Další případy detektiva Sovy

19. května 2014, 00:00 -
19. května 2014, 00:00

Sova v. poškození 1:1 Hýbe se a vnímá Na úplném začátku byla v březnu 2005 dopravní nehoda, při které se velmi vážně zranil dvaadvacetiletý vyučený truhlář P. M. Obvodní soud mu nejdřív kvůli trvalým následkům (nešlo jen o tělesná omezení, ale rovněž o úrazem zaviněný pokles intelektu) přiznal náhradu ve výši 6,4 milionu korun. Jenže pojišťovna se odvolala, vyslala Sovu na výzvědy a Městský soud v Praze v dubnu 2010 náhradu snížil na 3,9 milionu korun. Toto rozhodnutí pak o dva roky později posvětil i Nejvyšší soud.

Sovova „zpráva o výsledku šetření běžného způsobu života žalobce“ (jestli v tomto případě Sova natáčel, nelze z rozsudku Nejvyššího soudu poznat; detektiv před soudem jen svědčil) nebyla zjevně jediným zdrojem informací, protože soudy vyšly také z výpovědi otce zraněného mladíka. Ve svém souhrnu každopádně tato zjištění – „zůstala mu zachována schopnost pohybová, vnímá (vidí, slyší), byť s obtížemi, komunikuje a chodí (bez opory i v nerovném a svažitém terénu), provádí základní životní úkony, jeho aktivity jsou výrazně omezeny, nikoli však zcela vyloučeny, není zcela izolován od svých vrstevníků a širšího okolí“ – ušetřila pojišťovně zhruba dva a půl milionu korun. Rovná židličky Sestra z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Andrea Hollerová si v roce 2006 nahmatala na krku zduřelou uzlinu. Ve své domovské nemocnici jí lékaři odebrali z uzliny tkáň, aby potvrdili, či vyvrátili podezření, že jde o rakovinu. Dopadlo to dobře, ovšem kolega Hollerové nedopatřením přerušil nerv. Následná léčba se moc nevyvedla a Hollerová hýbala levou rukou stále hůř, nezvládala svou práci, péči o rodinu, ale ani „banality“ typu učesat se. Po čase musela z nemocnice odejít a začala pobírat částečný invalidní důchod.

Do sporu s VFN se dostala kvůli penězům, které požadovala po nemocnici za ztížení společenského uplatnění. Stejně jako v Lalovově případě povolala Kooperativa soukromé očko Daniela Sovu.

Detektiv Hollerovou sledoval a natáčel dlouhodobě mezi říjnem 2009 a prosincem 2011.

Obvodní soud pro Prahu 2 ovšem nahrávky coby důkaz nepřipustil, a Sova tak u soudu jen vypovídal. Jeho zjištění navíc tentokrát až tak závažná nebyla. Hlásil například, že žena nesla v ruce tašku (kolik vážila, nevěděl), či vyprávěl, jak ji „viděl s manželem a dcerou na tenise, seděla tam na zahrádce, když odcházela, rukou rovnala židličky“.

Rozsudek padl na konci minulého roku. Obvodní soud Hollerové přiznal část požadovaných peněz, nikoli ale vše. Spor proto bude pokračovat u Městského soudu v Praze.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít