Definitivně nevinní

08. prosince 2014, 00:00 - (hrb)
08. prosince 2014, 00:00

korupce Čtyři roky byli exministr obrany Martin Barták (na snímku uprostřed) a zbrojař Michael Smrž (na snímku vpravo) podezřelí, že se pokusili korumpovat manažery kopřivnické Tatry kvůli kontraktu s armádou. Nakonec ani pražský vrchní soud nepřijal argumentaci ostravského žalobce Vladimíra Táborského a oba muže definitivně očistil. Trestněprávní větev případu tím končí. Soudy ale budou mít práci i nadále, tentokrát ty civilní. Barták i Smrž budou určitě žádat odškodnění za léta stíhání.

Smrž už se nechal slyšet, že mu stíhání zkazilo několik výnosných obchodů, a není vyloučeno, že bude na státu požadovat refundaci pro svoje firmy, které prý přišly o zakázky v hodnotě desítek milionů korun.

„Dneškem celá věc rozhodně nekončí, žaloby určitě podám,“ nechal se slyšet zbrojař. Tvrdí ale, že náhradu škody nebude požadovat po státu, ale po konkrétních lidech, kteří za jeho stíháním stáli. Zmínil přitom v první řadě státního zástupce Dušana Táborského a novináře Janka Kroupu, který vyšetřování případu rozjel tím, že „posunul“ informace od manažera Tatry Ronalda Adamse šéfovi jednoho z odborů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Marku Foglarovi. Ten na jejich základě rozjel vyšetřování.

„Jednání v USA bylo na veřejnosti a setkání proběhlo z iniciativy Američanů – nebyly tam podmínky pro vyřčení korupčních požadavků,“ konstatoval soudce Petr Píša v odůvodnění verdiktu. „Požadavek na kompenzaci nelze vnímat jako nedůvodný a nemůže být hodnocen jako žádost o úplatek. Předseda dozorčí rady Tatry William Cabaniss předtím písemně požadoval schůzku s obžalovaným Bartákem, navrhoval čtyři termíny a Barták na to nijak nereagoval. Pokud by chtěl vznést korupční požadavek, mohl využít této nabídky na schůzku u sebe v kanceláři, tam by byly rozhodně vhodnější podmínky pro případné korupční nabídky,“ uzavřel Píša.

Pražský městský soud řeší ještě jednu armádní zakázku, nákup transportérů Pandur, kde je hlavním obžalovaným, který si měl říci o úplatek, Marek Dalík. Ten ale na rozdíl od Bartáka a Smrže k soudu nechodí, neargumentuje, nehájí se a svědci vypovídají mnohem konzistentněji než v případu Tatra.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít