Česku pomůže strategie rozvoje center

20. května 2013, 00:00 - (yak)
20. května 2013, 00:00

Podpora ekonomiky Nedávná zpráva Českého statistického úřadu, která zařadila Česko mezi tři nejhorší hospodářství v Evropské unii, dokázala, že tato země není ostrůvkem klidu uprostřed krizových bouří. Plán pomoci místní ekonomice vrátit se zpátky k růstu představila Americká obchodní komora. Klíčem je zaměřit se na města, jež jsou spolu se svými obyvateli základními bloky ekonomického růstu. Strategie pro rozvoj takových center i přilehlých regionů je prý smysluplnější než celonárodní plány.

„Jako komunita byznysmenů bychom se měli víc zapojit do komunikace s politiky. Musíme se ujistit, že rozumějí tomu, že je třeba začít jednat, a ne jen reagovat na ekonomické události ve světě. Jen tak vyjdeme z krize silnější a konkurenceschopnější,“ uvedl Weston Stacey, výkonný ředitel Americké obchodní komory na konferenci The Future of Prague.

Praha by měla usilovat o pozici středoevropského lídra pro výzkum a vývoj, turismus i sídla pro regionální pobočky firem. Má pro to výhodu v geografické pozici, kulturní blízkosti Západu a zásobě talentovaných lidí. „Praha by také měla zapracovat na vlastní propagaci. Proč by se například nemohla objevovat ve více zahraničních filmech? Může si vzít i příklad z Vídně, která na své prezentaci pracuje dvacet let a využívá síť reprezentačních kanceláří po celé Evropě,“ uvedl další z příkladů strategie Jan Melichar, ředitel Global Subsidiaries Group v Citibank, která byla hlavním partnerem konference. Mediálními partnery byly týdeník Euro, deník E15, Zen a Právo & Byznys.

Iniciativa z podnikatelských kruhů předložila i konkrétní náměty pro splnění jednotlivých cílů. Mimo jiné šlo o renovaci Kongresového centra, které by mělo být vedeno mezinárodním týmem, což by pomohlo především byznysové turistice. Mezi dalšími návrhy se objevilo zvýšení počtu přímých letů z pražského letiště, poskytnutí daňových úlev pro zájemce o vzdělávání se v cizích jazycích a podnikové administrativě nebo vytvoření projektu Technologické agentury, což by přineslo lepší spolupráci univerzit a firem. Začít na podobných plánech pracovat nyní je podle účastníků konference důležité, protože Praze začínají stále více konkurovat města, jako je Varšava nebo Budapešť.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda měl na konferenci přednést hlavní řeč. Musel se však zúčastnit mimořádného zasedání rady, na němž se řeší problémy aktuálně vládnoucí koalice ODS a TOP 09, takže slíbil svůj projev přednést v nejbližších týdnech. „Je to ilustrace výzvy, která nás čeká při jednání s politiky.

Ukazuje se, že dnes pro ně mohla být důležitější politika, ale místní byznys více zajímá konkurenceschopnost ekonomiky. Zbytek světa nebude čekat na výsledky pražského politikaření,“ oglosoval vzkaz mezinárodnímu publiku i mluvčím Stacey.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít