Další pán na holení

24. března 2014, 00:00 - (red)
24. března 2014, 00:00

Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše čeká po personálním ovládnutí ministerstva ? nancí další krok. Obsadit vlivný post šéfa Vojenského zpravodajství. Prozatím se ukazuje, že Babišova „nová košťata“ metou velmi svižně. Finanční analytický útvar ministerstva ? nancí, vedený Liborem Kazdou, bývalým detektivem protikorupční policie a přítelem Babišova muže pro bezpečnost Jiřího Veselého, si už vyšlápl na vedení ČEZ. Důvodem mělo být vyrovnání s minoritními akcionáři bývalé distribuční ? rmy Severomoravská energetika, kdy valná část peněz skončila u oligarchy slovenského původu Pavola Krúpy. Nyní čekají na nástup nového manažera i vojenští zpravodajci, kterým vládne tvrdou rukou Martin Stropnický. Podle nedávných informací Palubního deníku byl kandidátem číslo jedna bývalý šéf policejního Útvaru speciálních činností (sledování, ochrana svědků, agenti), posléze náměstek civilní rozvědky a diplomatický přidělenec ve Washingtonu Jan Beroun. Jenže zřejmě došlo k přeskupení preferencí, požadavků na výkon funkce i názorů. Babiš totiž podle zjištění Palubního deníku začal oslovovat i jiné potenciální kandidáty.

Mít svoje lidi na klíčových postech s přístupem ke strategickým informacím se nehodí jen v politice. Ale i v tak rozsáhlém byznysovém impériu, jaké si Andrej Babiš vybudoval. VÝMĚNA RESORTŮ Ještě se ani pořádně ve svých křeslech nerozkoukali, a už se v kuloárech spekuluje o výměně prvních ministrů. První na ráně má být ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Znelíbil se z mnoha důvodů, ale hlavně vešel ve spor se správcem ? nancí Andrejem Babišem, jemuž suverénně poslal žádost o extra příděl mnoha miliard do zdravotnictví, aniž by naznačil, co přesně hodlá měnit a jak systém zefektivnit.

ANO by ministerstvo rádo dostalo pod svou kuratelu. Vést by jej měl dosavadní náměstek pro zdravotní péči Josef Vymazal.

Babišovci výměnou nabízejí sociální demokracii resort spravedlnosti. Ministryně Helena Válková prý totiž není svému stranickému šéfovi sympatická. Už se i mluví o tom, kdo by ji měl nahradit: poněkud překvapivě poslanec a zástupce Haškovy skupiny Jeroným Tejc. Asi premiér Sobotka potřebuje ocenit nějaké protislužby.

UŽ HO NĚKDO VYHOĎTE Na ministerstvu financí se řeší poněkud neobvyklý problém. Již před několika měsíci odvolaný náměstek totiž stále obývá ministerský apartmán. Vše by se zdálo na první pohled v pořádku, obyvatel ubikace nikomu z vedení rezortu nepřekážel, dle dostupných informací se chodbami úřadu plížil takřka nepozorovaně. Až do doby, než si na nejmenovaného náměstka začaly stěžovat místní uklízečky. „Pořád něco kuchtí a připaluje, musíme pak větrat v celým baráku,“ postěžovala si členka uklízecí čety.

BOHOUŠ TO ZAŘÍDÍ Římskokatolická církev, která v minulém roce zažádala o vrácení lesních pozemků, dostává tak trochu zajíce v pytli. Lesy ČR totiž nechtějí spolu s porosty vydávat i lesní hospodářské plány, bez kterých je pěstování stromů dosti obtížné. Diecézím, které si už dlouho stěžovaly na obstrukce státního podniku při vyřizování žádostí, došla trpělivost a po odmítavém postoji Lesů k vydávání tzv. příslušenství zastavily jednání o restitučních dohodách. Věc je ale trochu složitější. Vypracování plánů v taxačních kancelářích nebylo zadarmo a Lesy na ně dostaly dotace. Teď za ně požadují aspoň zůstatkovou hodnotu. Suma sumárum jde o desítky milionů korun. Problém bude muset rozlousknout premiér Bohuslav Sobotka a ministerský výbor pro církevní restituce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít