Cirkus bez klauna

08. července 2014, 12:00 - Petr Weikert
08. července 2014, 12:00

Zřejmě jste si toho nevšimli, ale v těchto dnech vrcholí historický okamžik ve 136letých dějinách sociální demokracie, jak situaci pojmenoval předseda strany Bohuslav Sobotka. Jde o vnitrostranické referendum – 23 tisíc obálek adresovaných členům strany, kteří budou skrytě rozhodovat o budoucnosti partaje. V překladu jde o jediné – deklarovat podporu Bohuslavu Sobotkovi, získat zpět co nejvíce odpovědí.

Premiér a předseda ČSSD dobře tuší, že se jeho strana potápí. Že ji válcuje koaliční ANO, a že je jen otázkou pár měsíců, než vyrukují jeho oponenti v čele s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. Druhý atak by už nemusel ustát, ten první po sněmovních volbách si koneckonců prohráli Haškovci sami.

Členové strany budou v referendu rozhodovat o ženách na kandidátních listinách, primárkách nebo kumulaci funkcí. Zábavně ohleduplné na tom všem je, že ČSSD své soukmenovce oslovuje klasickým psaním a vynechává internet. Podezřelé zase je, že je referendum anonymní. Jsou ta témata natolik osobní vůči konkrétnímu člověku, aby se účastnící referenda museli schovávat za anonymitu?

Odpověď je jednoduchá. Otázky samy o sobě ne, účel referenda ano. Bohuslav Sobotka to nikdy nepřiznal, schoval za oponu sebe a tajným hlasováním schoval i publikum, aby mohl vyjít za nějaký čas ozdoben vavříny jako vítěz. Výhra to ovšem bude jen proklamativní, ne reálná.

Osm zaměstnání hejtmana Běhounka

U jednoho bodu bych se ale rád zastavil. Je to kumulace funkcí. Pohled do majetkových přiznání de facto málo známých politiků ČSSD ukazuje, jak mají funkce (rozuměj peníze a další prebendy) rádi. Třeba hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek má pěkných osm zaměstnání. Je hejtmanem, poslancem, k tomu pomáhá vést VZP, stíhá lékařskou praxi, je vědeckým sekretářem výboru České společnosti pro ortopedii a traumatologii a tak dále.

Budiž mu ke cti že alespoň část peněz dává coby odpustky na charitu. Tak či tak, za rok to bylo k platu zhruba milion korun. Byly to peníze, které by z velké části nezískal, kdyby nebyl hejtmanem a koněm ČSSD (byť není členem partaje). Senátorka Dagmar Zvěřinová si zase k platu z parlamentu přišla ještě na nějakých sedm set tisíc. Přičinlivých sociálních demokratů jsou samozřejmě víc.

Takže jestli bude mít referendum alespoň jeden opravdový výsledek, bude to chválihodné.


Čtěte další komentáře autora:

Topolánkův pas

Velká betonová trojka

ANO, bude to pryč

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít