Čistka v ústavu pokračuje

22. září 2014, 00:00 - (hrb)
22. září 2014, 00:00

HISTORIE Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Zdeněk Hazdra učinil další krok vedoucí k znepřístupnění materiálů tajné komunistické policie – Státní bezpečnosti (StB). Minulý týden totiž sesadil respektovaného šéfa odboru digitalizace ÚSTR Petera Rendeka. Ústav od dubna loňského roku odvolal už 11 klíčových manažerů – a nepravomocně prohrál už tři spory o tyto vyhazovy.

Kroky vedení ústavu za poslední rok a půl neomylně míří k tomu, aby byl přístup k materiálům StB co nejvíce ztížen. Peter Rendek byl blízkým spolupracovníkem Jána Langoše, zakladatele slovenského Ústavu paměti národa. Po příchodu do ÚSTR vytvořil systém lustrací, rozjel velkokapacitní digitalizaci archivních materiálů a založil i webové stránky úřadu.

Hazdra zdůvodnil Rendekovo odvolání chybami při digitalizaci. „Pan Rendek byl sice odvolán v souvislosti s kontrolou digitalizace, ale nikoli jako viník. O tom jsem ho ujistil. Pokládám ho za slušného a pracovitého člověka, který se v rámci nastaveného systému snažil o rozumný kompromis. Jenomže ten systém byl nastaven špatně, dokonce velmi špatně, a teď ho musíme nastavit úplně jinak,“ tvrdí Hazdra.

Zapomněl však podotknout, že vedení ústavu v tichosti navrhuje ministerstvu vnitra odtržení ÚSTR od Archivu bezpečnostních složek, proti čemuž se Rendek a ostatní klíčoví zaměstnanci postavili. Tímto krokem by se totiž přístup badatelů i novinářů k materiálům z minulosti výrazně ztížil. Mimořádně aktivní v této věci je ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který je v úzkém kontaktu s radními ÚSTR, kteří řídí kroky ředitele.

A podle zjištění týdeníku Euro se snaží s návrhy paralyzujícími činnost ústavu lobbovat i u premiéra Bohuslava Sobotky.

Hazdra má s Rendekem ještě jeden velký problém. Rendek byl totiž zaměstnanci jmenován do škodní komise, která by měla vymáhat nemalé peníze po Hazdrově předchůdkyni Pavle Foglové. Foglová se podepsala pod odvolání několika manažerů, která nejenže zneplatnil soud, ale ústav jim bude muset navíc uhradit ušlou mzdu, celková suma je v milionech korun.

„Pralesní liga bohužel prozatím zvítězila.

Vedení instituce se prokazatelně zbláznilo, neboť tímto aktem ÚSTR opět vstupuje do volební kampaně,“ glosoval aktuální dění první ředitel ústavu Pavel Žáček. On sám se ovšem uchází o senátorské křeslo v Praze 5.

Vedení ÚSTR Rendekovi nenabídlo adekvátní místo, takže v ústavu skončí a lze očekávat další žalobu s velkou šancí na úspěch odvolaného manažera. Odborové svazy ÚSTR svolaly na toto pondělí protestní shromáždění. Na ředitele ústavu Zdeňka Hazdru hodlají podat trestní oznámení.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít