Čtyři do mariáše

11. března 2013, 00:00 - (red)
11. března 2013, 00:00

PaluBní deník KAREL SE MÁ Přibyl nám zas jeden dolarový miliardář.

Díky Karlu Komárkovi mladšímu tak máme v prestižním žebříčku časopisu Forbes už čtyři zástupce. Palubní deník gratuluje.

Škoda jen, že už od prvního zářezu, když se v roce 2006 mezi elitu boháčů probojoval Petr Kellner, je zřejmé, že počty amerických redaktorů moc nesedí. Boháčů z tohoto nerozlišitelného středoevropského prostoru si dokážou všimnout, až když se o nich hodně mluví a píše v zahraničí.

Komárkovi se průlom do žebříčku povedl zřejmě díky rozsáhlým aktivitám v Rusku – nákup obřího ropného terminálu a úzká spolupráce s plynárenským obrem Gazprom. A sponzoring KHL jistě nebyl na škodu. O tom, že jmění převyšující miliardu dolarů shromáždil Komárek už dřív, pochybuje málokdo. Podobně to bylo před lety s Kellnerem. Andrej Babiš zase s ohledem na žebříček špatně načasoval svou multimiliardovou investici v Německu. Jistě by se odhad jeho majetku, který Forbes vyčísluje na dvě miliardy dolarů, blížil spíše realitě nějakého trojnásobku a více. A poslední z českých reprezentantů Zdeněk Bakala? Ten se vyšvihl do žebříčku díky úspěšnému uvedení své důlní společnosti na burzu. Kdo zná české podnikatelské prostředí, sotva uvěří tomu, že má více peněz než Komárek nebo třeba byznysmeni, jichž si zatím v americkém časopisu nevšimli – Pavel Tykač, Radovan Vítek či Marek Dospiva. Nejužitečnější informace redaktorů Forbesu tak je, že Karel Komárek má v Americe dům nedaleko rezidence Céline Dion.

HLAVNĚ NEŠKRÁBAT „Evropský parlament nepřijme menší rozpočet EU.“ Těmito slovy zahájil už před rokem předseda Evropského parlamentu (EP) Martin Schulz konferenci na vysoké úrovni o dlouhodobém finančním výhledu EU na léta 2014 až 2020. Tedy o střednědobém výhledu v objemu 957 miliard eur, pro nějž se premiérovi Petrovi Nečasovi povedlo – pod hrozbou veta – získat z eurofondů přihození 900 milionů eur (22,7 miliardy korun) a který je skromnější než ten předešlý.

Naplní se Schulzova slova? Času není nazbyt: plénum EP bude hlasovat tuto středu. „Považujeme za svou povinnost se na Vás obrátit a sdílet s Vámi postoj vlády ČR v této, pro občany ČR a Evropské unie naprosto zásadní věci,“ začíná dopis klíčových vládních úřadů českým europoslancům. Jeho verzi má Palubní deník k dispozici a vláda v něm žádá poslance o pomoc při odvrácení hrozby, že se znovu otevře vyjednávání o podobě rozpočtu. „Přejeme Vám správné rozhodnutí nad touto zásadní otázkou a zůstáváme plně k Vaší dispozici pro další spolupráci,“ končí list. Palubní deník se k tomuto přání přidává a těší se na eurofondových 20,5 miliardy eur (přes půl bilionu korun). S touto částkou je totiž spojena možná už poslední šance se blýsknout, jak šikovně umíme peníze z EU zašantročit, což jsme v minulém období předvedli hned několikrát. Takže prosíme opravdu nic neotvírat…

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít