Další krok k jednotnému trhu s elektřinou

24. listopadu 2014, 00:00 - Beata Holečková
24. listopadu 2014, 00:00

Po úspěšném propojení českého, slovenského a maďarského trhu se 19. listopadu v rámci projektu 4MMC připojilo také Rumunsko. Jednotný evropský trh má zajistit konkurenceschopné ceny

Země střední a východní Evropy se posunuly o něco blíže k vybudování jednotného evropského trhu s elektřinou. K propojenému obchodování Česka, Slovenska a Maďarska na energetických burzách, označovanému jako Market Coupling, se 19. listopadu připojilo Rumunsko. „První dny obchodování na propojených denních trzích proběhly hladce a podle plánu. Vstup tohoto dalšího účastníka jen potvrdil, že ve společném projektu dokážeme lépe využít přeshraniční přenosovou kapacitu,“ říká Jiří Strnad, ředitel sekce Zahraniční spolupráce a podpory obchodu ve společnosti ČEPS.

Propojené trhy využívají efektivnější metodu přidělování volných přeshraničních kapacit, takzvanou implicitní alokaci. Ta nahradila systém explicitních aukcí, v němž si musel obchodník v případě vývozu nebo dovozu předem rezervovat kapacitu a před přenosem potvrdit, že ji skutečně využije. Při implicitní aukci si společně s elektrickou energií kupuje i potřebnou přeshraniční kapacitu. To je podle odborníků velká výhoda nejen pro obchodníky, ale také pro řízení přenosové soustavy a ve svém důsledku i pro spotřebitele.

„Účastníci trhu nejsou vystaveni riziku pramenícímu z odděleného získávání komodity a kapacity pro její přepravu. Nemůže se tedy stát, že by obchodník získal silovou elektřinu, ale chyběla by mu přenosová kapacita pro její vývoz, nebo naopak. Přeshraniční výměna je také při použití implicitní alokace vždy realizována ve směru cenového spádu, což umožňuje nejhospodárnější aktivaci zdrojů a maximalizaci společenského užitku,“ uvádí Energetický regulační úřad (ERÚ) v Národní zprávě o elektroenergetice a plynárenství v ČR za rok 2013. S M aďarskem od roku 2012 V České republice se model přidělování přenosových kapacit formou implicitní aukce uplatňuje od roku 2010, kdy ho logicky zahájila spolupráce mezi Českou republikou a Slovenskem. Maďarsko se k systému, který je založen na propojení obchodování na burzách všech zúčastněných zemí, připojilo v září roku 2012.

Rozšíření přineslo podle hodnotící zprávy Energetického regulačního úřadu očekávané pozitivní efekty. Vedle lepšího využití volných přeshraničních kapacit došlo vloni k žádoucímu sblížení cen elektřiny. Shoda s Maďarskem dosáhla v minulém roce 70 procent, mezi Českem a Slovenskem byla téměř stoprocentní.

„Propojený česko-slovensko-maďarský denní trh s elektřinou (označovaný jako CZ-SK-HU Market Coupling) prokázal od svého spuštění v září 2012 pozitivní přínos pro účastníky trhu s elektřinou,“ uvádí na své webové stránce také provozovatel české přenosové soustavy, společnost ČEPS.

Cenová konvergence Sbližování cen neboli cenová konvergence je jedním z cílů propojování evropských trhů s elektřinou. Jeden společný trh má spotřebitelům zajistit lepší přístup k levné energii. Tato představa vychází z předpokladu, že na tomto „unijním“ trhu vznikne vysoce konkurenční prostředí s možností dodat nebo poptávat přebytečnou elektřinu kdekoli v zemích Evropské unie.

Implicitní aukce mají zajistit, aby byla elektřina dopravována z oblastí, kde je jí přebytek, a proto je levná, do regionů s nedostatkem, kde je cena vyšší, s co nejvyšší efektivitou. Z toho však čeští zákazníci profitují jen částečně. Podle údajů ERÚ sice oproti roku 2012 došlo ke zlepšení, ale i tak k nám vloni dražší elektřina putovala ve 43 procentech obchodního času.

Ambiciózní termín Podle memoranda, které bylo podepsáno po úspěšném spuštění společného trhu pro Česko, Slovensko a Maďarsko, se mělo letos k tomuto středoevropskému projektu připojit kromě Rumunska také Polsko.

Toto propojení však bylo zatím kvůli odlišnostem polského modelu obchodování odloženo. Polsko je nicméně i nadále účastníkem projektu a s připojením jeho trhu se počítá nejpozději při propojení denních trhů všech zemí regionu střední a východní Evropy (CEE).

Ambicióznímu záměru Evropské unie na vytvoření jednotného unijního trhu se zatím nejvíc blíží projekt Multi-Regional Coupling uplatňovaný od února v regionu severozápadní a jihozápadní Evropy. Jeho účastníci (Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Německo, Rakousko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Švédsko a Velká Británie) už přistoupili k jednotnému řešení cenového propojení trhů, což znamená, že ceny a obchodované objemy jsou vypočítávány jedním centralizovaným systémem. Od května se k tomuto modelu připojilo také Španělsko a Portugalsko, což ve výsledku spojuje jednotným trhem 17 evropských zemí.

O autorovi| Beata Holečková, spolupracovnice redakce

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít