Další pokus o prodej trmického lihovaru. Už třetí

19. listopadu 2012, 00:00 - (krl)
19. listopadu 2012, 00:00

Průmysl

Zkrachovalý průmyslový lihovar PLP v severočeských Trmicích stále hledá zachránce, který by už dva roky stojící fabriku na výrobu bioetanolu rozchodil. Po dvou neúspěšných pokusech se nyní konkurzní správce Aleš Klaudy snaží podnik prodat ve veřejném výběrovém řízení. Nabídky je možné podávat do 10. prosince. Zájemci musejí složit vratnou zálohu pět milionů korun. Nejpozději do 15. ledna by měl vítěz podepsat kupní smlouvu a podnik převzít.

Ani tento pokus ale nemusí být poslední.

„Neustále se hlásí nějací zájemci. Jestli podmínky tendru splní, nebo budeme muset vést další jednání, nedokážu odhadnout,“ říká Klaudy. Letos v září mu Krajský soud v Ústí nad Labem dovolil, aby lihovar prodal mimo dražbu za nejvyšší cenu nabídnutou ve veřejné soutěži. Případný zájemce musí dát alespoň 315 milionů korun. Tuto cenu stanovil správce jako minimální na základě pokynu ČSOB, která stavbu chemičky financovala a je největším věřitelem. „Je to aktivum, kde si nemůžeme moc vybírat a musíme respektovat realitu,“ poznamenává Klaudy. Původně si představoval, že lihovar, za kterým zůstalo přes dvě miliardy pohledávek, by se dal prodat za 700 milionů.

Nejprve se o prodej snažila poradenská firma PricewaterhouseCoopers (PwC). Nezdařený obchod vysvětlila tím, že nabídky neodpovídaly představám věřitelů. Letos v červnu správce Klaudy avizoval, že transakce je na spadnutí, ani tentokrát k ní ale nedošlo. „Do finále postoupila česká investiční společnost. Nesplnila však naše požadavky, proto nebylo možné uzavřít smlouvu,“ vysvětluje konkurzní správce, který se prodeje po PwC ujal. Oficiálním důvodem, proč favorit nedoběhl do cíle, měl být obrat Bruselu v postoji k biopalivům. Závod na výrobu bioetanolu určeného pro přimíchávání do benzinu zahájil zkušební provoz na podzim 2007. Fabrika za 1,3 miliardy korun ale nebyla nikdy zkolaudována a po třech letech ukončila provoz. Za příčiny krachu označil konkurzní správce nezvládnutou technologii a příliš turbulentní trh s biopalivy. Aby jel lihovar naplno, bude do něj muset nový majitel investovat až sto milionů korun.

Kolem trmické chemičky kroužili tuzemští i zahraniční hráči. Zajímala se o ni například americká společnost ADM, největší tuzemský výrobce biolihu Tereos TTD, Agrofert nebo investor z Ruska. Spekulovalo se také o tom, že se o lihovar uchází miliardář Pavel Tykač.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít