Další dobrý rok

03. června 2013, 00:00 -
03. června 2013, 00:00

Odvětví s regulatorním prvkem táhnou rozvoj advokátních kanceláří s rakouskými kořeny

Zatímco celá česká ekonomika vloni ztratila 1,2 procenta, tak naopak v tuzemsku působící advokátní kanceláře s rakouskými kořeny zaznamenaly dobrý rok.

„Vloni jsme dokázali získat několik zajímavých mandátů. Můžu například jmenovat zastupování skupiny KKCG Karla Komárka při tendru na prodej české páteřní sítě plynovodů Net4Gas nebo poradenství skupině Vienna Insurance Group při akvizici realitního portfolia sítě prodejen,“ potvrzuje Tomáš Rychlý, vedoucí partner pražské pobočky Wolf Theiss. „Loňský rok byl pro nás navzdory černým předpovědím o vývoji trhu dobrý. Oproti očekávání nám vzrostl počet transakcí, jak čistě realitních, například pro společnosti IVG nebo SEB, tak těch klasických. Nicméně trh zůstává stále velmi volatilní. Proto jsme rádi, že u nás klienti zůstávají i po uskutečnění transakce. Například díky úspěšnému poradenství americkému koncernu Harsco v souvislosti s prodejem jedné jeho divize, jsme od něj získali komplexní poradenství nejen v Česku, ale i v dalších v zemích,“ pochvaluje si Kubánek.

Složité M&A K volatilitě trhu právních služeb přispívá i specifická situace na trhu M&A a korporátního práva. „Od prosince došlo k výraznému oživení na trhu transakcí – chodí nám stále více poptávek. Zvláštní je však průběh akvizic – třeba vloni se jich téměř třetina nerealizovala, protože se prodávající a kupující nedohodli na ceně. A tento rozdíl přetrvává. Pokud totiž není prodávající pod tlakem okolností, například od banky, tak odmítá prodat levně,“ vysvětluje Kubánek s tím, že jím vedená kancelář například zastupovala výrobce zámkových systémů Assa Abloy při nákupu regionálních firem na výrobu dveří.

„Akvizice jsou nyní složitější než před rokem 2008 a trvají déle. Často se přihodí, že se transakce zastaví a po půl roce se k nim vracíme – to se dříve nestávalo,“ říká Rychlý a dodává, že Wolf Theiss například vloni asistoval reklamní společnosti WPP při akvizicích na českém mediálním trhu nebo skupině Unicredit při důležité přeshraniční fúzi.

Slibná regulace Na čem se naopak zástupci Wolf Theiss a Schönherr zcela shodnou, je, že velká poptávka po právních službách panuje v oblasti státní regulace. Z portfolia transakcí s významným regulatorním prvkem firmy Wolf Theiss lze uvést například právní asistenci společnosti MND (dříve Moravské naftové doly) u projektu výstavby podzemního zásobníku plynu v Dambořicích na Hodonínsku, investice v řádu několika miliard korun. Dále je to práce pro ČSOB při financování rozvoje lokálních distribučních soustav či poradenství ohledně rozsáhlého soukromého projektu v oblasti zdravotní péče. „Toto je příklad velmi komplexní transakce obsahující oblast finanční, úpravy komerčních smluv, veřejného zdravotního pojištění a zdravotnické regulace,“ vysvětluje Rychlý z Wolf Theiss. Tým zaměřený na regulaci v energetice a bankovnictví posílil i Schönherr. „Radíme například řadě anglosaských firem při zavádění internetového bankovnictví či platebních karet na českém trhu,“ říká Kubánek z Schönherr s tím, že pozoruje nárůst poptávky po poradenství v oblasti soutěžního práva. „Registrujeme případy firem, které postihly neohlášené kontroly specialistů Evropské komise. My jsme radili jejich managementu, jak se zachovat – co musí dát k dispozici a co ne,“ doplňuje Kubánek a dodává, že dalším perspektivním trhem se v budoucnosti zřejmě stanou soudní spory. „Klienti se stále více snaží žalovat každé porušení smlouvy.

To dříve nebylo – dříve byli ochotni se sejít a věc vyřešit, ale vzhledem k napjaté ekonomické situaci bude sporů přibývat,“ doplňuje Kubánek.

Cenový tlak Podstatným rysem současného trhu právních služeb je velký tlak na cenu – právníků na trhu přibývá a trh se rozhodně tak rychle nezvětšuje.

„Klienti si najímají často i nezkušené, levnější právníky bez zázemí velké kanceláře, čímž v případě profesních chyb riskují budoucí vícenáklady. Navíc malé kanceláře nemají dostatečné pojištění,“ říká Kubánek z Schönherr. Silný cenový tlak vnímá i Wolf Theiss. „Já to však vnímám jako zdravý vývoj. Dříve fungoval systém, kdy si právníci sami zapisovali počet hodin strávených na věci a následně je klientům všechny jen vyfakturovali. Dnes chtějí klienti odhad ceny právní služby a myslím, že je to v pořádku – trh právních služeb bude pro klienty příznivější a blíží se fungování jiných služeb, kde je cena předvídatelná,“ tvrdí Rychlý.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít