Crowdfunding pomáhá už i vědcům

02. prosince 2013, 00:00 - (yak)
02. prosince 2013, 00:00

Věda Projekt Hydronaut DeepLab ukazuje, že financování vědeckého výzkumu není utopií. Prostřednictvím serveru davového financování Startovač.cz, který je českou obdobou známého crowdfundingového webu Kickstarter, získal Hydronaut 368 284 korun. První vědecký projekt shánějící investice tímto způsobem se tak zároveň stal nejúspěšnějším crowdfundingem v Česku. Překonal dosavadní rekord zpěváka Xaviera Baumaxy, který na serveru Hithit.com sehnal 303 tisíc korun na nahrání dvojalba Dawntempo.

„Mám potřebu zařvat na Měsíc. Před týdnem se zdálo, že to nedopadne, a nakonec výsledek předčil všechna očekávání,“ reagoval na výsledek sbírky hlavní autor projektu Hydronaut Matyáš Šanda.

Měsíc nezmiňuje náhodou. Hydronaut DeepLab měl původně sloužit jako cvičný habitat pro kosmické lety, výcvik kosmonautů a simulovanou gravitaci. O výsledky experimentů projevila zájem i Evropská kosmická kancelář, ale projekt měl vzniknout bez její pomoci. Celkové náklady odhaduje Šanda na 3,1 milionu korun. Pokud nedojde ke komplikacím, mohl by první testovací ponor přijít na podzim příštího roku. Ponorná laboratoř bude využívána kromě vědecké práce i pro vývoj technologií, vzdělávací programy a trénink profesionálních potápěčů, záchranářů a kosmického personálu. Již při prvním ponoru plánuje Šanda simulaci krátkého kosmického letu k asteroidu, včetně výstupu a práce ve vesmíru.

Experimenty v habitatu, v němž může tříčlenná posádka existovat v hloubce 30 až 40 metrů pod hladinou i několik měsíců, zajímají v Česku kromě Evropské kosmické agentury a České kosmické kanceláře už i Fakultu tělesné výchovy a sportu, Botanický ústav Akademie věd nebo Ústav leteckého zdravotnictví. „Sbírky na podporu Hydronauta se během 60 dnů zúčastnilo 211 jednotlivých donátorů, kteří přispěli částkami od 46 korun po 50 tisíc korun. Do budoucna je to určitě velmi dobrý signál každému, kdo má zajímavý nápad,“ řekl k projektu Martin Brykner ze serveru Startovač.cz. K úspěchu financování pomohl i podnět ve vědecko-populárním pořadu Meteor Českého rozhlasu. Celkový výsledek sbírky tak může být dobrou zprávou i pro českou vědu. „Lidé mají chuť podpořit dobrou myšlenku. Z crowdfundingu se tak může stát doplňkový zdroj financování výjimečných projektů i nástroj užší komunikace mezi vědci a veřejností,“ dodává Marek Janáč, autor Meteoru.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít