Cloudová autostráda

29. října 2012, 00:00 - (red)
29. října 2012, 00:00

IT Highway pokrývá služby od zajištění infrastruktury až po obchodní aplikace, říká Petr Doležal, senior consultant v divizi Public and Communications společnosti Ness Czech

* Co mohou malé a střední firmy získat přechodem na cloud?

V souvislosti s poskytováním IT formou služby, ITAAS, se obvykle zmiňuje celá řada výhod. Z pohledu malé nebo střední firmy bych však na první místo zařadil přechod z modelu investičních nákladů, tzv. CAPEX, na model provozních nákladů neboli OPEX. Firmy již nemusejí nést zátěž a rizika spojená s investicemi do moderních informačních technologií. Mohou je jednoduše nakupovat formou služby za pravidelný poplatek, který se odvíjí od jejich skutečného využití a jde tzv. přímo do nákladů. Na rozdíl od velkých korporací si malé a střední firmy zpravidla nemohou dovolit vysoké investice do IT, což má jednoznačně negativní dopad na jejich konkurenceschopnost. Díky konceptu provozu IT formou služby však získávají přístup k velmi moderním technologiím, které zvyšují efektivitu jejich podnikání a prostřednictvím obchodování na internetu jim současně otevírají nové potenciální trhy.

* Nepředstavuje změna provozního modelu IT spíše zvýšení rizika?

Každá změna představuje určité riziko. Ale rizika obnášejí i stávající řešení provozovaná přímo ve firmách. Příkladem mohou být chybně plánované investice do obnovy, ztráta know-how s odchodem pracovníků, špatná dostupnost atd. Nemluvě o nákladech na udržení některých řešení v provozuschopném stavu. Vzhledem k tomu, že model cloudových služeb na našem trhu ještě není masově rozšířený, jsou obavy o jejich bezpečnost a dostupnost zcela přirozené. Nicméně pokud objektivně srovnáme garantovanou úroveň poskytovaných služeb většiny poskytovatelů s tím, jak dnes vypadá úroveň zabezpečení a dostupnosti IT služeb v průměrné malé a střední firmě, vycházejí z toho cloudová řešení zpravidla výrazně lépe. Nejlepší radou je vsadit na silného důvěryhodného poskytovatele, který je schopen garantovat požadovanou úroveň služby neboli tzv. service level agreement.

* Ness uvádí na trh novou službu IT Highway. Komu je určena?

Služba IT Highway je určena právě malým a středním firmám, které se chtějí z větší části nebo úplně zbavit starostí o provoz svých informačních technologií a zařízení. Ness je na českém trhu vnímán jako jeden z předních systémových integrátorů v segmentu velkých firemních zákazníků. Dnes se snažíme promítnout své dlouholeté zkušenosti a know-how firemních procesů do služby IT Highway a nabídnout malým a středním firmám komplexní řešení za zajímavou cenu.

* Přináší IT Highway něco zásadně nového?

Naším cílem je trvale se odlišovat od konkurence přinejmenším ve třech základních rovinách, kterými jsou rozsah služeb, integrace a znalost firemních procesů. IT Highway pokrývá služby od zajištění infrastruktury až po obchodní aplikace, jako je účetnictví, e-shop nebo marketingové kampaně. Zároveň však nechceme nabízet pouhý pronájem izolovaných aplikací. Poskytujeme skutečně službu, v níž jsou všechny její komponenty spolu integrovány. Snažíme se tak zajistit koncovým uživatelům maximální komfort a eliminovat zbytečnou provozní režii. Zákazník IT Highway nezískává pouze přístup k moderním informačním technologiím. Nedílnou součástí služby jsou i doporučené postupy a standardizované firemní procesy, které jsou připraveny k okamžitému použití. To řadě zákazníků výrazně usnadní implementaci a mnohdy také zvýší efektivitu jejich obchodních procesů.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít