DIPLOMACIE

07. září 2015, 00:00 - (urm)
07. září 2015, 00:00

Zemanova velká chvíle Cesty českých státníků většinou končí podepsáním deklarací a příslibem virtuálních peněz. Nikoli tentokrát. Během návštěvy Miloše Zemana v Číně investiční obr China Energy Company Limited (CEFC) oznámil několik akvizic v Česku, z nichž některé mají ambici vytvořit Číňanům předmostí pro další expanzi v Evropě.

Živnobanka – V budově v pražské ulici Na Příkopě, kde dříve sídlil již zaniklý finanční ústav, chtějí mít Číňané svoje sídlo. Plánované muzeum skla v budově zůstane. Číňanům budovu prodala skupina CPI miliardáře Radovana Vítka.

Martinický palác – Renesanční palác na pražských Hradčanech CEFC koupila od společnosti, která nese stejné jméno jako palác. Luxusní prostory byly dosud využívány především pro pořádání nejrůznějších eventů a svateb. Číňané svoje záměry s palácem neoznámili.

Slavia Praha – Nejstarší český fotbalový klub se v posledních týdnech kvůli dluhům ocitl na hraně nucené správy. Jeho současný majitel Aleš Řebíček podle informací týdeníku Euro za Slavii žádal zhruba 300 milionů korun, což odradilo předchozí ruské zájemce. Je tak poměrně pravděpodobné, že Číňany vyšla investice levněji. CEFC bude mít v klubu 60procentní podíl a 40 procent získá Jiří Šimáně, majitel dopravce Travel Service, což je mimochodem dlouholetý sponzor Slavie. Vše ale může být brzy jinak.

Travel Service – K dalším majetkovým změnám by mohlo dojít v případě, že CEFC koupí Travel Service. Že o tom Číňané se Šimáněm jednají, potvrdil prezident Smíšené česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík. Pokud CEFC leteckého dopravce získá, bude to znamenat i změny v akcionářské struktuře aerolinií ČSA, kde Šimáně drží 34 procent a 44 procent korejské Korean Air.

J&T – Na téměř desetinu zvýšila v uplynulých dnech CEFC podíl v česko-slovenské J&T Finance Group, přičemž výhledově by chtěla získat až třetinový podíl. Pikantní je, že s J&T Finance Group je nepřímo spojen Daniel Křetínský, většinový vlastník Sparty Praha. Fotbaloví rivalové Sparta a Slavia si ještě nikdy nebyli tak blízko.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít