Dárek pana Lagreina

17. prosince 2012, 00:00 - Milan Ballík
17. prosince 2012, 00:00

V doušku jako by se spojily tvrdý život v alpském podhůří s italským „sladkým životem“

Na začátku tyrolské vinné stezky ve městečku Kaltern najdete pod číslem 1 vinařský dvůr Ritterhof. Pokud vám jméno sklepa asociuje ještě další jméno, tak je to v pořádku. Vlastníkem tohoto vinařství je totiž rodina Ronerových, která má navíc v držení stejnojmennou významnou palírnu. Možná od toho se odvíjejí výsledky, které etikety Ritterhof dobývají ve vinařském světě. Jedinečné podmínky mikroklimatu ve vysoko položených vinicích, půda bohatá na minerály a nejmodernější technologie šetrné ke zpracování hroznů jsou základem dnešního úspěchu vinařství. Původně vzniklo jako splnění snu a víceméně koníček hlavy rodu Andrease Ronera, jehož hlavním tématem v šedesátých letech minulého století byly a dodnes jsou ušlechtilé ovocné destiláty, ale do vinařství se pustil se zápalem a péčí.

VYBÍRAT SE MUSÍ PEČLIVĚ

Důsledná redukce hroznů má za následek velice malou produkci, ovšem při dosažení mimořádné kvality. V dobrých ročnících se objevují tato vzácně připravená vína v elitní řadě Crescendo, pro niž je péče o vstupní surovinu ještě daleko důslednější. Ruční sklizeň hroznů vyzrálých na více než 33 stupňů cukernatosti je pro tuto sérii samozřejmostí.

Sklep vlastní necelých osm hektarů vinic v těch nejlepších polohách, ostatní surovinu nakupují od pěstitelů z dalších zhruba čtyřiceti hektarů. Na dodané hrozny mají stejně přísné požadavky jako na své vlastní, proto jejich vína znějí mezi konzumenty zvukem ryzího kovu. Je překvapivé, jak jemná až něžná vína se mohou zrodit pod stěnami strmých horských masivů.

Druhým důvodem úspěchu je orientace vinařského domu na původní odrůdy, které byly kdysi hojně frekventované, ale dnes už jsou polozapomenuté. V řadě Crescendo to je především Lagrein a dílem Cuvée Perlhofer, obsahující podstatný podíl sorty Vernatsch, po italsku Schiava. Z bílých pak v této řadě najdeme Pinot gris a samozřejmě Gewürztraminer. Jak by také ne, vždyť rodina Ronerových pochází ze stejnojmenné vesnice ležící na vinařské stezce.

Ze šesti červených a dvou modrých vín řady Crescendo se seznámíme právě s Lagreinem, odrůdou, která krom několika málo arů v Austrálii a pár pokusů na Mosele zřejmě není jinde ve světě ke spatření. Je nutné říci, že odrůda, jejíž vína bývala oblíbená na tabulích monarchů c. k. Rakouska-Uherska a potom téměř vymizela, prožívá v posledních letech jistou renesanci. A Andreas Roner, který se na ní podílí velkou měrou, bývá pro kvalitu svého Lagreinu nazýván „Monsieur Lagrein“.

SLADKÝ ŽIVOT

Südtiroler Lagrein 2008 Crescendo Riserva – Weingut Ritterhof je vínem oděným v atypické lahvi s elegantní etiketou. Temné je v barvě tak, že paprsky světla jen těžko prostupují hladinou, s fialovými odlesky rubínovým nádechem v disku při okraji sklenky. V buketu se potkávají intenzivní valéry lesních bobulí a doteky dřeva ve vzácné harmonii. Chuť ovocný nádech ještě akcentuje, rozšiřuje jej.

Do noblesního ladění chuť vína potom vedou vanilkovočokoládové ataky dřeva, podpořené mimořádně vybalancovaným tříslem. Opulentní tělo a dlouhé doznívání nepostrádá hravost ovocitých tónů, které zůstávají v mírné převaze. Víno má přívětivý, kulatý dozvuk, během něhož tříslo moudře ustoupí, aby v druhém plánu promluvilo do chuti, nijak výrazně, spíše mazlivě, ale přece jen zaznamenatelně. V doušku jako by se spojily tvrdý život v alpském podhůří s italským „sladkým životem“ a daly vzniknout potěšujícímu, přes dílčí drsnost veskrze radostnému projevu. l

Südtiroler Legrein 2008 Crescendo Riserva - Weingut Ritterhof, Alto Adige - Südtirol Použité odrůdy 100% Lagrein Školení několikadenní nakvášení rmutu, potom fermentace ve velkých dřevěných sudech; zrání po dobu 12 měsíců dílem v barikových, dílem ve velkých sudech Alkohol 13 % Vývojový potenciál až osm let Distributor pro ČR www.lesa.cz

O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít