Definitivně nevinní

08. prosince 2014, 00:00 - (hrb)
08. prosince 2014, 00:00

korupce Čtyři roky byli exministr obrany Martin Barták (na snímku uprostřed) a zbrojař Michael Smrž (na snímku vpravo) podezřelí, že se pokusili korumpovat manažery kopřivnické Tatry kvůli kontraktu s armádou. Nakonec ani pražský vrchní soud nepřijal argumentaci ostravského žalobce Vladimíra Táborského a oba muže definitivně očistil. Trestněprávní větev případu tím končí. Soudy ale budou mít práci i nadále, tentokrát ty civilní. Barták i Smrž budou určitě žádat odškodnění za léta stíhání.

Smrž už se nechal slyšet, že mu stíhání zkazilo několik výnosných obchodů, a není vyloučeno, že bude na státu požadovat refundaci pro svoje firmy, které prý přišly o zakázky v hodnotě desítek milionů korun.

„Dneškem celá věc rozhodně nekončí, žaloby určitě podám,“ nechal se slyšet zbrojař. Tvrdí ale, že náhradu škody nebude požadovat po státu, ale po konkrétních lidech, kteří za jeho stíháním stáli. Zmínil přitom v první řadě státního zástupce Dušana Táborského a novináře Janka Kroupu, který vyšetřování případu rozjel tím, že „posunul“ informace od manažera Tatry Ronalda Adamse šéfovi jednoho z odborů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Marku Foglarovi. Ten na jejich základě rozjel vyšetřování.

„Jednání v USA bylo na veřejnosti a setkání proběhlo z iniciativy Američanů – nebyly tam podmínky pro vyřčení korupčních požadavků,“ konstatoval soudce Petr Píša v odůvodnění verdiktu. „Požadavek na kompenzaci nelze vnímat jako nedůvodný a nemůže být hodnocen jako žádost o úplatek. Předseda dozorčí rady Tatry William Cabaniss předtím písemně požadoval schůzku s obžalovaným Bartákem, navrhoval čtyři termíny a Barták na to nijak nereagoval. Pokud by chtěl vznést korupční požadavek, mohl využít této nabídky na schůzku u sebe v kanceláři, tam by byly rozhodně vhodnější podmínky pro případné korupční nabídky,“ uzavřel Píša.

Pražský městský soud řeší ještě jednu armádní zakázku, nákup transportérů Pandur, kde je hlavním obžalovaným, který si měl říci o úplatek, Marek Dalík. Ten ale na rozdíl od Bartáka a Smrže k soudu nechodí, neargumentuje, nehájí se a svědci vypovídají mnohem konzistentněji než v případu Tatra.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít