Čínská firma si jde pro rekordní sumu na burzu

12. května 2014, 00:00 - Zdeněk Pečený
12. května 2014, 00:00

Posledních 15 let čínského ekonomického růstu vyneslo internetové tržiště Alibaba k hodnotě 168 miliard dolarů

Společnost Alibaba, kterou v roce 1999 založil v Chang-čou na jihovýchodě Číny bývalý učitel angličtiny Jack Ma doma na koleni, požádala americkou Komisi pro cenné papíry (SEC) o vstup na newyorskou burzu. Vstup čínské firmy na americký akciový trh se může stát největším primárním úpisem akcií v americké historii.

Firma, která prodává vše od hřebíků po vysokozdvižné vozíky, zatím nespecifikovala prodejní cenu za akcii ani jejich počet. V podané žádosti se hovoří o miliardě dolarů, to je však pouze cifra, která se použije na výpočet registračních burzovních poplatků a bude se ještě měnit.

Hovoří se o tom, že firma Alibaba by mohla prodejem 12 procent akcií získat asi 20 miliard dolarů, tím by předstihla i Visu, která v roce 2008 získala 19,85 miliardy dolarů, a zapsala by se tak do historie jako největší vstup na americkou burzu v dějinách.

Podle interních údajů Alibaby se firma letos v březnu ohodnotila na 97 až 121 miliard dolarů, to je dvakrát více než na počátku letošního roku. Vstup na burzu však společnost, která sama sebe označuje jako největší internetový a mobilní obchod, pravděpodobně ocení na ještě větší částku. Některé odhady hovoří až o 168 miliardách dolarů, to je více, než je hodnota 95 procent firem zastoupených v indexu S&P 500. V sektoru internetových firem by byl větší už jen Google. Spása pro Yahoo Velikost byznysu Alibaby je stěží představitelná.

Hodnota zboží, které se přes její různé platformy prodalo v loňském roce, dosáhla 248 miliard dolarů. Počet aktivních zákazníků se zvýšil o 14 procent na 231 milionů a každý z nich v průměru uskutečnil 49 objednávek. „Hodnota zboží, které Alibaba prodá, je obrovská, a to jí umožňuje vytvořit unikátní ziskový model,“ napsal Jeff Papp, analytik společnosti Oberweis Asset Management.

Na úpis akcií na newyorské burze se těší především společnost Yahoo, která plánuje prodat necelou polovinu ze svého více než 22procentního podílu v Alibabě. Yahoo se svého podílu začalo zbavovat již v roce 2012, kdy od ní Alibaba vykoupila 20 procent svých akcií. V rámci plánovaného vstupu na burzu by Yahoo rádo prodalo 40 procent ze zbývajícího podílu. To by jeho šéfce Marisse Mayerové usnadnilo akvizice firem či zpětný odkup akcií.

Největší akcionář, japonská telekomunikační skupina SoftBank, která drží 34,4 procenta Alibaby, si svůj podíl ponechá. Zástupce Yahoo v představenstvu Alibaby se tak po vstupu na burzu bude poroučet, delegát společnosti SoftBank může zůstat. Mezi další známé akcionáře patří singapurský suverénní fond Temasek a americký

investiční fond Silver Lake, jenž se proslavil účastí na nedávném odkupu společnosti Dell a jejím následném stažení z burzy. Sám zakladatel Ma drží 8,9 procenta vlastní firmy.

Rychlý vzestup Když Ma začínal v roce 1999 s prodejem, produktová nabídka čítala tucet položek. Od té doby narostla nabídka i cena jeho firmy. V roce 2005, kdy do Alibaby vstupovalo Yahoo, byla její hodnota jen pár miliard dolarů. O šest let později, když své podíly kupoval Temasek a Silver Lake, to již bylo 32 miliard dolarů. V únoru průzkum mezi analytiky Alibabu ocenil na 153 miliard dolarů a nejnovější výpočet analytiků je o dalších deset procent vyšší.

Při hodnotě 168 miliard dolarů by firma Alibaba stála 21násobek svých ročních tržeb, které dosáhly podle dat ve výroční zprávě Yahoo osmi miliard dolarů. To je nesrovnatelně více než internetová konkurence. Amazon se obchoduje za 1,4násobek svých ročních tržeb, eBay za čtyřnásobek a Google za 5,8násobek.

Podle propočtů agentury Bloomberg by 168 miliard stačilo na 34. místo v žebříčku největších firem světa, hned za China Construction Bank a francouzským energetickým konglomerátem Total. Zároveň by byla jednou z pouhých pěti čínských společností zastoupených v 50 největších korporacích světa.

zásadový HongKong Společnost Alibaba upřela svou pozornost ke Spojeným státům poté, co se jí nepodařilo přesvědčit hongkongské představitele ke změně pravidel tak, aby Jack Ma a další manažeři měli unikátní možnost kontrolovat firmu. Z dokumentů pro americkou SEC Alibaba popisuje vnitřní organizační strukturu, která 28 partnerům umožňuje nominovat většinu představenstva. To se nelíbí aktivistům bojujícím za transparentní corporate governance.

„S takovým silným vlivem partnerů pak opravdu záleží na kvalitě nezávislých členů představenstva,“ uvedl Gary Hewitt, šéf výzkumu ve společnosti GMI Ratings.

Žádostí o vstup na některou z amerických burz teprve začíná několikaměsíční proces, který bude zahrnovat oslovování investorů. Ať již neformální cestou, anebo na formální investiční roadshow. Ačkoli se většina analytiků přiklání k možnosti, že dá Alibaba přednost burze Nasdaq, oficiálně toto rozhodnutí nepadlo, a ve hře tak zůstává také druhá newyorská burza NYSE. l •

Výnosný kyberprostor

Největší IPO internetových společností

Firma Rok vstupu Získaná částka

na burzu (mld. USD)

Facebook 2012 16,01

Twitter 2013 2,10

Google 2004 1,60

Yandex 2011 1,30

Infonet Services 1999 1,07

Shanda Games 2009 1,04

Zynga 2011 1,00

Giant Interactive Group 2007 0,90

Renren 2011 0,75

Groupon 2011 0,70

Zdroj: týdeník Euro

Firma, která prodává vše od hřebíků po vysokozdvižné vozíky, zatím nespecifikovala prodejní cenu za akcii ani jejich počet.

O autorovi| Zdeněk Pečený, peceny@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít