Další pokus o prodej trmického lihovaru. Už třetí

19. listopadu 2012, 00:00 - (krl)
19. listopadu 2012, 00:00

Průmysl

Zkrachovalý průmyslový lihovar PLP v severočeských Trmicích stále hledá zachránce, který by už dva roky stojící fabriku na výrobu bioetanolu rozchodil. Po dvou neúspěšných pokusech se nyní konkurzní správce Aleš Klaudy snaží podnik prodat ve veřejném výběrovém řízení. Nabídky je možné podávat do 10. prosince. Zájemci musejí složit vratnou zálohu pět milionů korun. Nejpozději do 15. ledna by měl vítěz podepsat kupní smlouvu a podnik převzít.

Ani tento pokus ale nemusí být poslední.

„Neustále se hlásí nějací zájemci. Jestli podmínky tendru splní, nebo budeme muset vést další jednání, nedokážu odhadnout,“ říká Klaudy. Letos v září mu Krajský soud v Ústí nad Labem dovolil, aby lihovar prodal mimo dražbu za nejvyšší cenu nabídnutou ve veřejné soutěži. Případný zájemce musí dát alespoň 315 milionů korun. Tuto cenu stanovil správce jako minimální na základě pokynu ČSOB, která stavbu chemičky financovala a je největším věřitelem. „Je to aktivum, kde si nemůžeme moc vybírat a musíme respektovat realitu,“ poznamenává Klaudy. Původně si představoval, že lihovar, za kterým zůstalo přes dvě miliardy pohledávek, by se dal prodat za 700 milionů.

Nejprve se o prodej snažila poradenská firma PricewaterhouseCoopers (PwC). Nezdařený obchod vysvětlila tím, že nabídky neodpovídaly představám věřitelů. Letos v červnu správce Klaudy avizoval, že transakce je na spadnutí, ani tentokrát k ní ale nedošlo. „Do finále postoupila česká investiční společnost. Nesplnila však naše požadavky, proto nebylo možné uzavřít smlouvu,“ vysvětluje konkurzní správce, který se prodeje po PwC ujal. Oficiálním důvodem, proč favorit nedoběhl do cíle, měl být obrat Bruselu v postoji k biopalivům. Závod na výrobu bioetanolu určeného pro přimíchávání do benzinu zahájil zkušební provoz na podzim 2007. Fabrika za 1,3 miliardy korun ale nebyla nikdy zkolaudována a po třech letech ukončila provoz. Za příčiny krachu označil konkurzní správce nezvládnutou technologii a příliš turbulentní trh s biopalivy. Aby jel lihovar naplno, bude do něj muset nový majitel investovat až sto milionů korun.

Kolem trmické chemičky kroužili tuzemští i zahraniční hráči. Zajímala se o ni například americká společnost ADM, největší tuzemský výrobce biolihu Tereos TTD, Agrofert nebo investor z Ruska. Spekulovalo se také o tom, že se o lihovar uchází miliardář Pavel Tykač.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít