Čtrnáct let bez ledu

02. prosince 2013, 00:00 - Tomáš Plhoň
02. prosince 2013, 00:00

Kolem problémového projektu na Zbraslavi, který provázejí podezřelé okolnosti, krouží finanční žraloci

Je tomu už skoro 14 let, co si radní v městské části Praha – Zbraslav odsouhlasili výstavbu relaxačního a sportovního centra. Projekt vypadal na papíře skoro jako splněný sen každé obce. Okolo curlingové haly měla vyrůst sportoviště pro squash, sálové sporty, fitness a hlavně bazén pro rodiče s dětmi. Dnes se návštěvníci Zbraslavi mohou sami přesvědčit, co na místě zamýšlené oázy sportu nakonec vzniklo. Necelý hektar nevzhledného staveniště pokrývá bláto, na němž stojí modro-žlutá plechová krabice připomínající velkosklad. Sídlí v něm několik firem, jinak se jeho hlavním účelem zdá být hlavně prznění architektonického vkusu.

Příběh zbraslavského Relax Sport Centra není bohužel v české komunální politice ničím výjimečným. Jednostranně výhodné smlouvy, levné nájmy, nerespektování původního projektu a nakonec několikanásobná výměna investora. To všechno zažívají menší radnice více než často. Něčím se ale zbraslavský projekt od těch ostatních přece jen liší. Za prvé, za ním stojí jedna z předních osobností TOP 09. Za druhé, o projekt se začala zajímat společnost, která se živí vymáháním pohledávek. Přátelé z curlingu První smlouva mezi radnicí a občanským sdružením Český curling club vznikla už v roce 2000. Hned na počátku šlo o velmi nestandardní dohodu, kdy soukromý subjekt získal nájem obecního pozemku za velmi výhodnou cenu pěti korun za metr čtvereční, přičemž v dané lokalitě je obvyklý nájem přibližně šestkrát vyšší. Za posledních 14 let tak obecní kasa přišla o několik milionů korun.

Za nadšenci do curlingu, kteří se halu rozhodli postavit, stálo několik místních přátel v čele s doktorem Radkem Klímou, významným politikem za TOP 09. Koncem roku 2010 jej strana vynesla na místo starosty Prahy 5, kde vystřídal nenáviděného Milana Jančíka. O dva roky později byl poněkud překvapivě z postu odvolán. Stranický skandál řešil dokonce předseda strany Karel Schwarzenberg, nicméně Klíma zůstal bez funkce a dnes působí již jen jako řadový zastupitel a člen výkonného výboru TOP 09. Původním povoláním lékař se činí v podnikání v oblasti farmakologie, kde má několik firem. A je samozřejmě velkým fanouškem i hráčem curlingu. Ale zpět do Zbraslavi, kde se Klíma marně několik let pokoušel dotáhnout svůj projekt do konce. Klíčový byl rok 2003. Tehdy už na zbraslavské radnici seděla ODS v čele s tehdejším starostou Petrem Valentou. Ten za radnici podepisuje řadu smluvních dodatků a změn, přičemž zaráží především prodej nemovitosti vlastněné obcí. Rozestavěný dům stojící na území plánovaného centra prodává radnice výměnou za jednu akcii společnosti Relax Sport Centrum Zbraslav v účetní hodnotě 200 tisíc korun. Týdeník Euro má zmíněnou smlouvu o převodu k dispozici. Podle ní šlo o nemovitost, která má později sloužit jako zázemí sportoviště. Podíváme-li se na expertní posudek ocenění stavebních prací, dozvíme se, že tato budova má dnes účetní hodnotu 15,5 milionu korun.

Také Petr Valenta, starosta stojící za většinou podpisů, není osobou zcela neznámou. Po své zbraslavské eskapádě se dostal do zastupitelstva pražského magistrátu, kde zároveň působil na pozici vedoucího oddělení příspěvkových organizací. Tento souběh funkcí se stal terčem kritiky magistrátní opozice i některých jeho spolustraníků. Finální tečku za svou politickou kariérou však učinil právě na Zbraslavi, když se aktivně podílel na svržení starostky za ODS Renaty Hůrkové.

Straničtí kolegové mu střelbu do vlastních řad neodpustili a z ODS ho vyhodili. Hlavní na tehdejší politické přestřelce zůstává, že Hůrková v té době vytvářela velký tlak na investory Relax Sport Centra v čele s Radkem Klímou. Horké téma A právě ke Klímovi se ještě vraťme. Ten v letech 2004 a 2005 navíc získává na stavbu sportovního centra dotaci ve výši 11 milionů korun od ministerstva školství – čtyři miliony na mobilní chlazení, 4,8 milionu na sportovní vybavení a dva miliony na zařízení posilovny.

Ministerstvo později radnici vzkázalo, že by se vzhledem k nejasnému naplnění účelu dotace měla obrátit na policii a finanční úřad. To se stalo, oba zmíněné orgány si dokonce vyžádaly dokumentaci, ale od té doby se nic neděje. Radnice už nebyla o výsledcích šetření informována.

O jak moc horké téma na Zbraslavi jde, dokládají reakce zainteresovaných osob. Řada z nich se o sportovním centru rezolutně odmítá bavit, některé souhlasily s vyjádřením jen pod podmínkou anonymity. „Hodně jsme do toho v uplynulých letech rýpali, ale popravdě řečeno, nemám v tuto chvíli odvahu nějak v této věci veřejně vystupovat. Druhá strana se už snížila k tak podlým krokům, že mi to za to nestojí,“ sdělila bez dalších podrobností týdeníku Euro osoba, která působila v kontrolním výboru Zbraslavi.

Další potíž přišla v roce 2008, kdy byl na společnost Relax Sport Centrum Zbraslav podán insolvenční návrh od České spořitelny, protože údajně nesplácela úvěr. Vyšlo najevo, že firma má dluh přibližně 50 milionů korun. Do insolvence se zapojil i dodavatel stavby společnost Baracom a městská část Praha – Zbraslav. Právníci sportovního centra nicméně dokázali insolvenci odvrátit, a věřitelé tak zůstali neuspokojeni (dluh městské části nakonec zaplatilo občanské sdružení Relax Sport Centrum, v němž sedí opět Radek Klíma).

Osa Londýn–Zbraslav Dnes řídí zbraslavskou radnici Nezávislí v čele se starostou Alešem Hánělem. Ten už společně s celou městskou radou několikrát deklaroval, že se chystá projekt stůj co stůj dotáhnout do konce. Třeba i s jiným investorem. Má to však několik háčků. Předně, součást koalice na radnici tvoří TOP 09, přičemž jako místostarostka působí jistá Alexandra Klímová. Jejím manželem není nikdo jiný » než zmiňovaný Radek Klíma. Za druhé, firma Relax Sport Centrum Zbraslav změnila majitele. A není to žádný malý hráč.

Někdy v roce 2010 kontaktovala městskou radu společnost Caldershot Finance se sídlem v Londýně s tím, že odkoupila pohledávku od České spořitelny, a tudíž je vlastníkem zástavních práv k akciím developerského projektu na Zbraslavi. Offshorová firma Caldershot Finance se už v médiích objevila, a to pokaždé ve velmi zajímavých souvislostech. Jak už zjistil deník Insider, tato společnost v Česku figuruje v několika případech jako věřitel domáhající se pohledávek českých dlužníků. Šlo například o pohledávky Všeobecné zdravotní pojišťovny, kterou získala přes Českou konsolidační agenturu. Jak informoval týdeník Euro, Caldershot Finance vystupuje jako významný věřitel ve velmi podezřelém konkurzu firmy JIP – Papírny Větřní. Podle České pozice navíc od letošního února vystupuje jako vlastník IPB Real Estate, firma s historií sahající až k padlému bankovním kolosu IPB, v němž působila jako developerská odnož.

Nabízejí se dvě logické otázky. Co ona podivná firma s domicilem ve Velké Británii pohledává na finančně nepříliš zajímavém developerském projektu na Zbraslavi? A kdo za ní ve skutečnosti stojí?

V této souvislosti se hodí uvést citát, s nímž se nedávno svěřili členové kontrolního výboru Zbraslavi ve Zbraslavských novinách: „Firma Caldershot Finance, která převzala od České spořitelny pohledávku, je odnoží velké finanční skupiny, která se skupováním zajímavých pohledávek zabývá.

A městská část dokonce dostala dopis, ve kterém je vyzývána, aby proti Relax Sport Centru Zbraslav nijak negativně nevystupovala.

Dopis přišel od právníka pana Jansty,“ píše se v příspěvku podepsaném několika členy kontrolního výboru.

Žádný posun Jde pochopitelně o Miroslava Janstu, významného českého právníka a předsedu Českého svazu tělesné výchovy. Jansta také není v souvislosti se jménem Caldershot Finance zmíněn poprvé. Společnost zastupuje v řadě soudních kauz, které mají jedno společné: jde o vymáhání odkoupených pohledávek.

A jak to vypadá se slíbenými sportovišti na Zbraslavi dnes? „Neustále někdo deklaruje, že se sportovní centrum dokončí. To se ale děje už posledních 14 let. O podrobnostech není ochotný nikdo z radnice ani z investorů hovořit,“ řekl týdeníku Euro zdroj obeznámený se situací. Letos na jaře proběhla mezi zástupci obce a právníky offshorové společnosti četná jednání, na nichž bylo slíbeno brzké dokončení projektu. Od podzimu ale k žádnému významnému posunu nedošlo. Dle vyjádření starosty Aleša Háněla uvedli zástupci firmy Caldershot Finance, že „považují vlastnictví pozemků jiným subjektem než objektu za nestandardní, a rádi by i toto v budoucnu vyřešili“. Zdá se, že ať už za tajemnou společností stojí kdokoli, na Zbraslavi se mu velmi zalíbilo. Projekt, v němž už se utopily desítky milionů, by tak mohl mít ještě zajímavé pokračování. l

O jak moc horké téma na Zbraslavi jde, dokládají reakce zainteresovaných osob. Řada z nich se o sportovním centru rezolutně odmítá bavit, některé souhlasily s vyjádřením jen pod podmínkou anonymity. „Firma Caldershot Finance je odnoží velké finanční skupiny, která se skupováním zajímavých pohledávek zabývá. A městská část dokonce dostala dopis, aby proti Relax Sport Centru Zbraslav nijak negativně nevystupovala. Dopis přišel od právníka pana Jansty.“ napsaly Zbraslavské noviny v roce 2011

O autorovi| Tomáš Plhoň • plhon@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít