Dárek pro Andreje

14. září 2015, 00:00 - Jan Hrbáček
14. září 2015, 00:00

Pražský soud umetl část cesty Andreje Babiše k převzetí společnosti Oleo Chemical. Její zakladatel dostal pět let za podvod

Předsedkyni senátu Městského soudu v Praze Kateřině Radkovské stačila k odsouzení složité kauzy, v níž šlo o údajný podvod při sjednávání stošedesátimilionové půjčky společnosti Oleo Chemical od firmy Ravak, pouhá dvě líčení. Zakladatel Olea Kamil Jirounek nakonec odešel od soudu s nepodmíněným pětiletým trestem za podvod, ale úvěrový. Za klasický by mu hrozil ještě vyšší. Jirounek se namístě odvolal.

Spor o půjčku z roku 2008 není jedinou zvláštní záležitostí kolem Olea. Lidi z firmy bude tatáž soudkyně za měsíc a půl soudit společně s lobbistou Ivem Rittigem za údajné tunelování společnosti v kauze dodávek bionafty pražskému dopravnímu podniku.

O libereckého výrobce bionafty, který vyrábí palivo ze zvířecího kafilátu a splňuje mnohem vyšší ekologické parametry, než kterých dosahují výrobci nafty z řepkového oleje, má přitom už nějaký čas zájem majitel řepkového impéria a ministr financí Andrej Babiš. Babiš to sice popírá, ale v květnu roku 2011 prokazatelně majitele firmy žádal o due diligence a odprodej společnosti Agrofertu.

Záruky bez záruky

Celý příběh je o tom, že čtyři majitelé Ravaku - Jindřich Vařeka starší, Jindřich Vařeka mladší, Jiří Kreysa a Patrik Kreysa - přes Kamila Jirounka půjčili Oleu Chemical v roce 2008 160 milionů korun na výstavbu linky kyselé esterifikace. Ta dnes vyrábí bionaftu z už zmiňovaného kafilátu. Jirounek ručil opcemi na 20 procent akcií Olea (každý z majitelů Ravaku měl po pěti procentech) a pozemky ve Škvorci. Podnikatele motivoval i materiálem

společnosti McKinsey, který Oleu věštil rozmach výroby. Hodnota firmy byla v té době vyčíslována na zhruba dvě miliardy korun. Majitelé Ravaku, kteří stíhání Jirounka sami iniciovali, u soudu namítli, že ale nechtěli akcie, ale splatit půjčku s úrokem 12 procent. Studii pracovníků McKinsey označili za podvrh a pozemky prý byly nadhodnocené na 200 milionů, když jejich reálná hodnota je bez změny územního plánu a zasíťování pouhých 7,5 milionu korun. Soud nakonec označil Jirounkovy záruky za úvěrový podvod a poslal jej za mříže. Přestože jen hodnota akcií převyšuje půjčku Ravaku.

Průběh soudu byl na české poměry nezvyklý.

Při středečních výsleších si svědci z Ravaku v některých tvrzeních protiřečili.

Jiří Kreysa odvolal svoje původní tvrzení, že akcie firmy přijali zápočtem za úvěr. Prý mu to později vysvětlili právníci. Svědectví přitom předčítal z papíru, což není u soudu zcela běžné. Podobný průběh měl i výslech Jindřicha Vařeky staršího. Ten nejprve požádal, zda by jej soud nemohl vyslechnout přednostně.

Osmaosmdesátiletý Vařeka si pak vsedě oživoval paměť taháky a postěžoval si, že je starý, že mu zemřela manželka, a tudíž je ve špatné kondici. (Vařekova manželka zesnula před rokem a senior a hlava celého Ravaku po své výpovědi ještě tři hodiny seděl na lavici před soudní síní.) Patrik Kreysa poté dokonce potvrdil části obhajoby. Soud pak velmi překvapil poslední z majitelů Ravaku, Jindřich Vařeka mladší, mimochodem příbramský starosta za ANO. Odmítl vypovídat s tím, že by si mohl přivodit stíhání. Když se jej soudkyně dotazovala, řekl jen, že dostal jisté písemnosti, které naznačují jeho stíhání pro křivé svědectví. Přes toto prohlášení se jej dál neptala a jeho výslech ukončila.

Všeobecné překvapení

Jak obžaloba, tak obhajoba navrhly ještě výslech pěti svědků. Dva byli přitom pro Jirounka a jeho obhajobu klíčoví: spoluzakladatel Olea Michal Urbánek a provozní ředitel firmy Radomír Kučera. Soudkyně však návrhům nevyhověla a překvapenou obžalobu i obhajobu vyzvala k závěrečným řečem. Advokát Kamila Jirounka Eduard Bruna následně soudkyni několikrát upozornil, že jeho klienta krátí na ústavních právech a její kroky odporují hned několika judikátům Ústavního i Nejvyššího soudu. Soudkyně oznámila čtvrteční vynesení verdiktu a Bruna už v tu chvíli předpovídal odsouzení. Výše zmíněných pět let nepodmíněně to potvrdilo.

Celý proces, jeho rychlost, ale i nevyslechnutí důležitých svědků zanechávají silnou pachuť. Před soudem navíc nezazněly některé pozoruhodné souvislosti. Podstatná část půjčky nedoputovala do Olea z Ravaku, ale od švýcarské společnosti Lia Investment z Hünenbergu se skrytými vlastníky. Majitelé Ravaku delší čas úzce spolupracovali s jejím administrátorem Willim Sigristem. Nečitelná společnost skončila vloni v likvidaci. Jindřich Vařeka starší se aktivně stýká s Andrejem Babišem. Jiří Kreysa udržuje zase dobré vztahy s vysokým důstojníkem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, jehož lidé případ vyšetřují.

Případ Oleo rozsudkem soudkyně Radkovské samozřejmě neskončil. Pouze se přesouvá před odvolací Vrchní soud v Praze, který může všechno zvrátit. Oleo tak stále ještě může Babišovi proklouznout mezi prsty.

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít