Číňan z Afriky

02. února 2015, 00:00 - Petr Horký
02. února 2015, 00:00

Vlivný čínský podnikatel Dabing Chen, který v Africe za posledních pětadvacet let vytvořil menší byznysové impérium, obrací svou pozornost do Česka

Ještě před několika měsíci to vypadalo, že Číňané investují po celé Evropě, jen Česku se vyhýbají. Teď se ale, zdá se, blýská na lepší časy. V polovině ledna zaplatila strojírenská firma Xi’an Shaangu Power 1,3 miliardy za podíl v brněnském výrobci turbín Ekol, což je v tuzemsku dosud největší čínská investice. Minulý týden přijel do Prahy další významný Číňan s chutí investovat. Do hotelu Four Seasons si pozval 150 lidí, se kterými by potenciálně chtěl dělat byznys.

Kolonista a právník Dabing Chen se narodil v čínské provincii Chu-pej, kde po dokončení studií působil jako manažer ve státních firmách v chemickém a farmaceutickém průmyslu. V roce 1991 ale přesídlil do Jihoafrické republiky, kde se vrhl na vlastní podnikání. Nebyl zdaleka sám – v 90. letech se na africký kontinent přestěhovaly stovky tisíc jeho krajanů. Stavěli tu silnice, železnice, továrny, diamantové doly, celá města. A Dabing Chen byl jedním z těch, kteří na tom dokázali zbohatnout. Skupina Chenshia Group, kterou Chen ovládá, je dnes obchodním impériem s velmi širokým záběrem. Patří do něj nejméně dvacet firem, které působí od těžebního průmyslu přes reality až po umění. Vedle Číny a Jihoafrické republiky Dabing Chen vlastní také podniky v Ugandě a Kamerunu. A brzy možná i v Česku.

Na koktejlovém večeru v pražském hotelu Chen představil novou „platformu“ nazvanou Czech China Enterpreneurs Forum.

Podobným způsobem začínal podnikání právě i v afrických zemích. Prezidentem tohoto fóra je Tomáš Hülle, mladý český právník, který v Číně už několik let působí jako právní poradce, pedagog a podnikatel. „Platforma vznikla při jednom z rozhovorů mezi mnou a mými podnikatelskými kolegy z Číny u večeře v jedné z velice kvalitních českých restaurací,“ říká o česko-čínském fóru Hülle. „Jejím hlavním cílem je realizovat projekty, nikoli o tom pouze hovořit. I tak se má ale jednat o platformu maloformátovou, a nemá tak soutěžit s žádnými komorami s politickou aktivitou,“ dodává. Tou poslední větou si Hülle zřejmě chtěl trochu rýpnout do jiné, konkurenční skupiny – Smíšené česko čínské komory Jaroslava Tvrdíka. Ta v Praze na konci loňského léta uspořádala megalomanské Česko čínské investiční fórum, jejž navštívila několikasethlavá delegace z Čínské lidové republiky. To Dabing Chen přijel sám.

Vlastně ne tak docela. Na koktejlovém večírku s ním vystoupil lord Anthony Saint John, poradce britského ministerského předsedy Davida Camerona, jeden z devadesáti dědičných lordů a expert na Jižní Afriku. Svojí přítomností a řečí dodal akci potřebný lesk. Andrej Babiš, který je prý iniciativě velmi nakloněn a byl na seznamu pozvaných, nakonec nedorazil. Mezi stopadesátkou pozvaných byla pestrá směsice lidí, od Vladimíra Dlouhého z Hospodářské komory ČR přes vlakového přepravce Leoše Novotného až třeba po herce Jiřího Mádla.

Energetika a umění „Abych řekl pravdu, mám z toho lehce smíšené pocity. Dabing oznámil, že nás rád vidí a že se na investování tady těší. Ale jinak vlastně nic neřekl. Tím to bylo vlastně zajímavé, protože u takových akcí vždycky padne nějaká suma nebo něco podobného,“ podělil se o dojmy ze setkání s čínským investorem Tomáš Pala z Governance Institute, který platí za experta na byznys spojený s Čínou. „Zřejmě to bylo jen nezbytné formální představení se po čínském způsobu a dál bude jednat s každým zvlášť,“ dodává Pala.

Tomáš Hülle konkrétní připravované projekty tají, prý se na nich ale už pracuje. „Jsou tam dvě oblasti. Tou první je velký byznys, tedy přesněji energetika, infrastruktura, nemovitosti.

Tou druhou oblastí je umění a kultura. Dabing Chen je velkým mecenášem umění,“ říká mladý právník. Sám Hülle má s byznysem s Čínou své zkušenosti. Do Prahy vozí na letní školu čínské studenty, o což je prý mimořádný zájem. Na další studentské výměny jsou údajně první kontrakty, které se v rámci nového fóra podepsaly. l

„Ale jinak vlastně nic neřekl. Tím to bylo vlastně zajímavé, protože u takových akcí vždycky padne nějaká suma nebo něco podobného,“ řekl Tomáš Pala z Governance Institute.

O autorovi| Petr Horký • horky@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět…
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Galerie: Octavia s osmiválcem BMW a jiné škodovky se šílenými motory
Technologie
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Senátoři schválili posílení moci zákazníka na úkor operátorů. Teď je to na Zemanovi
Avast bude silnější. Kupuje tvůrce výborných programů CCleaner a Recuva
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít