Další kritik na odstřel

11. listopadu 2013, 00:00 -
11. listopadu 2013, 00:00

Příběh manažera Snad je to jen náhoda. Všichni lidé, kteří v minulosti mluvili o firmě Inženýring dopravních staveb (IDS) v nelichotivých souvislostech, mizejí.

Náměstek ředitele Českého báňského úřadu Dušan Havel po druhém propadu Blanky v roce 2010 veřejně prohlásil, že Metrostav nestavěl tak, jak měl, a na stavbě chyběl dostatečný stavební dozor IDS. Načež skončil na pracovišti v Mostě.

Už v roce 2009 mělo město k dispozici kontrolní zprávu společnosti Grid, která poukázala na to, že na stavbě Blanky je zhruba čtyřikrát méně kontrolorů firmy IDS, než by bylo třeba. Šéf firmy Grid Zdeněk Štefka se nechce ani po čtyřech letech o zakázce pro pražský magistrát bavit. Od IDS si vysloužil trestní oznámení a od smlouvy raději odstoupil.

Dalším v řadě je bývalý ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Milan Křístek.

Za „nehoráznou“ kritikou své práce viděl snahu řešit problémy s IDS při výstavbě trasy metra A. V podniku chtěl zůstat do doby, než bude dokončen interní audit metra. Ten ovšem utnul jeho nástupce ve vedení DPP Jaroslav Ďuriš. Vzápětí totiž vyhodil dalšího kritika IDS, interního auditora Lukáše Wagenknechta. Wagenknechtova dílčí zpráva hovořila o porušování zákona o veřejných zakázkách ze strany společnosti s kontakty na magistrátu a v TOP 09.

Když se před půl rokem rozhodl Lukáš Wagenknecht poslat životopis do pražského dopravního podniku, příliš velkou naději na úspěch si nedával. „Když to dnes hodnotím, asi to byla teorie chaosu, že mě nakonec vybrali. Na druhou stranu to opravdu byla optimální pozice vzhledem k mému pracovnímu profilu,“ říká. S malou odbočkou v pardubické firmě Foxconn auditoval celý svůj profesní život především veřejné instituce. Po vysoké škole začal na ministerstvu vnitra, kde měl na starost systémový interní audit.

Následovala nabídka na audit Regionálního operačního programu Střední Čechy, která se nedala odmítnout.

Na konferenci ke strukturálním fondům si jej po roce všiml jeden z partnerů poradenské firmy Deloitte a nabídl mu místo v auditu EU fondů. Tehdy bylo jasné, že se v ROP chýlí Wagenknechtova kariéra nedobrovolně ke konci. V rámci zakázky Deloittu od ministerstva financí potom auditoval neslavně proslulý ROP Severozápad. Audit upozornil na četné nesrovnalosti, práci firmy pochválili bruselští úředníci a udělili ROP korekci 2,6 miliardy. A Deloitte se s Wagenknechtem rozloučil. Wagenknecht není kvůli svým názorům na fungování státu oblíben ani na ministerstvu financí, protože podle něj je selhání v ROP Severozápad důsledkem špatně nastaveného systému kontroly, který měl pod palcem bývalý ministr Miroslav Kalousek. Ten se odmítl s Ústeckým a Karlovarským krajem o korekci finančně podělit.

Lukáš Wagenknecht má v oblasti finančního řízení, interního auditu a posuzování efektivnosti interních kontrolních systémů desetiletou praxi. Pro orgány státní správy, územní samosprávy i soukromý sektor auditoval téměř tři stovky projektů. Je předsedou správní rady think tanku Good Governance. V letech 2009 až 2013 byl zvolen viceprezidentem Českého institutu interních auditorů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít