Český T-Mobile jedná o koupi firmy T-Systems

29. října 2012, 00:00 - (oh)
29. října 2012, 00:00

ICT

Na domácím trhu informačních a komunikačních technologií (ICT) se schyluje k největšímu obchodu letošního roku. Česká pobočka T-Mobilu vyjednává o koupi společnosti T-Systems, jedné z největších českých IT firem. Oba podniky patří do skupiny Deutsche Telekom a hodnota transakce se má pohybovat v miliardách korun. Jednání o akvizici připustila mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. „Na úrovni celé skupiny probíhá strategická diskuse o optimalizaci působení na českém trhu. Některé alternativy pracují i s možností přímého majetkového propojení dosud samostatných dceřiných společností T-Mobile a T-Systems,“ uvedla Kemrová.

Obě sesterské firmy spolu úzce spolupracují, a to nejen na nadnárodní úrovni, ale i v Česku. T-Mobile je pro český T-Systems navíc významným zákazníkem. Největší tuzemský mobilní operátor si například nechává zajišťovat datové služby v optické síti T-Systems nebo outsourcuje IT infrastrukturu čítající několik stovek serverů a více než čtyři tisíce počítačů. Z výroční zprávy společnosti T-Systems vyplývá, že firma od T-Mobilu inkasovala v loňském roce na tržbách přes 1,232 miliardy korun, což představuje více než třetinu celkového obratu. T-Mobile zase své IT sestře poskytuje mobilní hlasové a některé datové služby, vloni celkem za 63 milionů.

Akvizice české pobočky T-Systems plně zapadá do koncepce šéfa tuzemského T-Mobilu Milana Vašiny, který již před časem připustil ambici operátora více proniknout do IT části trhu. Na plně saturovaném telekomunikačním trhu totiž marže operátorů klesají a T-Mobile by se rád podobně jako O2 více dostal do atraktivního počítačově-komunikačního byznysu. „T-Mobile chce posílit svou pozici v ICT segmentu. Z tohoto pohledu je možnost užší spolupráce s firmou T-Systems velmi atraktivní,“ říká Martina Kemrová.

Finanční výkonnost české pobočky T-Systems v poslední době stoupá, přestože tuzemský trh IT vykazuje známky stagnace.

Firma v loňském roce dosáhla celkových výnosů 3,3 miliardy korun, o necelou čtvrtmiliardu více než v roce 2010. Zisk před zdaněním meziročně stoupl z 277 milionů korun na 316 milionů v roce 2011. l

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít