Další pokus o prodej trmického lihovaru. Už třetí

19. listopadu 2012, 00:00 - (krl)
19. listopadu 2012, 00:00

Průmysl

Zkrachovalý průmyslový lihovar PLP v severočeských Trmicích stále hledá zachránce, který by už dva roky stojící fabriku na výrobu bioetanolu rozchodil. Po dvou neúspěšných pokusech se nyní konkurzní správce Aleš Klaudy snaží podnik prodat ve veřejném výběrovém řízení. Nabídky je možné podávat do 10. prosince. Zájemci musejí složit vratnou zálohu pět milionů korun. Nejpozději do 15. ledna by měl vítěz podepsat kupní smlouvu a podnik převzít.

Ani tento pokus ale nemusí být poslední.

„Neustále se hlásí nějací zájemci. Jestli podmínky tendru splní, nebo budeme muset vést další jednání, nedokážu odhadnout,“ říká Klaudy. Letos v září mu Krajský soud v Ústí nad Labem dovolil, aby lihovar prodal mimo dražbu za nejvyšší cenu nabídnutou ve veřejné soutěži. Případný zájemce musí dát alespoň 315 milionů korun. Tuto cenu stanovil správce jako minimální na základě pokynu ČSOB, která stavbu chemičky financovala a je největším věřitelem. „Je to aktivum, kde si nemůžeme moc vybírat a musíme respektovat realitu,“ poznamenává Klaudy. Původně si představoval, že lihovar, za kterým zůstalo přes dvě miliardy pohledávek, by se dal prodat za 700 milionů.

Nejprve se o prodej snažila poradenská firma PricewaterhouseCoopers (PwC). Nezdařený obchod vysvětlila tím, že nabídky neodpovídaly představám věřitelů. Letos v červnu správce Klaudy avizoval, že transakce je na spadnutí, ani tentokrát k ní ale nedošlo. „Do finále postoupila česká investiční společnost. Nesplnila však naše požadavky, proto nebylo možné uzavřít smlouvu,“ vysvětluje konkurzní správce, který se prodeje po PwC ujal. Oficiálním důvodem, proč favorit nedoběhl do cíle, měl být obrat Bruselu v postoji k biopalivům. Závod na výrobu bioetanolu určeného pro přimíchávání do benzinu zahájil zkušební provoz na podzim 2007. Fabrika za 1,3 miliardy korun ale nebyla nikdy zkolaudována a po třech letech ukončila provoz. Za příčiny krachu označil konkurzní správce nezvládnutou technologii a příliš turbulentní trh s biopalivy. Aby jel lihovar naplno, bude do něj muset nový majitel investovat až sto milionů korun.

Kolem trmické chemičky kroužili tuzemští i zahraniční hráči. Zajímala se o ni například americká společnost ADM, největší tuzemský výrobce biolihu Tereos TTD, Agrofert nebo investor z Ruska. Spekulovalo se také o tom, že se o lihovar uchází miliardář Pavel Tykač.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít