Další pán na holení

24. března 2014, 00:00 - (red)
24. března 2014, 00:00

Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše čeká po personálním ovládnutí ministerstva ? nancí další krok. Obsadit vlivný post šéfa Vojenského zpravodajství. Prozatím se ukazuje, že Babišova „nová košťata“ metou velmi svižně. Finanční analytický útvar ministerstva ? nancí, vedený Liborem Kazdou, bývalým detektivem protikorupční policie a přítelem Babišova muže pro bezpečnost Jiřího Veselého, si už vyšlápl na vedení ČEZ. Důvodem mělo být vyrovnání s minoritními akcionáři bývalé distribuční ? rmy Severomoravská energetika, kdy valná část peněz skončila u oligarchy slovenského původu Pavola Krúpy. Nyní čekají na nástup nového manažera i vojenští zpravodajci, kterým vládne tvrdou rukou Martin Stropnický. Podle nedávných informací Palubního deníku byl kandidátem číslo jedna bývalý šéf policejního Útvaru speciálních činností (sledování, ochrana svědků, agenti), posléze náměstek civilní rozvědky a diplomatický přidělenec ve Washingtonu Jan Beroun. Jenže zřejmě došlo k přeskupení preferencí, požadavků na výkon funkce i názorů. Babiš totiž podle zjištění Palubního deníku začal oslovovat i jiné potenciální kandidáty.

Mít svoje lidi na klíčových postech s přístupem ke strategickým informacím se nehodí jen v politice. Ale i v tak rozsáhlém byznysovém impériu, jaké si Andrej Babiš vybudoval. VÝMĚNA RESORTŮ Ještě se ani pořádně ve svých křeslech nerozkoukali, a už se v kuloárech spekuluje o výměně prvních ministrů. První na ráně má být ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Znelíbil se z mnoha důvodů, ale hlavně vešel ve spor se správcem ? nancí Andrejem Babišem, jemuž suverénně poslal žádost o extra příděl mnoha miliard do zdravotnictví, aniž by naznačil, co přesně hodlá měnit a jak systém zefektivnit.

ANO by ministerstvo rádo dostalo pod svou kuratelu. Vést by jej měl dosavadní náměstek pro zdravotní péči Josef Vymazal.

Babišovci výměnou nabízejí sociální demokracii resort spravedlnosti. Ministryně Helena Válková prý totiž není svému stranickému šéfovi sympatická. Už se i mluví o tom, kdo by ji měl nahradit: poněkud překvapivě poslanec a zástupce Haškovy skupiny Jeroným Tejc. Asi premiér Sobotka potřebuje ocenit nějaké protislužby.

UŽ HO NĚKDO VYHOĎTE Na ministerstvu financí se řeší poněkud neobvyklý problém. Již před několika měsíci odvolaný náměstek totiž stále obývá ministerský apartmán. Vše by se zdálo na první pohled v pořádku, obyvatel ubikace nikomu z vedení rezortu nepřekážel, dle dostupných informací se chodbami úřadu plížil takřka nepozorovaně. Až do doby, než si na nejmenovaného náměstka začaly stěžovat místní uklízečky. „Pořád něco kuchtí a připaluje, musíme pak větrat v celým baráku,“ postěžovala si členka uklízecí čety.

BOHOUŠ TO ZAŘÍDÍ Římskokatolická církev, která v minulém roce zažádala o vrácení lesních pozemků, dostává tak trochu zajíce v pytli. Lesy ČR totiž nechtějí spolu s porosty vydávat i lesní hospodářské plány, bez kterých je pěstování stromů dosti obtížné. Diecézím, které si už dlouho stěžovaly na obstrukce státního podniku při vyřizování žádostí, došla trpělivost a po odmítavém postoji Lesů k vydávání tzv. příslušenství zastavily jednání o restitučních dohodách. Věc je ale trochu složitější. Vypracování plánů v taxačních kancelářích nebylo zadarmo a Lesy na ně dostaly dotace. Teď za ně požadují aspoň zůstatkovou hodnotu. Suma sumárum jde o desítky milionů korun. Problém bude muset rozlousknout premiér Bohuslav Sobotka a ministerský výbor pro církevní restituce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým…
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít