Chtělo by to víc podnikatelů

14. ledna 2013, 00:00 -
14. ledna 2013, 00:00

euroglosa

Není divu, že francouzská ekonomika skomírá, vždyť ve Francii ani nemají výraz pro slovo podnikatel, prohlásil před deseti lety k všeobecnému pobavení tehdejší americký prezident George W. Bush. Dopustil se tak jednoho ze svých nyní už klasických přešlapů. Anglický výraz pro podnikatele „entrepreneur“ totiž pochází právě z francouzštiny. Bush měl ale přece jen pravdu v jednom: podnikání se Evropané bojí a dávají přednost „jistým“ místům zaměstnance.

Chuť podnikat je přitom jedním z klíčů pro nastartování ekonomického růstu. Bez dynamického podnikatelského prostředí, odvahy inovovat a uspět v konkurenci se národním ekonomikám dařit nebude. Podnikatelé nejen místa tvoří, ale zároveň odvádějí daně, z nichž žije stát a na něj napojené organizace. Přesto jsou byznysmeni často vnímáni jako ti, co by měli být ještě více přiškrceni na daních, a navíc se potýkají se záplavou nejrůznějších byrokratických překážek.

Změnit přístup k podnikání se nyní pokouší i Evropská komise, která minulý týden představila akční plán. „Podnikatelé jsou hrdinové naší doby. Podnikání vždy bylo nejmocnější hnací silou ekonomického růstu. Proto chceme v očích Evropanů učinit z podnikání atraktivní a dosažitelnou vyhlídku,“ prohlásil eurokomisař Antonio Tajani.

Ačkoli komise nemá pravomoc ovlivňovat národní daně, vyzvala členské státy, aby například snížily daně začínajícím podnikatelům či koordinovaly mezi sebou daně tak, aby zamezily dvojímu zdanění, čímž by usnadnily podnikání přes hranice. Doporučuje zařadit výchovu k podnikání do výuky na středních školách a zahrnuje nápady, jak přilákat ženy, starší lidi, přistěhovalce a nezaměstnané. Je chvályhodné, že se komise snaží povzbudit svobodného ducha podnikání. Přivítala to i podnikatelská lobby v Bruselu. Ostatně není to poprvé, co se mluví o nutnosti podpořit zejména malé a střední firmy, které v letech 2002 až 2010 v Evropské unii vytvořily až 85 procent pracovních míst. Nicméně podnikatelé si roky stěžují, že právě EU a spolu s ní státní byrokracie ztěžují jejich život často zbytečnými a nákladnými předpisy.

Komise může jednotný trh zbavit byrokratického plevele a měla by začít sama u sebe. Pak možná podnikatelé získají pocit, že EU stojí na jejich straně a nehraje pouze další byrokratické divadlo.

O autorovi| Johanna Grohová • spolupracovnice redakce, Brusel

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít