Chávismus a la ČSSD

25. března 2013, 00:00 - Viliam Buchert
25. března 2013, 00:00

Levice má šanci ovládnout všechno. To může být pro zemi nebezpečné Když se v únoru loňského roku potkal Jan Švejnar s předsedou sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou a jejím místopředsedou Michalem Haškem, zdálo se, že by tento česko-americký ekonom mohl získat podporu největší opoziční strany v první přímé volbě prezidenta. Jenže Švejnar nechtěl být jen kandidátem ČSSD, ale i zelených a lidovců.

Navíc s rozhodnutím, že do toho skutečně půjde, dlouho váhal. Až prováhal.

Jeho koketerie se socialisty ale naplno ukázala, jak je v současnosti nejsilnější politická strana země vnitřně rozdělená. Sobotka, jako skoro vždy v podobných případech, se Švejnarem váhal. Hašek ho naopak prosazoval. Místopředsedkyně (tehdejší) Marie Benešová a Zdeněk Škromach vždy pokukovali po Miloši Zemanovi. A David Rath či vlivný středočeský poslanec Richard Dolejš přišli se jménem Jiří Dienstbier. Ten ČSSD do volby nakonec skutečně jako stranický kandidát „zbyl“. A nebýt masivní podpory významných představitelů, členů i příznivců sociální demokracie Zemanovi, tak mohl dosáhnout i daleko lepšího výsledku, než bylo čtvrté místo s více než šestnácti procenty v prvním kole volby a 829 297 hlasy.

Přes někdejší rozdílné názory delegáti 37. sjezdu ČSSD, který se uskutečnil v polovině března v Ostravě, padli do náruče, někteří doslova, nové hlavě státu Miloši Zemanovi. Tvářili se, že rozdílné názory jsou zapomenuty, i když to zjevně pravda není. Propagovaná jednota je pochopitelná, protože socialisté chtějí vyhrát příští volby do Poslanecké sněmovny. S prezidentem ruku v ruce se jim to může podařit. Jako by ale zapomněli na slova z jedenadvacáté kapitoly slavného Vladaře od Niccola Machiavelliho: „Jiní, moudřejší, se neváhají postavit na stranu jednoho ze soupeřů, protože pak spolu s ním zvítězí… Přispějeli panovník k výhře – má svého spojence do budoucna v hrsti…“ Zeman se na jednu stranu postavil, přispěje a bude mít sociální demokraty v hrsti. Pro naši pluralitní demokracii to může mít zhoubné následky. Proč?

Jak chutná moc Sociální demokracie má většinu v Senátu.

Může vyhrát volby do Poslanecké sněmovny. Ovládá většinu krajů. Kvůli neustálým rozepřím

mezi ODS a TOP 09 má šanci na podzim 2014 posílit i v tradiční pravicové baště – v Praze. Poslanci pak doporučili na příštích devět let na šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu svého někdejšího kolegu z ČSSD Miloslava Kalu. Už avizovali, že po dohodě s prezidentem bude daleko levicovější i doplněný a obměněný Ústavní soud. Změny čekají vedení České národní banky. Postupně bude jmenováno daleko více socialistických a komunistických velvyslanců v cizině, kosmonaut Vladimír Remek je pouze předzvěstí věcí příštích. Pokud socialisté sestaví příští vládu, nenechají si uniknout ani některé posty v ekonomické sféře. Představa, že stát bude zcela v rukou levice na téměř všech rozhodujících úrovních, představuje nebezpečí, jehož důsledky zatím nelze dohlédnout.

Za takové situace se dají odhlasovat i věci, které budou postupně a nenápadně oklešťovat různé svobody a poškodí stav demokracie v České republice. Bylo by zázrakem, kdyby ČSSD odolala svodům, které jí masivní ovládnutí politické scény nabídne. Důvod je poměrně jednoduchý – s něčím podobným nemáme v porevoluční době žádnou zkušenost. Tak koncentrovanou moc a sílu neměla ani ODS před lety, kdy ovládala kraje, měla současně premiéra (vláda se Stranou zelených nemohla být za Mirka Topolánka moc pravicová) a vlastního kazisvěta v podobě Václava Klause na Hradě. Navíc levicové síly, ke kterým můžeme počítat socialisty, komunisty, zemanovce, lidovce i zelené, mohou dvě pravicové strany, ODS a TOP 09, porazit ve sněmovních volbách na hlavu. Ani to nepamatujeme. I když sestavit vládu může být v našich podmínkách i pak obtížné a složité. Podstatu levicového obratu to však nezmění.

Personální harakiri České politické strany se navíc dokážou nesmyslně a bez jasného vysvětlení veřejnosti

zbavovat svých vysokých funkcionářů, kteří jsou populární a přinášejí hlasy voličů. Udělala to tak ODS nedávno s Jiřím Pospíšilem, udělala to tak teď i ČSSD s Jiřím Dienstbierem,

který nebyl v Ostravě zvolen ani za místopředsedu. A v roce 2003 to socialisté předvedli při prezidentské volbě Miloši Zemanovi, ke kterému už ale lásku opět nalezli. Ještě větším problémem ČSSD je její ideová vyprázdněnost. Slova o tom, že stojí na straně slabších a chudších, jsou jen líbivá hesla. Ostravský sjezd, přes všechna očekávání, se téměř nevěnoval programovým otázkám. Jednotlivé výkřiky členů v diskusi a v zákulisí nepředstavují žádný ucelený program, se kterým by měla strana zaútočit na voliče. Slova o parazitech-živnostnících, která vypustil do éteru ekonomický expert strany Jan Mládek, to jen korunovala. Předseda Sobotka sice oznámil, že některé členy stínového kabinetu vymění, ale co vlastně nabízí? U naprosté většiny údajných odborníků, kteří jsou kandidáty na ministry, netušíme, jakou mají vizi a představu o resortu. Výjimky se samozřejmě najdou. Je jí například stínový ministr dopravy a nový místopředseda strany Milan Chovanec. Nemusíme s ním sice souhlasit, ale on už dokázal, že o problematice dopravy toho ví dost. Herec Vítězslav Jandák, jenž má zamířit opět na kulturu, je jeho protipólem – řekne, i co neví, hlavně že něco řekne, a ještě se u toho pobaví.

Problematickým lídrem je samotný předseda Bohuslav Sobotka, stranický funkcionář takřka od narození (podobně jako Marek Benda v ODS). Přestože se snaží, není to typ vůdce, který dokáže členy a příznivce strhnout a nadchnout. Společně se svými kolegy a kolegyněmi má ale Sobotka jednu obrovskou výhodu: vláda Petra Nečase dělá vše možné i nemožné, aby příští volby nevyhrála. To, co udělala dobře, a není toho málo, prodat nedokáže, a především jedna koaliční roztržka střídá druhou. Pro voliče jsou podobné hádky a spory nepochopitelné a neakceptovatelné. Sociální demokraté tak byli odsouzeni k vítězství, což vede k tomu, že se nemusejí tolik snažit. Chybí jim ta správná motivace a drive. Je přitom jejich velkou chybou, jež se může ukázat jako tragická, že s výhrou jaksi automaticky počítají.

Nešlapat vodu Britský ministerský předseda Winston Churchill kdysi řekl, že „kapitalismu je vlastní jedna vada: nerovnoměrné rozdělení bohatství.

Socialismu je naproti tomu vlastní jedna ctnost: rovnoměrné rozdělení bídy“. Zatím propagované nápady ČSSD by mohly vést spíše k tomu druhému, i když v dnešní době se už samozřejmě nedá hovořit o bídě. Udělat vše podle svého, bez ohledu na ostatní, bude pro sociální demokracii nesmírně lákavé, protože jí „hrozí“, že získá moc na všech možných úrovních a do plachet jí bude mocně foukat Miloš Zeman. Pak už jen změnit volební systém, ještě o něco posílit prezidentské pravomoci a budeme tady mít nebezpečnou variantu českého chávismu. Tedy omezení demokracie a svobody provedené demokratickou cestou.

Naštěstí v řadách socialistů zatím není žádný středoevropský Hugo Chávez. Ale do voleb je ještě daleko. Ostatně poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna minulé úterý přímo v zasedací místnosti poslaneckého klubu sociální demokracie na jedné akci prohlásil: „Hledejme takové politiky v Evropě, kteří mají odvahu věci měnit, nejen šlapat vodu a utahovat opasky těm, co se nemohou bránit. Hledejme naše Hugy Cháveze.“ Příští roky se máme skutečně na co těšit…

Předsedové porevoluční

sociální demokracie

• Jiří Horák

(1990 až 1993)

• Miloš Zeman

(1993 až 2001)

• Vladimír Špidla

(2001 až 2004)

• Stanislav Gross

(2004 až 2005)

• Jiří Paroubek

(2006 až 2010)

• Bohuslav Sobotka

(od května 2010 pověřen vedením,

od března 2011 předsedou)

Kapitalismu je vlastní jedna vada: nerovnoměrné rozdělení bohatství. Socialismu je naproti tomu vlastní jedna ctnost: rovnoměrné rozdělení bídy, řekl kdysi Churchill.

O autorovi| Viliam Buchert • spolupracovník redakce

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít