Čínská revoluce ve vzdělání

02. června 2014, 00:00 - LEE JONG-WHA
02. června 2014, 00:00

Bez kvalitnějšího školství si Čína o pozici světové jedničky může nechat jen zdát

Během uplynulých 35 let byl výrazný a nepřetržitý růst Číny – v průměru 9,5 procenta ročně – hnací silou zázračné transformace, převážně na zemědělství založené ekonomiky ve světovou hospodářskou supervelmoc. Podle nejnovějších výpočtů Světové banky týkajících se HDP v paritě kupní síly by Čína měla brzy předběhnout Spojené státy a stanout na pozici největší ekonomiky světa. Z hlediska kvality a udržitelnosti svého růstového modelu musí však Čína urazit ještě dlouhou cestu.

Přes svůj pozoruhodný vzestup byl příjem Číny v přepočtu na hlavu, který v roce 2011 dosáhl 10 057 dolarů (v paritě kupní síly), až na 99. místě světa, což představuje přibližně pětinu HDP na hlavu v USA (49 782 dolarů). Dosáhnout statusu vysokého příjmu není lehké. Snažilo se o to mnoho zemí, jenže bez úspěchu. Zůstaly v takzvané středněpříjmové pasti, v níž výše jejich příjmu v přepočtu na hlavu stagnuje. Vysokopříjmovou hranici se jim překročit nedaří.

IMPOZANTNÍ RŮST Rozhodující roli ve snaze Číny vyhnout se takovému osudu hraje mocný lidský kapitál.

V současnosti čínská pracovní síla postrádá dovednosti potřebné pro podporu moderních odvětví s vysokou přidanou hodnotou. Změna v tomto ohledu bude vyžadovat kompletní reformu školství a vzdělávání, která rozšíří a zlepší příležitosti pro děti a zároveň posílí odborné vzdělávání pro dospělé.

Za posledních 40 let se kvalita čínské pracovní síly výrazně zlepšila, což se projevilo v impozantním růstu vzdělanosti. Míra celkového počtu žáků zapsaných na základní školy stoupla od 90. let na sto procent, zatímco střední a třetí stupeň vzdělání v roce 2012 získalo 87 procent, respektive 24 procent obyvatel. V roce 2010 více než 70 procent občanů Číny ve věku 15 až 64 let dosáhlo středoškolského vzdělání, přičemž v roce 1970 jich bylo asi jen 20 procent.

Kromě toho si čínští studenti dobře vedou v mezinárodně srovnatelných testech. Podle Programu pro mezinárodní hodnocení studentů (PISA) v letech 2009 a 2012 patnáctiletí studenti z Šanghaje předstihli své vrstevníky z 65 států, včetně 34 členských zemí OECD, v matematice, přírodních vědách i čtení.

Čína má také užitek z prudkého růstu zaměstnanosti.

Od roku 1990 se pracovní síla zvyšovala o sedm milionů lidí ročně. Spolu s masivním přesídlením pracovníků z venkova do městských oblastí tato skutečnost způsobila rozvoj průmyslových odvětví náročných na pracovní sílu, která pohánějí čínský hospodářský růst.

Demografická výhoda Číny se však rapidně snižuje v důsledku nízké porodnosti a stárnutí obyvatel. Podle OSN lze očekávat, že do roku 2030 obyvatelstvo Číny v produktivním věku (15 až 59 let) klesne o 67 milionů proti roku 2010.

Navíc, vyšší vzdělání v Číně zdaleka nedosahuje kýžené úrovně. Průzkumy zaměstnavatelů odhalily, že absolventi středních a vysokých škol obvykle nemají požadované technické vědomosti, osobnostní kvality a další schopnosti. Například v roce 2013 více než třetina dotázaných čínských ? rem přiznala, že se potýkají s problémy najít kvali? kované pracovníky, přičemž 61 procent společností označilo za příčinu nedostatek všeobecně způsobilých zaměstnanců. Jak tedy může Čína předpokládat, že dosáhne diverzi? kace exportu a technologického růstu, který potřebuje k tomu, aby postoupila v globálním hodnotovém řetězci?

NUTNÉ INVESTICE Není pochyb, že Čína musí reformovat své instituce vyššího vzdělání včetně technických a odborných výukových programů. Zároveň musí rozšířit možnosti pro všechny nadané lidi, aby získali vysoce kvalitní střední a terciární vzdělání, čímž by snížila nynější značné nerovnosti v přístupnosti a kvalitě vyššího vzdělání v různých regionech země a společenských skupinách. A dětem migrantů v městských oblastech je nutné umožnit plný přístup k vzdělávacímu systému. Takové snahy o omezení vzdělanostních nerovností by také posloužily úsilí o omezení příjmové nerovnosti, která představuje významnou hrozbu pro budoucí hospodářský růst Číny.

To vše bude vyžadovat zvýšení veřejných investic do vzdělání. V současnosti jsou veřejné investice do vzdělání jako podíl na HDP pod mezinárodními standardy na všech úrovních. Zvláště když jde o vyšší sekundární a terciární vzdělání.

Řešení nedostatků vzdělávacího systému v Číně zahrnuje i kvalitu. Nedostatečné vzdělání je hlavní příčinou rostoucí nezaměstnanosti mezi absolventy vyšších středních škol a univerzit, nemluvě o jejich klesajících mzdách. Tento stav se dá napravit pomocí lepšího ? nancování, efektivnějšího náboru pracovníků a vylepšených metod odměňování, stejně jako méně centralizovaného rozhodování školních správ.

Konečně, ačkoli existují náznaky toho, že v Číně je nadbytečný počet absolventů vysokých škol, v důsledku pokračujících demografických a sektorových změn se Čína bude do roku 2020 potýkat s nedostatkem až 24 milionů potřebných vysoce kvali? kovaných absolventů univerzit a vyšších středních odborných škol. K tomu, aby tuto mezeru zaplnila, musí Čína zdokonalit své roztříštěné a neúčinné programy technického a odborného vzdělávání.

Pokud chce Čína zajistit, aby její pracovní síla byla schopna uspokojit nároky rapidně se měnícího ekonomického a technologického prostředí, musí vybudovat celkově kvalitnější vzdělávací systém. Bez splnění tohoto předpokladu si zřejmě Čína bude muset o pozici světové hospodářské jedničky ještě dlouho nechat zdát.

O autorovi| LEE JONG-WHA, Z angličtiny přeložila Hilda Hearne profesor ekonomie a ředitel Asijského výzkumného ústavu Korejské univerzity, bývalý hlavní poradce pro mezinárodní ekonomické záležitosti někdejšího jihokorejského prezidenta I Mjong­baka

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít