Cloudová autostráda

29. října 2012, 00:00 - (red)
29. října 2012, 00:00

IT Highway pokrývá služby od zajištění infrastruktury až po obchodní aplikace, říká Petr Doležal, senior consultant v divizi Public and Communications společnosti Ness Czech

* Co mohou malé a střední firmy získat přechodem na cloud?

V souvislosti s poskytováním IT formou služby, ITAAS, se obvykle zmiňuje celá řada výhod. Z pohledu malé nebo střední firmy bych však na první místo zařadil přechod z modelu investičních nákladů, tzv. CAPEX, na model provozních nákladů neboli OPEX. Firmy již nemusejí nést zátěž a rizika spojená s investicemi do moderních informačních technologií. Mohou je jednoduše nakupovat formou služby za pravidelný poplatek, který se odvíjí od jejich skutečného využití a jde tzv. přímo do nákladů. Na rozdíl od velkých korporací si malé a střední firmy zpravidla nemohou dovolit vysoké investice do IT, což má jednoznačně negativní dopad na jejich konkurenceschopnost. Díky konceptu provozu IT formou služby však získávají přístup k velmi moderním technologiím, které zvyšují efektivitu jejich podnikání a prostřednictvím obchodování na internetu jim současně otevírají nové potenciální trhy.

* Nepředstavuje změna provozního modelu IT spíše zvýšení rizika?

Každá změna představuje určité riziko. Ale rizika obnášejí i stávající řešení provozovaná přímo ve firmách. Příkladem mohou být chybně plánované investice do obnovy, ztráta know-how s odchodem pracovníků, špatná dostupnost atd. Nemluvě o nákladech na udržení některých řešení v provozuschopném stavu. Vzhledem k tomu, že model cloudových služeb na našem trhu ještě není masově rozšířený, jsou obavy o jejich bezpečnost a dostupnost zcela přirozené. Nicméně pokud objektivně srovnáme garantovanou úroveň poskytovaných služeb většiny poskytovatelů s tím, jak dnes vypadá úroveň zabezpečení a dostupnosti IT služeb v průměrné malé a střední firmě, vycházejí z toho cloudová řešení zpravidla výrazně lépe. Nejlepší radou je vsadit na silného důvěryhodného poskytovatele, který je schopen garantovat požadovanou úroveň služby neboli tzv. service level agreement.

* Ness uvádí na trh novou službu IT Highway. Komu je určena?

Služba IT Highway je určena právě malým a středním firmám, které se chtějí z větší části nebo úplně zbavit starostí o provoz svých informačních technologií a zařízení. Ness je na českém trhu vnímán jako jeden z předních systémových integrátorů v segmentu velkých firemních zákazníků. Dnes se snažíme promítnout své dlouholeté zkušenosti a know-how firemních procesů do služby IT Highway a nabídnout malým a středním firmám komplexní řešení za zajímavou cenu.

* Přináší IT Highway něco zásadně nového?

Naším cílem je trvale se odlišovat od konkurence přinejmenším ve třech základních rovinách, kterými jsou rozsah služeb, integrace a znalost firemních procesů. IT Highway pokrývá služby od zajištění infrastruktury až po obchodní aplikace, jako je účetnictví, e-shop nebo marketingové kampaně. Zároveň však nechceme nabízet pouhý pronájem izolovaných aplikací. Poskytujeme skutečně službu, v níž jsou všechny její komponenty spolu integrovány. Snažíme se tak zajistit koncovým uživatelům maximální komfort a eliminovat zbytečnou provozní režii. Zákazník IT Highway nezískává pouze přístup k moderním informačním technologiím. Nedílnou součástí služby jsou i doporučené postupy a standardizované firemní procesy, které jsou připraveny k okamžitému použití. To řadě zákazníků výrazně usnadní implementaci a mnohdy také zvýší efektivitu jejich obchodních procesů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít