Děj se vůle voličova

03. února 2014, 00:00 - Pavel Páral
03. února 2014, 00:00

Sobotkova vláda se bude štípat na každém konkrétním tématu, ale i na personálních otázkách

Tak máme vládu. Po očekávaných drahotách prezidenta Zemana to šlo nečekaně hladce. Volat: Ó, my se máme, však není namístě. V tuto chvíli je na celé záležitosti jediný kladný moment a tím je skutečnost, že se nelegitimní Rusnokův kabinet odebral do dějin. A to je dost málo.

Pro někoho je asi pozitivní, že nastupující ministři i jejich náměstci jsou z velké části nepoznamenaní zkušenostmi z řízení státu, a tak se neměli čas umazat. Ve skutečnosti to ale znamená, že i v případě, že jde o schopné lidi, bude rok trvat, než dostanou svůj resort alespoň částečně pod kontrolu a pochopí, kde je sever. Byť si to Andrej Babiš stále nechce připustit, stát není a nemůže být firmou, v politice i veřejné správě je nutné respektovat mnohem více zájmů různých společenských skupin než jednoho či dvou velkých akcionářů. A pokud bude šéf ANO zkoušet řídit koalici jako valnou hromadu firmy, v níž má majoritu – jak to činí v posledních dnech při vyjednávání o ministerských náměstcích –, může se mu ta valná hromada zničehonic rozpustit.

Je nespornou skutečností, že koalice je tak názorově rozdělena, jak v Česku ještě nikdy žádná koalice nebyla. Výsledkem je také koaliční smlouva, po jejímž přečtení zjistíte, že se její účastníci dohodli, že se na všem někdy v budoucnu dohodnou. Takže nyní můžeme celkem s napětím čekat na vládní program, který má být podle slibu premiéra Sobotky už mnohem konkrétnější, ale autora tohoto komentáře by nějaký opravdu konkrétní program s jasně definovanými vládními kroky dost překvapil.

Nejpodstatnější je skutečnost, že nejvýraznější a možná i jediná velká zásluha minulé vlády, kterou je zásadní nakročení k dlouhodobé stabilizaci veřejných rozpočtů, přijde dost pravděpodobně vniveč. Všechny koaliční strany mají své cíle, které jsou jednoznačně pro rozpočet destabilizační. ČSSD tlačí, jak jinak, na další sociální výdaje a zpětný přesun části nákladů na zdravotní péči z pacientů na státní kasu. ANO hodlá prosadit snížení DPH, což je vzhledem k zájmům majitele hnutí více než logické. A lidovci chtějí všechno, co se bude lidem líbit. Jako konečně vždycky. Ani jedna strana nedefinuje zdroje pro naplnění svých výdajových programů. Nejdále je ČSSD, která počítá s citelným zvýšením daňové zátěže, především pro firmy. To má jednu chybičku v tom, že v době křehkého oživování ekonomiky zvýšení firemních daní zařízne investice a sníží budoucí daňové výnosy. A to nikoli zanedbatelně. I zběžný pohled do pokladního plnění státního rozpočtu v posledních dvou letech jasně napoví, jak korporátní daň při stagnaci ekonomiky funguje, či spíše nefunguje.

Takže i socialisté jsou se svými vyššími daněmi fakticky nasuchu.

ANO o zvyšování daní nechce slyšet, ale představy o zvýšení výběru daní existujících a možnostech úspor jsou mimořádně naivní a vycházejí především z neznalosti skutečného stavu, kteroužto šéf hnutí celkem přesvědčivě demonstruje při svých veřejných vystoupeních. A lidovci na tom nejsou o nic lépe.

V praktické politice to pak nemůže dopadnout nijak dobře. Je velmi pravděpodobné, že vůle držet výdaje na uzdě nebude vůbec převratná a mnoho z výdajových programů bude skutečně realizováno, zatímco na příjmové straně rozpočtu se nestane nic. Proto problém ve veřejných financích zase začne narůstat, byť to může být částečně maskováno zvýšením rozpočtových příjmů z oživující ekonomiky, což budou čerství vládci samozřejmě vydávat za vlastní zásluhu.

A to neřešíme jednu velmi podstatnou věc, kterou je stabilita této koalice, jež je vzhledem k názorovým odlišnostem velmi křehká.

Bude se štípat nejen na každém konkrétním tématu, ale i na personálních otázkách a nejrůznějších osobních příbězích zpochybňujících kredibilitu kabinetu. Ať už je to Sobotkova kauza OKD a jeho byt za poslanecké náhrady nákladů spojených s výkonem funkce či Petr Hulinský, poslední koník z maštale pražského šíbra Tomáše Hrdličky, jako náměstek pro sport na ministerstvu školství.

Takže tohle nebude žádný klidný koaliční život, a aby za touto vládou zůstaly alespoň ty konsolidované veřejné finance jako za Nečasem, v to asi také doufat nemůžeme. Nicméně děj se vůle voličova.

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít