Další pán na holení

24. března 2014, 00:00 - (red)
24. března 2014, 00:00

Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše čeká po personálním ovládnutí ministerstva ? nancí další krok. Obsadit vlivný post šéfa Vojenského zpravodajství. Prozatím se ukazuje, že Babišova „nová košťata“ metou velmi svižně. Finanční analytický útvar ministerstva ? nancí, vedený Liborem Kazdou, bývalým detektivem protikorupční policie a přítelem Babišova muže pro bezpečnost Jiřího Veselého, si už vyšlápl na vedení ČEZ. Důvodem mělo být vyrovnání s minoritními akcionáři bývalé distribuční ? rmy Severomoravská energetika, kdy valná část peněz skončila u oligarchy slovenského původu Pavola Krúpy. Nyní čekají na nástup nového manažera i vojenští zpravodajci, kterým vládne tvrdou rukou Martin Stropnický. Podle nedávných informací Palubního deníku byl kandidátem číslo jedna bývalý šéf policejního Útvaru speciálních činností (sledování, ochrana svědků, agenti), posléze náměstek civilní rozvědky a diplomatický přidělenec ve Washingtonu Jan Beroun. Jenže zřejmě došlo k přeskupení preferencí, požadavků na výkon funkce i názorů. Babiš totiž podle zjištění Palubního deníku začal oslovovat i jiné potenciální kandidáty.

Mít svoje lidi na klíčových postech s přístupem ke strategickým informacím se nehodí jen v politice. Ale i v tak rozsáhlém byznysovém impériu, jaké si Andrej Babiš vybudoval. VÝMĚNA RESORTŮ Ještě se ani pořádně ve svých křeslech nerozkoukali, a už se v kuloárech spekuluje o výměně prvních ministrů. První na ráně má být ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Znelíbil se z mnoha důvodů, ale hlavně vešel ve spor se správcem ? nancí Andrejem Babišem, jemuž suverénně poslal žádost o extra příděl mnoha miliard do zdravotnictví, aniž by naznačil, co přesně hodlá měnit a jak systém zefektivnit.

ANO by ministerstvo rádo dostalo pod svou kuratelu. Vést by jej měl dosavadní náměstek pro zdravotní péči Josef Vymazal.

Babišovci výměnou nabízejí sociální demokracii resort spravedlnosti. Ministryně Helena Válková prý totiž není svému stranickému šéfovi sympatická. Už se i mluví o tom, kdo by ji měl nahradit: poněkud překvapivě poslanec a zástupce Haškovy skupiny Jeroným Tejc. Asi premiér Sobotka potřebuje ocenit nějaké protislužby.

UŽ HO NĚKDO VYHOĎTE Na ministerstvu financí se řeší poněkud neobvyklý problém. Již před několika měsíci odvolaný náměstek totiž stále obývá ministerský apartmán. Vše by se zdálo na první pohled v pořádku, obyvatel ubikace nikomu z vedení rezortu nepřekážel, dle dostupných informací se chodbami úřadu plížil takřka nepozorovaně. Až do doby, než si na nejmenovaného náměstka začaly stěžovat místní uklízečky. „Pořád něco kuchtí a připaluje, musíme pak větrat v celým baráku,“ postěžovala si členka uklízecí čety.

BOHOUŠ TO ZAŘÍDÍ Římskokatolická církev, která v minulém roce zažádala o vrácení lesních pozemků, dostává tak trochu zajíce v pytli. Lesy ČR totiž nechtějí spolu s porosty vydávat i lesní hospodářské plány, bez kterých je pěstování stromů dosti obtížné. Diecézím, které si už dlouho stěžovaly na obstrukce státního podniku při vyřizování žádostí, došla trpělivost a po odmítavém postoji Lesů k vydávání tzv. příslušenství zastavily jednání o restitučních dohodách. Věc je ale trochu složitější. Vypracování plánů v taxačních kancelářích nebylo zadarmo a Lesy na ně dostaly dotace. Teď za ně požadují aspoň zůstatkovou hodnotu. Suma sumárum jde o desítky milionů korun. Problém bude muset rozlousknout premiér Bohuslav Sobotka a ministerský výbor pro církevní restituce.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít