Dávné stopy s aktuálním poselstvím

03. června 2013, 00:00 -
03. června 2013, 00:00

Do počátku listopadu hostí česko-rakouské pomezí unikátní přeshraniční výstavu

Nikde není setkávání dvou zemí či dvou národů intenzivnější než na jejich hranicích. V případě Čechů a Rakušanů je tento fakt umocněn tím, že obě dnešní republiky byly téměř 400 let součástí stejného státního útvaru. Tezi o intenzivním setkávání potvrzuje nejvýznamnější letošní česko-rakouský kulturní projekt první přeshraniční zemské výstavy s názvem Dávné stopy – nové cesty, pořádané spolkovou zemí Horní Rakousko a Jihočeským krajem, která probíhá od 26. dubna do 3. listopadu ve čtyřech místech na obou stranách společné hranice.

Minulost dávná i blízká Hostitelskými místy unikátní výstavy, jejíž příprava začala v roce 2008, jsou na rakouské straně města Bad Leonfelden a Freistadt, v Čechách Vyšší Brod a Český Krumlov. Cílem projektu bylo zmapovat po staletí trvající sousedství Horního Rakouska a jižních Čech. I proto je jedním z nosných témat společná historie od středověku až do současnosti. Právě na nejstarší období celého regionu se zaměřuje výstava ve Freistadtu, umístěná v nákladně zrenovované budově historického pivovaru. Zdejší expozice představuje společný přírodní prostor na hranici Čech a Rakouska, vznik osídlení, dopravních cest a obchodních vztahů, ale nevynechává ani smutnou kapitolu společných dějin – dobu, kdy obě země oddělila železná opona. Citlivá témata Rovněž další zastavení výstavního projektu Dávné stopy – nové cesty v lázeňském městečku Bad Leonfelden se věnuje tématům, která spojovala lidi na obou stranách hranice bez ohledu na jazyk a národnost. Návštěvníci si v někdejším měšťanském špitále prohlédnou expozice věnované lidové medicíně, lidové zbožnosti, víře a pověrám.

Dále výstava v Bad Leonfelden dokumentuje historické vztahy Česka a Rakouska, a to od společné existence v rámci habsburské monarchie přes obě světové války a jejich důsledky až po propojení v rámci Evropské unie. Přitom se nevyhýbá ani citlivým tématům, jako je vyhnání Čechů po mnichovském diktátu a sudetských Němců na základě Benešových dekretů.

Unikátní artefakt Zlatý hřeb výstavy ovšem najdeme na české straně.

V cisterciáckém opatství ve Vyšším Brodě lze zhlédnout památku mimořádné historické a kulturní hodnoty – takzvaný Závišův kříž, jeden z deseti nejvzácnějších relikviářů na světě (Euro 17/2013). Jedná se o středověký dvouramenný relikviářový kříž ze zlata zdobený filigránem, posázený safíry, rubíny, smaragdy a perlami. Jeho unikátnost je ovšem dána hlavně tím, že v nitru ukrývá část dřeva Kristova kříže – i proto bývá svou hodnotou často srovnáván s českými korunovačními klenoty.

Kromě Závišova kříže, který byl naposledy vystaven před více než 70 lety, si mohou návštěvníci ve Vyšším Brodě prohlédnout i zrenovovaný interiér chrámu s expozicí o světě šlechty a cisterciáků v obou zemích a navštívit kapitulní síň a jednu z nejkrásnějších českých klášterních knihoven.

Neuskutečněná budoucnost Poslední výstavní místo projektu, Český Krumlov, láká na dvě výstavy. První s názvem 4 fotografové, 2 země, 1 region probíhá v nově zpřístupněné Židovské synagoze a jejím těžištěm jsou díla čtyř fotografů, kteří působili v 1. polovině 20. století na obou stranách hranice.

Druhou výstavu s názvem Co by, kdyby najdeme v českokrumlovském Regionálním muzeu. Tato expozice představuje přes dvě desítky projektů z období od středověku až po rok 1989, které vznikly v česko-rakouském pohraničí, ale nebyly nikdy uskutečněny. Zřejmě nejbizarnějším záměrem je plánovaný tunel Adria z roku 1979, jehož cílem bylo spojit Československo s Jadranem. Jde o projekt železničního tunelu, který měl vést z Českých Budějovic pod celým územím Rakouska až k přístavu Koper na severu Istrijského poloostrova. Náklady měly přesáhnout 258 miliard československých korun, výstavba byla plánována na 30 let.

Dolnorakouská premiéra Přestože je letošní přeshraniční zemská výstava mimořádná, nejde o jediný počin tohoto druhu. Úplně první přeshraniční výstava pod názvem Rakousko. Česko. Rozděleni – odloučeni – spojeni zaměřená na společnou historii obou zemí proběhla v roce 2009, pořadateli bylo Dolní Rakousko a Kraj Vysočina. Tato výstava přilákala přes 400 tisíc návštěvníků, smutné ale je, že Čechů byla pouhá desetina. Věřme, že letošní společný projekt Horního Rakouska a Jihočeského kraje vzbudí u českých turistů mnohem větší zájem. Vzhledem k mimořádným exponátům i ojediněle představovaným tématům by byla velká škoda si tuto výstavu nechat ujít.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít