Chuť vody

26. června, 00:00 - Pavel Páral
26. června, 00:00

Lepší pivo v žaludku nežli voda v koleně. Tahle fousatá moudrost návštěvníků restaurací je sice nevyvratitelná, leč i do toho žaludku voda patří, a ne že ne. Zvláště v letním horkém počasí je doušek studené vody úplně přesně tím, po čem vaše tělo dychtí. Člověk má prostě najednou chuť na sklenici vody. Ač je to trochu zvláštní, protože od školních let bychom měli být přesvědčeni, že voda je čirá tekutina bez zápachu i bez chuti.

Ještě že máme na světě badatele, kteří tyhle věčné pravdy nenechají na pokoji. Tak jsme se mohli nedávno dozvědět, že chuť vody je šestou známou chutí, kterou naše chuťové pohárky vnímají.

Tým výzkumníků z California Institute of Technology při měření elektrické aktivity na jazyku laboratorních myší zjistil, že v chuťových receptorech se překvapivě objevil mimo pět známých chuťových signálů také šestý elektrický signál pro vodu. Dá se tedy říct, že kromě sladké, slané, hořké, kyselé a chuti umami neboli masité vnímáme i specifickou chuť vody.

Jasně že není voda jako voda. A ať už voda s bublinkami, či bez nich, má mnoho odstínů chuti odvíjejících se od místa původu, obsahu minerálů či různých více či méně žádoucích příměsí. Módním trendem v gastronomii pak je nabízet na nápojovém lístku celou sadu různých vod z různých koutů světa. Úplně běžná samozřejmě je přítomnost karafy s kohoutkovou na každém jídelním stole. I když zdaleka ne ve všech zemích civilizovaného světa z toho kohoutku teče tak kvalitní voda jako u nás v Čechách. Ne všude jsou totiž střechou Evropy a zásobárnou povrchových i podzemních vod jako my a tomu odpovídá i kvalita. Možná i pro snadnou dostupnost a nízkou cenu je chování gastronomického byznysu k tomu, co teče z kohoutku, u nás trochu macešské.

Je samozřejmě pochopitelné, že při současných obtížných podmínkách pro podnikání v gastronomii slouží voda, především balená, jako nástroj na zvýšení marže. Je jen otázkou, zda to vždycky tak funguje. On totiž člověk s tou vodou navíc vypije většinou více vína než bez ní. Nehledě na to, že se pak druhý den cítí podstatně lépe, jak je konečně známo každému milovníkovi dobrého pití.

Tak dobrou chuť.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Broadcom do mobilů přinese lepší GPS. Navigace se zpřesní až na 30 cm
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít