Chcete vypadat jako Ital?

04. května 2015, 00:00 -
04. května 2015, 00:00

Ve spolupráci s časopisem ForMen přinášíme minikurz oblékání pro manažery

Nějaká univerzální fazona obleku, která by seděla všem, neexistuje. Jsou střihy, které padnou spíš hubenějším a vyšším mužům, a jiné těm druhým. Až budete v obchodě zkoušet nový oblek, věřte zrcadlu. Nikoli - jistě dobře míněným - lichotkám partnerky nebo matky (jestli ve svém věku ještě nakupujete s maminkou, měli byste se nad sebou zamyslet). Pokud si nejste sami jisti, že vám oblek sedí tak, jak má, poohlédněte se raději po jiném.

Když v roce 1960 přišel do kin Felliniho Sladký život, ukázal slavný režisér světu nejen novou, z válečného popela povstalou Itálii, taky mu představil elegantní italský styl oblékání, který ovládl celá 60. léta.

Tehdejší filmový bůh Gregory Peck se ve svém americkém, typicky volnějším Ivy League stylu oblékání musel poklonit před novým stylovým králem Marcellem Mastroiannim v úzkém obleku, s výraznými manžetami a tmavými brýlemi. Styl La Dolce Vita byl na světě.

Dneska už se na „zeměpisné“ rozdělení střihu obleku tolik nehraje. Vedle adjektiv, jako jsou klasický a zúžený, ale stále fazonu obleku vyjádříme i přidáním anglický, italský, americký… l Rozparek není věda

Jeden rozparek U amerického střihu je sako vybaveno

jedním rozparkem ve středu zad. Dva rozparky Typické pro

britskou fazonu - na každé straně má sako jeden rozparek. Žádný rozparek Saka bez rozparku jsou nejčastěji ta takzvaného italského střihu.

Itálie „Italský střih - to je top elegance, módní šmrnc a šviháctví,“ říká Kryštof Kodl z krejčovství Friendly Suits. „V praxi to obecně znamená úzký, vypasovaný oblek, který co nejvíc kopíruje vaši siluetu bez zbytečně přečnívajících prvků. Hodí se především pro štíhlé typy. Je uhlazený, a pokud padne správně, tak velmi výrazný. Italský střih je především mladistvý,“ dodává. „Ramena jsou narovnána a rozšířena pomocí vycpávek a i část saka od pasu dolů je střižená těsně u těla,“ dodává Milan Šaroun z online obchodu Sekora.cz, „kalhoty jsou bez sámků i bez záložek s vyšším pasem a jsou poměrně vypracované a těsné. Obleky italské fazony nejlépe vyhovují vyšším, štíhlým mužům.“ Anglie „Dobře padnoucí klasika, která se hodí do formálnějšího a konzervativnějšího prostředí. Anglický střih dobře padne v pase, má trochu výraznější ramena a nechává svému nositeli o něco více prostoru a komfortu. Hodí se pro starší muže s dobrým postavením,“ říká Kryštof Kodl. „Obleky šité podle britské fazony nejlépe vyhovují mužům s běžnou postavou, kteří nejsou ani silnější, ani slabší. Britská fazona není ani příliš volná, ani příliš na tělo,“ vysvětluje Milan Šaroun. Amerika „Americká fazona je volnější, dalo by se dokonce říci krabicovější než fazona britská. Sako má volnější střih, ramena jsou svěšenější (téměř bez vycpávek), pas je minimálně probraný a průramky jsou relativně vysoko,“ říká Milan Šaroun. Kryštof Kodl doplňuje: „Spíše pohodlný a volnější střih. V zásadě preferovaný hodně v našich končinách.

(smích) Oblek moc nekopíruje tělesnou linii. Pohodlí jde na úkor vzhledu, který je spíše pytlovitý. Dnes je americký střih out.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít