Co kdybychom L-159 darovali?

29. dubna 2013, 00:00 - (hyk)
29. dubna 2013, 00:00

Letecký průmysl Naděje na prodej českých letounů L-159 armádě Afghánistánu ještě existuje. Myšlenka se opět objevila v průběhu nedávné návštěvy premiéra Petra Nečase v Afghánistánu, kam ho doprovázel ministr obrany Vlastimil Picek. Prozatím nicméně nemá ostřejší kontury. „Aero v současnosti na žádném obchodním případu týkajícím se prodeje L-159 do Afghánistánu nepracuje,“ řekl týdeníku Euro Ladislav Šimek, prezident Aera Vodochody.

O přínosu letadel pro afghánskou armádu nicméně ředitel podniku nepochybuje. „V současnosti by L-159 představovaly nejvýkonnější letouny afghánského letectva. Díky širokému rozsahu schopností by mohly plnit řadu misí od výcviku až po ostrahu hranic, ostrahu vzdušného prostoru, zapojení se do protipovstaleckých operací a podobně,“ vysvětluje. Podle něj by i po nákupu výkonnějších strojů mohly L-159 plnit funkci přechodového typu na nadzvukové letouny a v operačním nasazení pak užší spektrum úkolů, podobně jako je tomu v českém letectvu.

Hlavním problémem zůstává, že pořízení a provoz moderních bojových letadel libovolného typu by byl pro afghánskou státní kasu tak velkou zátěží, že je prakticky možné tuto alternativu vyloučit. Dřívější úvahy na toto téma proto převážně zahrnovaly pomoc prostřednictvím USA či Severoatlantické aliance. V současnosti například organizují Spojené státy výběr turbovrtulových letounů pro afghánské letectvo, jejichž pořízení bude financováno z rozpočtu USA.

„Vyrobené letouny jsou v majetku letectva, je tedy na vládě České republiky, jak s nimi naloží,“ dodává Šimek. Jednou z alternativ by mohl být i dar. Česká republika se ostatně zavázala, že bude až do roku 2017 přispívat na afghánskou armádu milion dolarů ročně a další milion věnuje na rozvoj. Nicméně v případě daru je třeba k letounům dokoupit logistiku, což zahrnuje náhradní díly, výcvik či zkušební vybavení, jejichž cena může nakonec převýšit i cenu letounů.

„V tuto chvíli se zabýváme několika nabídkami na odkup nepotřebných L-159,“ tvrdí tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Dříve zmiňovaný prodej L-159 do Iráku se prozatím nepodařilo realizovat. Podle Pejška je ministerstvo jakožto organizační složka státu ze zákona povinno k nabývání a pozbývání majetku přistupovat s takzvanou péčí řádného hospodáře. „Teprve po vyčerpání všech možností by bylo pro resort výhodnější se L-159 zbavit i formou daru tak, aby se minimalizovaly náklady na jejich uložení,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít