Crowdfunding pomáhá už i vědcům

02. prosince 2013, 00:00 - (yak)
02. prosince 2013, 00:00

Věda Projekt Hydronaut DeepLab ukazuje, že financování vědeckého výzkumu není utopií. Prostřednictvím serveru davového financování Startovač.cz, který je českou obdobou známého crowdfundingového webu Kickstarter, získal Hydronaut 368 284 korun. První vědecký projekt shánějící investice tímto způsobem se tak zároveň stal nejúspěšnějším crowdfundingem v Česku. Překonal dosavadní rekord zpěváka Xaviera Baumaxy, který na serveru Hithit.com sehnal 303 tisíc korun na nahrání dvojalba Dawntempo.

„Mám potřebu zařvat na Měsíc. Před týdnem se zdálo, že to nedopadne, a nakonec výsledek předčil všechna očekávání,“ reagoval na výsledek sbírky hlavní autor projektu Hydronaut Matyáš Šanda.

Měsíc nezmiňuje náhodou. Hydronaut DeepLab měl původně sloužit jako cvičný habitat pro kosmické lety, výcvik kosmonautů a simulovanou gravitaci. O výsledky experimentů projevila zájem i Evropská kosmická kancelář, ale projekt měl vzniknout bez její pomoci. Celkové náklady odhaduje Šanda na 3,1 milionu korun. Pokud nedojde ke komplikacím, mohl by první testovací ponor přijít na podzim příštího roku. Ponorná laboratoř bude využívána kromě vědecké práce i pro vývoj technologií, vzdělávací programy a trénink profesionálních potápěčů, záchranářů a kosmického personálu. Již při prvním ponoru plánuje Šanda simulaci krátkého kosmického letu k asteroidu, včetně výstupu a práce ve vesmíru.

Experimenty v habitatu, v němž může tříčlenná posádka existovat v hloubce 30 až 40 metrů pod hladinou i několik měsíců, zajímají v Česku kromě Evropské kosmické agentury a České kosmické kanceláře už i Fakultu tělesné výchovy a sportu, Botanický ústav Akademie věd nebo Ústav leteckého zdravotnictví. „Sbírky na podporu Hydronauta se během 60 dnů zúčastnilo 211 jednotlivých donátorů, kteří přispěli částkami od 46 korun po 50 tisíc korun. Do budoucna je to určitě velmi dobrý signál každému, kdo má zajímavý nápad,“ řekl k projektu Martin Brykner ze serveru Startovač.cz. K úspěchu financování pomohl i podnět ve vědecko-populárním pořadu Meteor Českého rozhlasu. Celkový výsledek sbírky tak může být dobrou zprávou i pro českou vědu. „Lidé mají chuť podpořit dobrou myšlenku. Z crowdfundingu se tak může stát doplňkový zdroj financování výjimečných projektů i nástroj užší komunikace mezi vědci a veřejností,“ dodává Marek Janáč, autor Meteoru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít