Cestování pro postižené - DisWay

16. listopadu 2015, 00:00 - Markéta Žižková
16. listopadu 2015, 00:00

Sociální síť DisWay usnadňuje handicapovaným cestování Cestování je i pro lidi s handicapem dosažitelnější. V zahraničí i v Česku přibývá hotelů, kulturních zařízení i dalších míst, která zohledňují jejich potřeby. Informace, které jsou k přečtení v oficiálním katalogu nebo na webové stránce ale ne vždy odpovídají skutečnosti. V realitě se tak mohou například vozíčkáři připlést do cesty schody. Nejspolehlivějším zdrojem informací je proto přímé doporučení od dalších handicapovaných lidí, kteří místo sami navštívili. Komunikaci a potažmo i cestování jim usnadňuje sociální síť DisWay. K jejímu vzniku pomohly evropské dotace z Operačního programu Podnikání a inovace zprostředkované agenturou CzechInvest.

„Motivací k vzniku projektu DisWay byly negativní zkušenosti při výletech a dovolených.

Posledním impulzem byly problémy při mé rodinné dovolené v Itálii, kde jsem se rozhodl zkusit situaci nějak řešit,“ popisuje počátek projektu jeho zakladatel Jiří Maule, který má sám zkušenosti s životem na vozíčku. „Jak poznal asi každý handicapovaný cestovatel, uváděné informace se hodně liší od reality. Pro provozovatele, kteří jsou zdraví, je velice těžké posoudit, co je pro koho přístupné,“ dodává. Rozhodl se proto vytvořit komunitní cestovatelskou síť, kde si lidé budou moct vyměňovat zkušenosti a doporučení. Zároveň tím chce ukázat těm, kteří mají strach cestovat, že ani různé handicapy nemusejí být překážkou. „První myšlenka byla, aby DisWay sloužil lidem s tělesným postižením, ale postupně jsme zjistili, že můžeme zpříjemnit cestování i neslyšícím a nevidomým,“ popisuje Maule.

Propojení lidí s handicapem

Vedlejším cílem projektu, jehož beta verzi Maule s podporou společnosti Good Sailors spustil v zimě 2014, je i samotné propojování postižených lidí. „Aby mohli zájemci DisWay využívat hned po jeho spuštění, začali jsme zaměřením na mapování bezbariérovosti jednotlivých míst,“ vysvětluje tvůrce. Postupně pak dochází k rozšiřování komunikačních funkcí a přidávání dalších prvků, které zpříjemňují cestovaní. Příkladem je turistický průvodce po zajímavých místech bez bariér v různých zemích, plánovač cest a výletů nebo blog a diskusní fórum.

Konkrétně síť funguje tak, že po přihlášení získá uživatel svůj profil, který obsahuje množství funkcí - statusy, přidávání bodů, přehledy výletů, přidávání přátel nebo zobrazování jejich map. Zásadním prvkem je přitom právě sdílení osobních zkušeností. „Uživatelé na portálu vkládají místa - DisPointy, která navštívili a která doporučují. Mohou se rozhodnout, zda přímo vloží hodnocení, nebo jen označí, že v daném místě byli. Kdo pak hledá zajímavé místo pro svůj výlet či dovolenou, může využít hodnocení nebo se přímo zeptat. Někomu stačí informace, jak dané místo vypadá, a jiný radši probere zkušenosti přímo s někým, kdo v daném místě byl,“ popisuje Maule. Zahraniční ambice

DisWay se přitom nesoustředí jen na tuzemsko, ale směřuje i do zahraničí. Podobný projekt, který by spojoval databázi přístupných míst se sociální sítí pro handicapované, je i ve světovém porovnání jedinečný. „Projekt DisWay je naší první aktivitou, která má přesah přes hranice, takže je pro expanzi do zahraničí klíčovou aktivitou. Pomáhá nám získat informace o tom, jak prostředí handicapovaných v zahraničí funguje, a získat kontakty na lidi, kteří se v této oblasti pohybují. Zatím máme pocit, že si podpory handicapovaných v zahraničí lidé váží více než u nás,“ říká Maule.

Ten má přitom s prací s tělesně postiženými lidmi dlouholeté zkušenosti. Společnost Good Sailors vznikla před více než deseti lety jako jedna z prvních firem, která se věnovala open-source a linuxovým řešením. Na začátku stálo jen několik programátorů, dnes už profesionální tým čítá několik desítek odborníků a dodává technologie v rámci Česka, Slovenska i v zahraničí. Mezi klienty patří malé podniky, školy, univerzity, úřady, ale i ministerstva nebo zahraniční firmy. Přes 80 procent zaměstnanců společnosti přitom tvoří handicapovaní lidé, mnohdy mladí a talentovaní, kteří ale kvůli svému handicapu naráželi při shánění práce na překážky.

*

O autorovi| Markéta Žižková, zizkova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít