Čtení pro muže

29. září 2015, 00:00 - MICHAL PŮR
29. září 2015, 00:00

MEDIOKRACIE Mediální trh ožil. Minimálně pokud jde o zájem investičních skupin o vlastní médium

Snad nikdo napříč médii nepochybuje, že dříve nebo později některý z nových projektů skončí. První obětí byla česká mutace Bloomberg Businessweek, která doplatila na nezkušenost svých zakladatelů. Kdo bude další, lze jen těžko odhadovat, ale zdá se, že jeden projekt vlastní smrt přežil. Není to zase tak dlouho, co zakladatel portálu Echo 24 a následně i týdeníku Echo Dalibor Balšínek doslova prosil o peníze a musel poměrně razantně snižovat náklady, nyní se zdá, že bezprostřední hrozba bankrotu pominula.

BALŠÍNEK EXPANDUJE

Podle nepotvrzených informací se Balšínkovi podařilo sehnat další investory, kteří mu umožní expandovat do vod lifestylového printu. Údajně jedná o licenci mužského magazínu GQ. V Česku se sice mužské klony ženských lifestylů zatím příliš dobře neprodávali, ale GQ je v globálním měřítku velmi těžká váha a jen v USA prodá každý měsíc takřka milion výtisků.

Kdo nově investuje do Balšínkova vydavatelství, zatím nevíme, na rozdíl od Jaromíra Soukupa, který pro vydavatelství Empresa Media a mediální agenturu Médea získal velmi pěknou finanční injekci od čínské investiční společnosti CEFC, jak jsme před několika měsíci na tomto místě předjímali. Obě zainteresované strany sice podrobnosti nesdělily, ale spekuluje se, že Číňané získali v obou případech 15procentní podíl s tím, že časem vzroste na 30 procent. Bude zajímavé sledovat, zda se Empresa odhodlá k vydávání deníku, o němž se také tu a tam mluví. Určitý smysl tam lze nalézt, byť by to bylo na klesajícím trhu poněkud dobrodružství.

BAKALA ROZPRODÁVÁ

Investora by nejspíš potřebovalo i vydavatelství Economia. V jeho případě znovu ožily spekulace o prodeji. Pravda je, že majitel Zdeněk Bakala se svého majetku v Česku postupně zbavuje, a pravda také je, že lidé, kteří miliardářovi s prodejem aktiv radí, jej přemlouvají, aby Economii prodal. A on podle všeho nechce. Podle nejrůznějších zvěstí se ovšem aktivně jedná o prodeji Bakalovy skupiny Luxury Brand Management. Ceny mediálních domů jsou ovšem v současnosti tak vysoko, že člověk nikdy neví.

Největší ruch nicméně v současnosti panuje ve vydavatelství Vltava Labe Press, které před pár týdny koupila investiční skupina Penta. Už minule jsme psali, že je jen otázka času, kdy „spolkne“ i vydavatelství Tablet Media, které vydává týdeník Dotyk. VLP ovšem posiluje i personálně. Podle neověřených informací má do pražské Uhříněvsi, kde vydavatelství sídlí, namířeno i bývalý šéfredaktor iDnes.cz Ondřej Tolar. Ten se přitom teprve před pár týdny rozešel s vydavatelstvím Mafra.

Ceny mediálních domů jsou ovšem v současnosti tak vysoko, že člověk nikdy neví.

O autorovi| MICHAL PŮR, pur@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít