Developerská defenestrace

30. března 2015, 00:00 - PAVEL PÁRAL
30. března 2015, 00:00

Konec švindlů ve stavebnictví bude stát miliardy. Možná je to potřeba

Ten okamžik jednou přijít musel a to ucho se utrhlo úplně pochopitelně.

Řeč je o džbánu po okraj plném kšeftů a švindlů v komunální politice či spíše místní správě a o jejích údajně nebohých služebníčcích. A o maléru hrozícím zastavit celé privátní stavebnictví v zemi a škodách minimálně v desítkách miliard korun.

Hlavní téma tohoto vydání týdeníku Euro se zabývá stavem, kdy jedno soudní rozhodnutí má fatální dopad na povolování staveb a rozsáhlou developerskou aktivitu. A bude to stát velké peníze. Určitě developery a dost možná i stát a municipality, které spolu se svými úřady rozhodovaly v rozporu se zákony. To, co se nyní odehrává, má ale kořeny hluboko v porevolučních časech formování nových pravidel pro výstavbu. Úředníci a politici velmi rychle zjistili, že jde o nevysychající zdroj nelegálních příjmů, a stavebníci, rodící se developerské společnosti, neměli důvod protestovat, protože nic nebylo nemožné ani příliš drahé.

Zákony a civilizovaná pravidla nikoho moc netrápily. Na všechno se našla výjimka a ruce, které ji prohlasovaly. A stavělo se ostošest. Na protesty různých stěžovatelů se příliš nedalo. A nedalo se ani na soudní rozhodnutí.

A tak třeba na Dobříši stojí bytový dům, kdy soused stěžovatel dosáhl u všech možných soudů odsouzení města a prohlášení domu za černou stavbu, kterou je třeba odstranit. Byty jsou ale dávno prodány a obydleny a nic se neděje.

Teď se ale děje. Soudy začaly využívat judikát Nejvyššího správního soudu, který připomněl obcím, že v lokalitách určených jejich územním plánem pro individuální zástavbu nemohou pokoutně nechat postavit Manhattan, ale vše musí projít standardním rozhodováním.

To je ale tak složité a zdlouhavé, že protahuje stavbu o řadu let. A když nakonec po letech Praha vytvoří stavební předpisy, tak z nich kromě zájmů developerů o zlevnění staveb jaksi trčí i zájem pomoci jedné reklamní ? rmě, což pochopitelně vyvolalo střet, na jehož konci jsou zrušená pravidla a naprostá legislativní nejistota v hlavním městě. Nehledě na to, že samotná pravidla jsou příkladem kšeftů, s nimiž je potřeba se konečně rozloučit.

Zdá se, že zamávat letitým pořádkům bude velmi těžké a může to být hodně drahé. Propočty ukazující, že to může stát dvě až tři procenta HDP, nevypadají až tak přitažené za vlasy a dopady do stavebnictví, na zaměstnanost a celkový chod ekonomiky rozhodně nejsou zanedbatelné. Politická vůle v obcích záležitost nějak pružně řešit je mizivá kvůli silnému radničnímu vlivu různých zelených a jiných aktivistických uskupení, pro něž je jakékoli kopnutí do země stejnou svatokrádeží jako pro kmeny z mongolských stepí.

A úředníci přivyklí starým dobrým a hojným pořádkům nechtějí měnit už vůbec nic.

Možná jsou k rozpohybování té mašinerie skutečně potřeba brutální defenestrace v podobě soudních žalob na náhradu škody v řádech stamilionů a miliard korun. O tom, že je to ale hodně drahé školné, není nutné pochybovat.

O autorovi| PAVEL PÁRAL, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít