ČNB pod palbou

10. srpna 2015, 00:00 - Petra Pelantová
10. srpna 2015, 00:00

Centrální banka bude muset před soudem obhajovat své rozhodnutí o desetimilionové sankci pro obchodníka s cennými papíry

Tučné pokutě od České národní banky (ČNB) se rozhodli bránit další obchodníci s cennými papíry. Po úspěšném tažení společnosti Patria Finance, která loni u soudu dosáhla zrušení pětimilionové pokuty od ČNB, se rozhodla použít stejnou strategii společnost BH Securities. „Žalobu jsme podali ke správnímu soudu,“ potvrdil týdeníku Euro Zdeněk Lepka, šéf obchodníka s cennými papíry BH Securities. Firma patří na tuzemském trhu k největším hráčům, centrální banka jí ke konci června udělila pokutu ve výši deseti milionů korun. Jedná se o jednu z nejvyšších pokut; víc dostala jen společnost Capital Partners, jejíž prohřešky ČNB „ocenila“ na dvacet milionů korun.

Spor za deset milionů

Regulátor vytýká společnosti BH Securities chyby ve vnitřních předpisech, špatné kontrolní mechanismy, nedostatečné informování klientů o možných rizicích investice a rovněž spolupráci s investičními zprostředkovateli, která porušovala zákon o podnikání na kapitálovém trhu. „Pokutu považujeme za zcela nepřiměřenou. Nedošlo k žádnému pochybení, v jehož důsledku by byli poškozeni naši klienti,“ namítá Lepka.

Společnost nicméně pokutu musela uhradit, u soudu bude bojovat o zrušení rozhodnutí centrální banky a navrácení celé sankce. „Žaloba nám zatím nebyla soudem doručena k vyjádření,“ uvedla bez dalšího komentáře Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení ČNB.

Stejně jako BH Securities se hodlá bránit i společnost Colosseum, která v červnu dostala od centrální banky pokutu ve výši tří milionů korun. „Žalobu budeme podávat v nejbližších týdnech,“ potvrdil předseda představenstva společnosti Štěpán Pírko. Podle regulátora se firma provinila nadměrným obchodováním a chybějícími záznamy o komunikaci se zákazníky v letech 2011 a 2012.

Nadměrné obchodování neboli churning patří na trhu k „proslaveným“ nelegálním praktikám. Nicméně firma Colosseum podobná obvinění zásadně odmítá. Soudní bitva se může značně protáhnout, neboť dokazování takového jednání nebude jednoduché.

Nadměrné obchodování je založené na provizích, které obchodník účelově zvyšuje tím, že klienta tlačí do velkého množství transakcí. Vzorec pro výpočet churningu je poměrně složitý. ČNB používá čtyři ukazatele, jak popisuje na svých webových stránkách. Firma Colosseum tvrdí, že centrální banka při svých výpočtech použitých k určení nadměrných obchodů nezohlednila fakt, že se jednalo o deriváty. Při obchodování s finančními deriváty jsou totiž obvyklé poměry poplatků vůči hodnotě účtu řádově vyšší než při obchodování s akciemi. „Zcela shodnou problematikou se zabývaly i nezávislé soudy a po zohlednění všech faktů a několika znaleckých posudků na počátku roku 2015 pravomocně rozhodly zcela opačně než ČNB,“ namítá Pírko. „Pokud by byl případ posuzován podle americké rozhodovací praxe, churning by konstatován nebyl,“ dodává.

Nicméně důvodů, proč společnost napadá rozhodnutí centrální banky, je více, jak věcných, tak procesních. Centrální banka prý udělala i řadu procesních chyb. „Žádný z prověřovaných zákazníků nebyl poškozen, nepodal stížnost a řada z nich obchoduje dodnes, tedy další více než tři roky,“ uzavírá Pírko.

Série žalob

Centrální banka u podobných soudních sporů není žádným nováčkem. Například letos v únoru soud potvrdil, že rozhodnutí ČNB o pokutě ve výši 250 tisíc korun pro společnost Patria Direct za nedostatečné informování o rizicích konkrétní investice bylo chybné a uložení pokuty zrušil. Podobně dopadla ČNB i loni ve sporu se společností Patria Finance o pokutu ve výši pět milionů korun za manipulaci s pokyny zákazníků s cílem dosáhnout vlastní prospěch a za zneužití neveřejných informací pro vlastní prospěch. Jak centrální banka dopadne v nyní vedených sporech, bude jasné nejdřív v příštím roce.

ČNB každým rokem přitvrzuje proti regulovaným obchodníkům a ve snaze chránit klienty neváhá stále častěji udělovat pokuty v řádech několika milionů korun. Tato strategie je však dvojsečná, protože počet regulovaných obchodníků – tedy těch, na které dohlíží ČNB a které centrální banka smí trestat – klesá. Naopak rychle se zvyšuje počet neregulovaných obchodníků, kteří mají sídlo v zemích mimo EU. l •

O autorovi| Petra Pelantová, pelantová@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít