Členství je velkou příležitostí na velkém trhu

19. května 2014, 00:00 - IGOR ZÁRUBA
19. května 2014, 00:00

Osobně jsem šťastný, že mohu dobu zralosti spojit s evropanstvím a zbavit se tím českého provincialismu, říká obchodní ředitel společnosti RD Rýmařov Jiří Pohloudek

Stavební společnost RD Rýmařov působí na stavebním trhu téměř 45 let. Zasloužila se o průmyslový rozvoj moderního stavění na bázi prefabrikace dřeva. Firma má na kontě více než 22 tisíc staveb, a to nejen rodinných a bytových domů, ale také celých developerských projektů.

Know­how západoněmecké firmy OKAL, na něž získala firma ještě v tehdejším Československu licenci, se stalo v tuzemsku pojmem a název OKAL zlidověl. Platnost oprávnění vypršela na konci 70. let, „okál“ přesto žil dál.

Do Německa upřela pozornost firma RD Rýmařov i po revoluci, ve Spolkové republice byla jednou z prvních – spolu s ČSA a Preciosou. O své zkušenosti se společnost dělila s dalšími zájemci o působení za hranicemi prostřednictvím „horké linky“ pro podnikatele, která se konala pod záštitou české ambasády v Berlíně.

„Přelomová léta ekonomické a politické transformace jsme zažívali jako exportér do nově sjednoceného Německa,“ ohlíží se zpátky obchodní ředitel a účastník tehdejšího poradenství po telefonu Jiří Pohloudek.

* Kdy přesně jste se do Německa vydali a jak na tu dobu vzpomínáte?

Firmě RD Rýmařov, dříve závod státního podniku RD Jeseník, vypršela v roce 1989 licenční exportní omezení a spolu s podnikem zahraničního obchodu začala během tohoto roku vyvážet montované domy. Všechna pozitiva a negativa té doby jsme si prožili v plné míře. Dnes už vzpomínáme jen na ty dobré věci. Především na to, že jsme se museli rychle přizpůsobit západoevropským technickým parametrům, kvalitě a spolehlivosti. Zároveň jsme se učili přímému a tvrdému stylu obchodu. Firma musela rychle zapomenout na výmluvy a tzv. okecávání, bylo třeba se prezentovat prací a jejími výsledky. To nebylo vždy jednoduché, a platí to dodnes.

* Co pro vaše podnikání změnilo členství v EU?

Určitě se zjednodušila celní legislativa. Paradoxně se narazilo na jiné způsoby ochrany jednotlivých regionálních trhů. Není pravda – a ve stavebnictví to platí obzvláště –, že pracovní trhy jsou otevřeny. Platí nejrůznější regulativy, které se uplatňují pod hvězdami EU. Bohužel česká strana ty podstatné přehlíží a neřeší. Asi nejpodstatnější je pro nás v tuto chvíli problematika regionálních dovolenkových pokladen a administrativa a právní agenda, která v souvislosti s tím vzniká. Český stát se ale tváří, že problém neexistuje.

* V čem vidíte, se zkušeností uplynulých deseti let, plusy a minusy českého členství v EU?

Dětství jsem prožil při četbě Jiráska a byl jsem hrdý na své češství. Mé dcery vnímají Českou republiku jako místo, kde se narodily a kde žijí jejich rodiče. Pro ně je příležitost k životu a uplatnění vlastních cílů a tužeb daleko širší. Osobně jsem šťastný, že mohu dobu zralosti spojit s evropanstvím a zbavit se tím českého provincialismu. To je tak silný plus, že toleruji negativa EU a věřím v osvícenost evropských politiků, snahu reformovat nesmyslnou agendu Unie. Z pohledu firmy pak mluvím o jednoznačně velké příležitosti na velkém trhu.

O autorovi| IGOR ZÁRUBA, zaruba@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít