Cesta pod hřebeny hor

14. ledna 2013, 00:00 - Milan Ballík
14. ledna 2013, 00:00

Strada del vino měří zhruba padesát kilometrů a nabízí neuvěřitelné sklepy

Šestnáct vinařských obcí tvoří svéráznou oblast v Tyrolských Alpách, v místě, kde se odjakživa protkávaly dějiny vinohradnictví a vinařství Itálie a někdejšího císařství rakousko–uherského. Dodnes tam přetrvává dvojjazyčná komunikace, dodnes tamní vinaři pracují s odrůdami z obou stran hranice. Réva se šplhá z úrodných nížin až do tisíce metrů nad mořem. Od jihu hýčkána příznivým středomořským klimatem, ze severu chráněna hradbou Alp, dává hrozny mimořádné kvality. Ty potom sklepmistři umně přetaví v lahodná vína. Oblast protíná Weinstrasse, nebo chcete-li malebnější název italský, potom Strada del vino.

Vzkřísit původní odrůdy Cesta po úbočích hor, odkud se po staletí rekrutovala produkce znamenitých vín, zahrnuje mimořádné sklepy výsostných jmen.

Pokud zvolíme severojižní směr postupu od Merana, prvním místem na trase je Nals, nejjižnějším Salomo (Salurn) a nejvýznamnějším patrně Caldaro (Kaltern). Trasa, kterou autem zvládneme za slabou hodinku, měří zhruba padesát kilometrů. Tato informace ale nic nevypovídá o tom, kolik a jak dlouhých zastávek je třeba udělat pro alespoň základní poznání všech pokladů, které nabízejí tamní vinařství. Zaměříme se nyní na ty nejznámější s produkcí, již můžeme objevit v restauracích a vinotékách pražských.

První zastávkou bude Girlan v Appianu (Epan). V této obci je domov sklepa, který nese jméno Colterenzio. Jde o družstvo, které se z původních 28 členů z roku 1960 rozrostlo na bezmála tři stovky družstevníků a stejně tolik hektarů rozlohy vinic. Nejvyšší řadou nabízených vín jsou ta pod etiketou La Foa, která dokonale otiskují všechnu jedinečnost a kvalitu jižního Tyrolska. Luis Raifer v nich optimálně zúročil svou vinařskou filozofii, pro kterou se mu přezdívá „fanatik kvality“. Z vín potom jeho snahy ukazuje La Foa – Cabernet Sauvignon, DOC, mimořádně noblesní a jedno z nejlepších červených regionu vůbec.

Zhruba v polovině vinařské cesty u jezera Caldaro narazíme na stejnojmenné místo s bohatou historií i současností. Ač dnes italské, je Caldaro považováno za jedno z nejstarších vinařských míst v německy mluvících oblastech Evropy. V roce 1919 zde začal produkovat víno Giuseppe Kettmeir. I on patří mezi propagátory originality vín z tohoto kraje, ve svých snahách jde tak daleko, že se zaměřuje na původní tyrolské odrůdy. K novému životu vzkřísil například Teroldego, odrůdu údajně vzdáleně příbuznou s francouzským Syrahem.

Severně od Tridentu Mezi Caldarem a Traminem narazíme na sklep Ritterhof, který patří k nejvyhlášenějším v tomto svérázném horském vinařském mikrosvětě. Krédem jeho majitele – z destilerie Roner – je maximální autenticita vín. Využívá k tomu kromě jiného polozapomenutých místních odrůd. Typickým příkladem je Lagrein Riserva DOC Crescendo, víno, které dává udivující výsledky.

Ještě než Caldaro opustíme, zastavme se u nabídky sklepa Santa Margherita. V roce 1935 jej založil obchodník textilem Geatano Marzotto mladší. Vinařství, které pracuje s tisícem hektarů vinic, dnes spravuje jeden z jeho vnuků a nese pověst velkého novátora.

Nejlépe to dokumentuje počin někdejšího enologa firmy Giorgia Mascarina, který jako snad úplně první vinifikoval sortu pinot grigio jako bílé víno bez dlouhé rmutace na slupkách. Dnešní Pinot Grigio „Valdadige“ DOC je důkazem trendu, který sklep razí od svých počátků. Totiž že víno má být vnímáno nejenom jako doplněk jídla, ale jistým způsobem jako nositel silných emotivních prožitků.

K návštěvě Lavis, kouzelného místa vysoko v kopcích, musíme vinařskou cestu opustit a vydat se dále na jih, severně od Tridentu. Rozhodně to stojí za vyzkoušení. Vinařství, vzniknuvší v roce 1850 – tehdy je založila rodina Cembranů – představuje na třináct stovek farmářů, kteří vyhnali vinice do výše 800 metrů nad mořskou hladinu a pěstují na nich excelentní hrozny. Mezi víny sklepa je za nejzdařilejší považováno Chardonnay „Ritratti“ DOC díky typickému projevu oblasti.

Po celé Strada del vino můžete absolvovat i mnoho dalších aktivit. Víno však zůstává hlavním tématem této originální oblasti s nejednoduchým dějinným vývojem. l

1 TEROLDEGO. 2 pinot grigio. 3 lagrein Crescendo. 4 la foa cabernet. 5 chardonnay Ritrati.

O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít