Česku pomůže strategie rozvoje center

20. května 2013, 00:00 - (yak)
20. května 2013, 00:00

Podpora ekonomiky Nedávná zpráva Českého statistického úřadu, která zařadila Česko mezi tři nejhorší hospodářství v Evropské unii, dokázala, že tato země není ostrůvkem klidu uprostřed krizových bouří. Plán pomoci místní ekonomice vrátit se zpátky k růstu představila Americká obchodní komora. Klíčem je zaměřit se na města, jež jsou spolu se svými obyvateli základními bloky ekonomického růstu. Strategie pro rozvoj takových center i přilehlých regionů je prý smysluplnější než celonárodní plány.

„Jako komunita byznysmenů bychom se měli víc zapojit do komunikace s politiky. Musíme se ujistit, že rozumějí tomu, že je třeba začít jednat, a ne jen reagovat na ekonomické události ve světě. Jen tak vyjdeme z krize silnější a konkurenceschopnější,“ uvedl Weston Stacey, výkonný ředitel Americké obchodní komory na konferenci The Future of Prague.

Praha by měla usilovat o pozici středoevropského lídra pro výzkum a vývoj, turismus i sídla pro regionální pobočky firem. Má pro to výhodu v geografické pozici, kulturní blízkosti Západu a zásobě talentovaných lidí. „Praha by také měla zapracovat na vlastní propagaci. Proč by se například nemohla objevovat ve více zahraničních filmech? Může si vzít i příklad z Vídně, která na své prezentaci pracuje dvacet let a využívá síť reprezentačních kanceláří po celé Evropě,“ uvedl další z příkladů strategie Jan Melichar, ředitel Global Subsidiaries Group v Citibank, která byla hlavním partnerem konference. Mediálními partnery byly týdeník Euro, deník E15, Zen a Právo & Byznys.

Iniciativa z podnikatelských kruhů předložila i konkrétní náměty pro splnění jednotlivých cílů. Mimo jiné šlo o renovaci Kongresového centra, které by mělo být vedeno mezinárodním týmem, což by pomohlo především byznysové turistice. Mezi dalšími návrhy se objevilo zvýšení počtu přímých letů z pražského letiště, poskytnutí daňových úlev pro zájemce o vzdělávání se v cizích jazycích a podnikové administrativě nebo vytvoření projektu Technologické agentury, což by přineslo lepší spolupráci univerzit a firem. Začít na podobných plánech pracovat nyní je podle účastníků konference důležité, protože Praze začínají stále více konkurovat města, jako je Varšava nebo Budapešť.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda měl na konferenci přednést hlavní řeč. Musel se však zúčastnit mimořádného zasedání rady, na němž se řeší problémy aktuálně vládnoucí koalice ODS a TOP 09, takže slíbil svůj projev přednést v nejbližších týdnech. „Je to ilustrace výzvy, která nás čeká při jednání s politiky.

Ukazuje se, že dnes pro ně mohla být důležitější politika, ale místní byznys více zajímá konkurenceschopnost ekonomiky. Zbytek světa nebude čekat na výsledky pražského politikaření,“ oglosoval vzkaz mezinárodnímu publiku i mluvčím Stacey.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít