Členství je velkou příležitostí na velkém trhu

19. května 2014, 00:00 - IGOR ZÁRUBA
19. května 2014, 00:00

Osobně jsem šťastný, že mohu dobu zralosti spojit s evropanstvím a zbavit se tím českého provincialismu, říká obchodní ředitel společnosti RD Rýmařov Jiří Pohloudek

Stavební společnost RD Rýmařov působí na stavebním trhu téměř 45 let. Zasloužila se o průmyslový rozvoj moderního stavění na bázi prefabrikace dřeva. Firma má na kontě více než 22 tisíc staveb, a to nejen rodinných a bytových domů, ale také celých developerských projektů.

Know­how západoněmecké firmy OKAL, na něž získala firma ještě v tehdejším Československu licenci, se stalo v tuzemsku pojmem a název OKAL zlidověl. Platnost oprávnění vypršela na konci 70. let, „okál“ přesto žil dál.

Do Německa upřela pozornost firma RD Rýmařov i po revoluci, ve Spolkové republice byla jednou z prvních – spolu s ČSA a Preciosou. O své zkušenosti se společnost dělila s dalšími zájemci o působení za hranicemi prostřednictvím „horké linky“ pro podnikatele, která se konala pod záštitou české ambasády v Berlíně.

„Přelomová léta ekonomické a politické transformace jsme zažívali jako exportér do nově sjednoceného Německa,“ ohlíží se zpátky obchodní ředitel a účastník tehdejšího poradenství po telefonu Jiří Pohloudek.

* Kdy přesně jste se do Německa vydali a jak na tu dobu vzpomínáte?

Firmě RD Rýmařov, dříve závod státního podniku RD Jeseník, vypršela v roce 1989 licenční exportní omezení a spolu s podnikem zahraničního obchodu začala během tohoto roku vyvážet montované domy. Všechna pozitiva a negativa té doby jsme si prožili v plné míře. Dnes už vzpomínáme jen na ty dobré věci. Především na to, že jsme se museli rychle přizpůsobit západoevropským technickým parametrům, kvalitě a spolehlivosti. Zároveň jsme se učili přímému a tvrdému stylu obchodu. Firma musela rychle zapomenout na výmluvy a tzv. okecávání, bylo třeba se prezentovat prací a jejími výsledky. To nebylo vždy jednoduché, a platí to dodnes.

* Co pro vaše podnikání změnilo členství v EU?

Určitě se zjednodušila celní legislativa. Paradoxně se narazilo na jiné způsoby ochrany jednotlivých regionálních trhů. Není pravda – a ve stavebnictví to platí obzvláště –, že pracovní trhy jsou otevřeny. Platí nejrůznější regulativy, které se uplatňují pod hvězdami EU. Bohužel česká strana ty podstatné přehlíží a neřeší. Asi nejpodstatnější je pro nás v tuto chvíli problematika regionálních dovolenkových pokladen a administrativa a právní agenda, která v souvislosti s tím vzniká. Český stát se ale tváří, že problém neexistuje.

* V čem vidíte, se zkušeností uplynulých deseti let, plusy a minusy českého členství v EU?

Dětství jsem prožil při četbě Jiráska a byl jsem hrdý na své češství. Mé dcery vnímají Českou republiku jako místo, kde se narodily a kde žijí jejich rodiče. Pro ně je příležitost k životu a uplatnění vlastních cílů a tužeb daleko širší. Osobně jsem šťastný, že mohu dobu zralosti spojit s evropanstvím a zbavit se tím českého provincialismu. To je tak silný plus, že toleruji negativa EU a věřím v osvícenost evropských politiků, snahu reformovat nesmyslnou agendu Unie. Z pohledu firmy pak mluvím o jednoznačně velké příležitosti na velkém trhu.

O autorovi| IGOR ZÁRUBA, zaruba@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít