Čtení pro muže

29. září 2015, 00:00 - MICHAL PŮR
29. září 2015, 00:00

MEDIOKRACIE Mediální trh ožil. Minimálně pokud jde o zájem investičních skupin o vlastní médium

Snad nikdo napříč médii nepochybuje, že dříve nebo později některý z nových projektů skončí. První obětí byla česká mutace Bloomberg Businessweek, která doplatila na nezkušenost svých zakladatelů. Kdo bude další, lze jen těžko odhadovat, ale zdá se, že jeden projekt vlastní smrt přežil. Není to zase tak dlouho, co zakladatel portálu Echo 24 a následně i týdeníku Echo Dalibor Balšínek doslova prosil o peníze a musel poměrně razantně snižovat náklady, nyní se zdá, že bezprostřední hrozba bankrotu pominula.

BALŠÍNEK EXPANDUJE

Podle nepotvrzených informací se Balšínkovi podařilo sehnat další investory, kteří mu umožní expandovat do vod lifestylového printu. Údajně jedná o licenci mužského magazínu GQ. V Česku se sice mužské klony ženských lifestylů zatím příliš dobře neprodávali, ale GQ je v globálním měřítku velmi těžká váha a jen v USA prodá každý měsíc takřka milion výtisků.

Kdo nově investuje do Balšínkova vydavatelství, zatím nevíme, na rozdíl od Jaromíra Soukupa, který pro vydavatelství Empresa Media a mediální agenturu Médea získal velmi pěknou finanční injekci od čínské investiční společnosti CEFC, jak jsme před několika měsíci na tomto místě předjímali. Obě zainteresované strany sice podrobnosti nesdělily, ale spekuluje se, že Číňané získali v obou případech 15procentní podíl s tím, že časem vzroste na 30 procent. Bude zajímavé sledovat, zda se Empresa odhodlá k vydávání deníku, o němž se také tu a tam mluví. Určitý smysl tam lze nalézt, byť by to bylo na klesajícím trhu poněkud dobrodružství.

BAKALA ROZPRODÁVÁ

Investora by nejspíš potřebovalo i vydavatelství Economia. V jeho případě znovu ožily spekulace o prodeji. Pravda je, že majitel Zdeněk Bakala se svého majetku v Česku postupně zbavuje, a pravda také je, že lidé, kteří miliardářovi s prodejem aktiv radí, jej přemlouvají, aby Economii prodal. A on podle všeho nechce. Podle nejrůznějších zvěstí se ovšem aktivně jedná o prodeji Bakalovy skupiny Luxury Brand Management. Ceny mediálních domů jsou ovšem v současnosti tak vysoko, že člověk nikdy neví.

Největší ruch nicméně v současnosti panuje ve vydavatelství Vltava Labe Press, které před pár týdny koupila investiční skupina Penta. Už minule jsme psali, že je jen otázka času, kdy „spolkne“ i vydavatelství Tablet Media, které vydává týdeník Dotyk. VLP ovšem posiluje i personálně. Podle neověřených informací má do pražské Uhříněvsi, kde vydavatelství sídlí, namířeno i bývalý šéfredaktor iDnes.cz Ondřej Tolar. Ten se přitom teprve před pár týdny rozešel s vydavatelstvím Mafra.

Ceny mediálních domů jsou ovšem v současnosti tak vysoko, že člověk nikdy neví.

O autorovi| MICHAL PŮR, pur@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít