Další útok nájezdníka

26. října 2015, 00:00 - Vladan Gallistl
26. října 2015, 00:00

Miliardář Krúpa skupuje pohledávky za Slovakií Steel Mills Konkurz slovenské minihutě Slovakia Steel Mills (SSM) miliardáře Braňa Prieložného se začíná přiostřovat.

Upevnit svou pozici se snaží zejména skupina Arca Investments Pavola Krúpy. Ta podle usnesení košického soudu získala pohledávky vůči východoslovenské huti od firem Ekologické služby, Chemko, Chemstroj, Prvá hasičská a TP 2. Nákupy pohledávek vyšly podle Krúpy na desítky milionů korun. Jak velké procento z nominální hodnoty za pohledávky platil, neuvedl.

TRANSAKCE S AKCIONÁŘI

Firmy, od nichž Krúpa odkupoval, patří do koncernu Energochemica, kde má podle pololetní zprávy koncernu podíl finanční skupina J&T. Ta je zároveň akcionářem v SSM.

V Energochemice navíc v minulosti působil v dozorčí radě Mario Hoffmann, který je rovněž akcionářem Slovakie Steel Mills. Do Prieložného ocelárny vložil velké peníze.

Napojení na akcionáře zkrachovalé východoslovenské společnosti Krúpa jednoznačně odmítá. „Arca není propojena s majiteli oceláren SSM majetkově ani finančně. Kdybychom byli propojeni, pak bychom nemuseli kupovat pohledávky a jednali bychom ve shodě,“ tvrdí Krúpa. Podle něj se Arca dlouhodobě zabývá restrukturalizací podniků a pohledávkami.

Pohledávky za SSM skupoval Krúpa už dříve. „Již jsme koupili pohledávku od skupiny M-Energo,“ upozorňuje. M-Energo vlastní slovenský podnikatel Miroslav Remeta, který podle slovenských médií v minulosti úzce spolupracoval se skupinou Istrokapital.

Krúpa nevylučuje, že bude v nákupech pokračovat: „Další odkup pohledávek záleží na manažerském uvážení a také na tom, jestli další pohledávky někdo nabídne.“

KLÍČ K OCELÁRNĚ

Nákup pohledávek ale nemusí skupině Arca vůbec pomoct. Klíčem k ovládnutí Slovakie Steel Mills je totiž obří pohledávka ve výši 168 milionů eur, kterou drží státní Česká exportní banka (ČEB). V korunách jde nyní o částku téměř 4,6 miliardy korun. Celá minihuť je zastavená ve prospěch tuzemské státní banky, která se zaměřuje na podporu exportu. ČEB poskytla peníze na investici do Slovakie Steel Mills v roce 2007, kdy se začala budovat ocelárna ve Strážskem. Celková výše investice byla 220 milionů eur, z čehož 168 milionů představují peníze od ČEB.

Ohledně pohledávky ČEB se nyní podle Krúpy vedou soudní spory.

Státní bankovní dům nicméně stále připouští, že pohledávku prodá. „Česká exportní banka je připravena jednat se všemi zájemci o možnosti postoupení pohledávky za odpovídající cenu. Do ukončení konkurzního řízení může být pohledávka prodána bez jakýchkoli omezení,“ říká ředitel odboru mezinárodní vztahy a komunikace ČEB Petr Križan. Podle

Krúpy ale ČEB s Arcou vůbec nejedná: „Totálně nás ignorují.“ Státní banka se neúspěšně pokouší pohledávku prodat od loňského května.

PROKURATURA V KONKURZU

Konkurz SSM se ale přiostřuje nejen kvůli aktivitám Arky, ale také kvůli aktivitám neznámé slovenské společnosti PZS5. Na základě jejího návrhu se totiž do konkurzu zapojí košická prokuratura, ale jen jako účastník řízení. Společnosti PZS5 vadilo, že – zjednodušeně řečeno – tehdejší konkurzní správce Králik & Partners, konkurzy a reštrukturalizácie nadržuje největšímu věřiteli, kterým je právě ČEB. „ČEB vítá vstup prokurátora do řízení a zastává názor, že to bude přínos pro transparentnost přijímaných rozhodnutí v konkurzním řízení,“ uvádí Križan.

Společnost PZS5 tvrdí, že bývalý správce vykonával v konkurzu úkony pouze ve prospěch a v zájmu jediného věřitele – České exportní banky, řádně neprozkoumal pohledávku ČEB nebo například porušil zásadu mlčenlivosti v komunikaci s věřitelem ČEB.

Česká exportní banka na otázku, co říká těmto výhradám, neodpověděla. Soud již správce vyměnil. Nyní konkurz řídí Slovenská správcovská a reštrukturalizačná.

Za společností PZS5 stojí podle údajů portálu Finstat.sk šest fyzických osob a sídlo firmy je v Michalovcích. V minulém roce se zisk společnosti propadl o třináct procent na čtyři tisíce eur. Pidifirma se tak velice aktivně zapojila do obřího konkurzu, kde se hraje o miliardy. l

O autorovi| Vladan Gallistl • gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít