala skupina CPI miliardáře Radovana Vítka.

Martinický palác – Renesanční palác na pražských Hradčanech CEFC koupila od společnosti, která nese stejné jméno jako palác. Luxusní prostory byly dosud využívány především pro pořádání nejrůznějších eventů a svateb. Číňané svoje záměry s palácem neoznámili.

Slavia Praha – Nejstarší český fotbalový klub se v posledních týdnech kvůli dluhům ocitl na hraně nucené správy. Jeho současný majitel Aleš Řebíček podle informací týdeníku Euro za Slavii žádal zhruba 300 milionů korun, což odradilo předchozí ruské zájemce. Je tak poměrně pravděpodobné, že Číňany vyšla investice levněji. CEFC bude mít v klubu 60procentní podíl a 40 procent získá Jiří Šimáně, majitel dopravce Travel Service, což je mimochodem dlouholetý sponzor Slavie. Vše ale může být brzy jinak.

Travel Service – K dalším majetkovým změnám by mohlo dojít v případě, že CEFC koupí Travel Service. Že o tom Číňané se Šimáněm jednají, potvrdil prezident Smíšené česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík. Pokud CEFC leteckého dopravce získá, bude to znamenat i změny v akcionářské struktuře aerolinií ČSA, kde Šimáně drží 34 procent a 44 procent korejské Korean Air.

J&T – Na téměř desetinu zvýšila v uplynulých dnech CEFC podíl v česko-slovenské J&T Finance Group, přičemž výhledově by chtěla získat až třetinový podíl. Pikantní je, že s J&T Finance Group je nepřímo spojen Daniel Křetínský, většinový vlastník Sparty Praha. Fotbaloví rivalové Sparta a Slavia si ještě nikdy nebyli tak blízko.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít