Čistka v ústavu pokračuje

22. září 2014, 00:00 - (hrb)
22. září 2014, 00:00

HISTORIE Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Zdeněk Hazdra učinil další krok vedoucí k znepřístupnění materiálů tajné komunistické policie – Státní bezpečnosti (StB). Minulý týden totiž sesadil respektovaného šéfa odboru digitalizace ÚSTR Petera Rendeka. Ústav od dubna loňského roku odvolal už 11 klíčových manažerů – a nepravomocně prohrál už tři spory o tyto vyhazovy.

Kroky vedení ústavu za poslední rok a půl neomylně míří k tomu, aby byl přístup k materiálům StB co nejvíce ztížen. Peter Rendek byl blízkým spolupracovníkem Jána Langoše, zakladatele slovenského Ústavu paměti národa. Po příchodu do ÚSTR vytvořil systém lustrací, rozjel velkokapacitní digitalizaci archivních materiálů a založil i webové stránky úřadu.

Hazdra zdůvodnil Rendekovo odvolání chybami při digitalizaci. „Pan Rendek byl sice odvolán v souvislosti s kontrolou digitalizace, ale nikoli jako viník. O tom jsem ho ujistil. Pokládám ho za slušného a pracovitého člověka, který se v rámci nastaveného systému snažil o rozumný kompromis. Jenomže ten systém byl nastaven špatně, dokonce velmi špatně, a teď ho musíme nastavit úplně jinak,“ tvrdí Hazdra.

Zapomněl však podotknout, že vedení ústavu v tichosti navrhuje ministerstvu vnitra odtržení ÚSTR od Archivu bezpečnostních složek, proti čemuž se Rendek a ostatní klíčoví zaměstnanci postavili. Tímto krokem by se totiž přístup badatelů i novinářů k materiálům z minulosti výrazně ztížil. Mimořádně aktivní v této věci je ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který je v úzkém kontaktu s radními ÚSTR, kteří řídí kroky ředitele.

A podle zjištění týdeníku Euro se snaží s návrhy paralyzujícími činnost ústavu lobbovat i u premiéra Bohuslava Sobotky.

Hazdra má s Rendekem ještě jeden velký problém. Rendek byl totiž zaměstnanci jmenován do škodní komise, která by měla vymáhat nemalé peníze po Hazdrově předchůdkyni Pavle Foglové. Foglová se podepsala pod odvolání několika manažerů, která nejenže zneplatnil soud, ale ústav jim bude muset navíc uhradit ušlou mzdu, celková suma je v milionech korun.

„Pralesní liga bohužel prozatím zvítězila.

Vedení instituce se prokazatelně zbláznilo, neboť tímto aktem ÚSTR opět vstupuje do volební kampaně,“ glosoval aktuální dění první ředitel ústavu Pavel Žáček. On sám se ovšem uchází o senátorské křeslo v Praze 5.

Vedení ÚSTR Rendekovi nenabídlo adekvátní místo, takže v ústavu skončí a lze očekávat další žalobu s velkou šancí na úspěch odvolaného manažera. Odborové svazy ÚSTR svolaly na toto pondělí protestní shromáždění. Na ředitele ústavu Zdeňka Hazdru hodlají podat trestní oznámení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít