Čtyři El­Erianovy skupiny

07. dubna 2015, 00:00 - MIROSLAV ZÁMEČNÍK
07. dubna 2015, 00:00

Ekonom El­Erian rozebírá skupiny zemí, které netáhnou za společný provaz

Mohamed El­Erian ve svém příspěvku rozebírá mimoběžný vývoj v „systémově významných“ ekonomikách. Řekněme, že jde o země, které jsou zkrátka velké a v souhrnu ovlivňují globální makroekonomické veličiny. Amerika a Indie jsou podle El­Eriana „skupinou dvou“, tedy dvěma zeměmi, jejichž hospodářství je ve fázi expanze.

Hrubý domácí produkt Spojených států letos překročí 18 bilionů dolarů v běžných cenách a bude pořád o půlku větší než čínský a osmkrát větší nežli indický. Spojené státy a Čína jsou země, které mají dostatečnou váhu na to, aby dokázaly každá zvlášť zahýbat se světovými cenami jako vývozce i jako dovozce. Kdežto Indii se to podaří sotva, s výjimkou pár komodit jako čaj nebo rýže.

Takže i když Indie poroste dvakrát rychleji než Spojené státy a zhruba stejným tempem jako Čína, bude přírůstek jejího HDP v absolutním vyjádření zhruba pětinový oproti Číně.

Proč El­Erian řadí Čínu do samostatné kategorie? Přes vysokou zadluženost, která za veřejný sektor, firmy a domácnosti překročila hranici 250 procent, se zjevně neobává „tvrdého přistání“ a potíží v podobě splasknutí nemovitostní bubliny. Zadluženost municipalit považuje za zvládnutelnou. Čínské úřady jsou zjevně schopny reagovat – v poslední době například začaly nabízet investorům konverzi vysokoúročených municipálních dluhopisů za méně výnosné, ale bezpečné vládní cenné papíry. Tím jednak dostanou dlužníky v podstatě pod přímou kontrolu, jednak zamezí kontaminaci trhu panickými výprodeji. Pozoruhodné je také protikorupční tažení čínského prezidenta Si Ťin­pchinga, od něhož se očekávalo, že přijde a zase v klidu uhasne jako všechny kampaně předtím. Jenže ono už trvá dlouho a zasáhlo i do vysokých pater stranické politiky. Dokonce i potomkům otců zakladatelů a účastníků Dlouhého pochodu bylo podle týdeníku The Economist řečeno, že mají ilegálně nahromaděná aktiva zase potichu odevzdat státu a přestat provokovat okázalou spotřebou, ať nemusí být pošpiněna památka velkých jmen z dějin čínské revoluce. Některá města, ba i provincie (třeba Šan­si) jsou vyšetřovacími vazbami funkcionářů tak oslabené, že nedokážou ani dost rychle stavět náhradníky. Třetí El­Erianovou skupinou je poněkud nesourodá směs obsahující Brazílii, část zemí eurozóny a Japonsko, které spojuje pouze velmi pomalý růst a riziko dalšího oslabení.

V nejkřehčí pozici je Brazílie, kterou letos podle všeho nejen čeká recese, ale otřásají jí obrovské protesty obyvatelstva. V půlce března byly v největším brazilském městě Sao Paulu v ulicích údajně dva miliony lidí a organizátoři slibují další masové akce na 12. dubna. Kořeny protestů spočívají dílem v nespokojenosti s politikou brazilské vlády, která je pod tlakem trhů a musí snižovat vysoký deficit státního rozpočtu (přes sedm procent HDP), aby nepřišla o rating a zabránila dalšímu oslabení měny. Protože má dojít i na daně a škrty v dávkách, není divu, že se protesty zesilují rozhořčením z všudypřítomné brazilské korupce.

Kdo ví, zda Brazílie nepřejde do čtvrtého tábora, k zemím typu Rusko či Řecko, jejichž vůdci Vladimir Putin a Alexis Tsipras mají nesrovnatelně vyšší popularitu než Dilma Roussefiová, ale další vývoj je zatížen velkou dávkou nejistoty. Naposledy se pokusila HDP v Rusku předpovědět Světová banka, podle níž by měl letos klesnout o 3,8 procenta a v příštím roce stagnovat. Kudy půjde dál ekonomika v Řecku, to si netroufne předpovídat nikdo. Řecká vláda sice poslala šestadvacetistránkový koncept reforem, aby přesvědčila věřitele o uvolnění zadržované poslední tranše 7,2 miliardy eur. Sázka na zvýšení DPH na turisty oblíbených ostrovech a podobné finty na zvýšení daňových příjmů však je až příliš optimistická. Naopak strukturální reformy, kupříkladu na trhu práce, které by mohly přispět ke zvýšení potenciálního tempa růstu, v něm nenajdete. Privatizace se v dokumentu objevuje, ale ve sníženém odhadovaném výnosu. Naopak chce vláda zvedat minimální mzdy a zavést třináctý důchod, což byly její předvolební sliby. Tohle se věřitelům nebude líbit.

Možná, že Tsipras bude muset využít nabídku na vytvoření vlády národní jednoty, s níž přišel vůdce opozice Antonis Samaras, jehož v lednu v premiérském křesle vystřídal. Ekonom vystudovaný na Harvardu ovšem Tsiprasovi připomněl, že nemůže čekat záchranu od zemí, které prošly podobným programem, mají před volbami, nebo od těch, které jsou chudší než samotné Řecko, když místo přihlášení se k závazkům, na něž přistoupila předchozí (Samarasova) vláda, zkouší přemluvit k investicím do řeckých bondů Íránce, Rusy nebo Číňany. Koupit nějaký přístav, nějaký monopolní podnik nebo pronajmout dobře umístěnou základnu, o tom by se možná dalo diskutovat, ale že by v Teheránu, Moskvě nebo v Pekingu měl někdo chuť „házet dobré peníze za špatnými“ a kupovat bondy země, jež je na prahu dalšího krachu, to nemají ani v těchto metropolích ve zvyku. Tsiprasovi to už nějak objasní.

NOMINÁLNÍ HDP (v bil. USD)

ODHAD LETO-NÍHO RUSTU HDP (v %)

Při stejném tempu růstu představuje celý indický roční přírůstek HDP asi tolik, co čínský za necelé tři měsíce.

V nominálních dolarech je americká ekonomika zhruba stejně velká jako čínská, japonská a ruská dohromady. Nikterá mista v Eíni jsou vyietoovacími vazbami funkcionáou tak oslabena, že nedokážou ani dost rychle stavit náhradníky.

Eína V paritě kupní síly je ovšem už dneska čínská ekonomika vetší než americká. Zpomalování růstu kompenzuje čínský prezident Si “in-pching okázalým bojem pro korupci, která jako všude jinde velmi vadí.

Brazílie se už druhým rokem válí v marasmu korupčních skandálů, pomalého růstu a masových protestů.

Rusko čeká letos velmi špatný rok, který vystřídá stagnace. Prezident Putin se však těší mimořádně vysoké podpoře.

* Odhady velmi nejisté Zdroj: Svitová banka, MMF

O autorovi| MIROSLAV ZÁMEČNÍK zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít