Cesta pod hřebeny hor

14. ledna 2013, 00:00 - Milan Ballík
14. ledna 2013, 00:00

Strada del vino měří zhruba padesát kilometrů a nabízí neuvěřitelné sklepy

Šestnáct vinařských obcí tvoří svéráznou oblast v Tyrolských Alpách, v místě, kde se odjakživa protkávaly dějiny vinohradnictví a vinařství Itálie a někdejšího císařství rakousko–uherského. Dodnes tam přetrvává dvojjazyčná komunikace, dodnes tamní vinaři pracují s odrůdami z obou stran hranice. Réva se šplhá z úrodných nížin až do tisíce metrů nad mořem. Od jihu hýčkána příznivým středomořským klimatem, ze severu chráněna hradbou Alp, dává hrozny mimořádné kvality. Ty potom sklepmistři umně přetaví v lahodná vína. Oblast protíná Weinstrasse, nebo chcete-li malebnější název italský, potom Strada del vino.

Vzkřísit původní odrůdy Cesta po úbočích hor, odkud se po staletí rekrutovala produkce znamenitých vín, zahrnuje mimořádné sklepy výsostných jmen.

Pokud zvolíme severojižní směr postupu od Merana, prvním místem na trase je Nals, nejjižnějším Salomo (Salurn) a nejvýznamnějším patrně Caldaro (Kaltern). Trasa, kterou autem zvládneme za slabou hodinku, měří zhruba padesát kilometrů. Tato informace ale nic nevypovídá o tom, kolik a jak dlouhých zastávek je třeba udělat pro alespoň základní poznání všech pokladů, které nabízejí tamní vinařství. Zaměříme se nyní na ty nejznámější s produkcí, již můžeme objevit v restauracích a vinotékách pražských.

První zastávkou bude Girlan v Appianu (Epan). V této obci je domov sklepa, který nese jméno Colterenzio. Jde o družstvo, které se z původních 28 členů z roku 1960 rozrostlo na bezmála tři stovky družstevníků a stejně tolik hektarů rozlohy vinic. Nejvyšší řadou nabízených vín jsou ta pod etiketou La Foa, která dokonale otiskují všechnu jedinečnost a kvalitu jižního Tyrolska. Luis Raifer v nich optimálně zúročil svou vinařskou filozofii, pro kterou se mu přezdívá „fanatik kvality“. Z vín potom jeho snahy ukazuje La Foa – Cabernet Sauvignon, DOC, mimořádně noblesní a jedno z nejlepších červených regionu vůbec.

Zhruba v polovině vinařské cesty u jezera Caldaro narazíme na stejnojmenné místo s bohatou historií i současností. Ač dnes italské, je Caldaro považováno za jedno z nejstarších vinařských míst v německy mluvících oblastech Evropy. V roce 1919 zde začal produkovat víno Giuseppe Kettmeir. I on patří mezi propagátory originality vín z tohoto kraje, ve svých snahách jde tak daleko, že se zaměřuje na původní tyrolské odrůdy. K novému životu vzkřísil například Teroldego, odrůdu údajně vzdáleně příbuznou s francouzským Syrahem.

Severně od Tridentu Mezi Caldarem a Traminem narazíme na sklep Ritterhof, který patří k nejvyhlášenějším v tomto svérázném horském vinařském mikrosvětě. Krédem jeho majitele – z destilerie Roner – je maximální autenticita vín. Využívá k tomu kromě jiného polozapomenutých místních odrůd. Typickým příkladem je Lagrein Riserva DOC Crescendo, víno, které dává udivující výsledky.

Ještě než Caldaro opustíme, zastavme se u nabídky sklepa Santa Margherita. V roce 1935 jej založil obchodník textilem Geatano Marzotto mladší. Vinařství, které pracuje s tisícem hektarů vinic, dnes spravuje jeden z jeho vnuků a nese pověst velkého novátora.

Nejlépe to dokumentuje počin někdejšího enologa firmy Giorgia Mascarina, který jako snad úplně první vinifikoval sortu pinot grigio jako bílé víno bez dlouhé rmutace na slupkách. Dnešní Pinot Grigio „Valdadige“ DOC je důkazem trendu, který sklep razí od svých počátků. Totiž že víno má být vnímáno nejenom jako doplněk jídla, ale jistým způsobem jako nositel silných emotivních prožitků.

K návštěvě Lavis, kouzelného místa vysoko v kopcích, musíme vinařskou cestu opustit a vydat se dále na jih, severně od Tridentu. Rozhodně to stojí za vyzkoušení. Vinařství, vzniknuvší v roce 1850 – tehdy je založila rodina Cembranů – představuje na třináct stovek farmářů, kteří vyhnali vinice do výše 800 metrů nad mořskou hladinu a pěstují na nich excelentní hrozny. Mezi víny sklepa je za nejzdařilejší považováno Chardonnay „Ritratti“ DOC díky typickému projevu oblasti.

Po celé Strada del vino můžete absolvovat i mnoho dalších aktivit. Víno však zůstává hlavním tématem této originální oblasti s nejednoduchým dějinným vývojem. l

1 TEROLDEGO. 2 pinot grigio. 3 lagrein Crescendo. 4 la foa cabernet. 5 chardonnay Ritrati.

O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít