Česko zůstane rájem ambulancí

11. října 2014, 08:41 - Adéla Čabanová
11. října 2014, 08:41

Ambulance lékařů specialistů získají jistotu, o jaké už řadu let sní. Zdravotní pojišťovny jim nabídnou smlouvy na dobu neurčitou, vypověditelné jen z vyjmenovaných důvodů. A co víc, nabídnou je prakticky všem dosavadním ordinacím.

Všeobecná zdravotní pojišťovna, ale i jiné zdravotní pojišťovny přitom dříve uvažovaly o tom, že by konec platnosti dosavadních smluv využily k revizi stávající sítě ordinací. Na tu zřejmě nedojde.

Když před dvěma lety končily smlouvy nemocnicím, které poskytují akutní péči, byly toho plné noviny. Z plánů na restrukturalizaci lůžek musely špatně připravené pojišťovny nakonec po silných protestech couvnout.

Přinejmenším od té chvíle ale vyhlížejí ambulantní specialisté s obavami konec příštího roku. V roce 2015 totiž téměř 90 procentům z nich končí smlouvy s pojišťovnami. Teď si mohou oddechnout.

„Už máme domluvený definitivní text smlouvy,“ raduje se předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. „Máme dohodu, že smlouvy dostanou plošně všichni ambulantní specialisté,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Kdo nepodvádí, zůstane

Lékaři si od smluv na dobu neurčitou slibují větší jistotu. Pacienti by se tak mohli v ambulancích, do kterých chodí, snáz dočkat moderních přístrojů. V současných smlouvách sice je obsaženo pravidlo automatického prodloužení smlouvy. Rok předem ji ale může pojišťovna vypovědět i bez udání důvodu. Soukromí lékaři si přitom berou na vybavení až desetileté půjčky. Na druhé straně se pacienti stěží dočkají toho, že by si na jejich sídlišti otevřel novou ordinaci mladý specialista a že by ten starší, o kterém se říká, že posílá pacienty na zbytečná vyšetření, šel do důchodu. Jistota smlouvy pro všechny stávající ambulance znamená na většině území zakonzervování existující sítě ordinací.

Všeobecná zdravotní pojišťovna se připravovala na to, že si před obnovením smluv všechny soukromé ambulance důkladně prověří. V pilotním projektu testovala výkazy od všech kardiologů v Praze a středních Čechách, jaké výkony provádějí, jak často posílají svoje pacienty na další vyšetření jinam nebo jak často provádějí (nebo spíše jen vykazují) opakovaná vyšetření v krátké době.

Ty, které vybočují z přijatelných mezí, neměly novou smlouvu na dobu neurčitou dostat. „VZP chce v budoucnu ve smluvní politice klást větší důraz na posouzení kvality a kompetencí ambulantních specialistů,“ prohlásil tehdy ředitel regionální pobočky VZP Pavel Pivrnec.

Zdravotní pojišťovny avizují, že když teď nevyužijí konec platnosti aktuálních smluv k revizi sítě ambulancí, jen málokde umožní vzniknout novým ordinacím.

Násobné rozdíly v nákladech

Výsledky byly překvapivé. Rozdíly v nákladech ordinací byly násobné. V nejdražších ordinacích se některá vyšetření opakovala tak často, že pro to nenašel kardiolog, se kterým VZP výsledky konzultovala, žádné odborné opodstatnění. Plošná prověrka ambulancí sice nespadla úplně pod stůl, ale zřejmě se nestane podkladem pro žádnou čistku ve smlouvách. „Smlouvy budou předloženy všem stávajícím ambulantním specialistům. V případě, že budou splněny veškeré legislativní požadavky, bude smlouva uzavřena,“ uvádí mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Smlouvy na dobu neurčitou pro ambulantní specialisty přislíbil před rokem ředitel VZP Zdeněk Kabátek prezidentu lékařské komory Kubkovi. V průběhu roku pak VZP přišla za zástupci lékařů s návrhy pravidel pro obnovování smluv. Kubek je prudce odmítl. VZP pak postupně ze svých návrhů na kritéria pro získání nové smlouvy ustupovala, až je zrušila úplně. Pojištěnci VZP by tedy měli ztratit jen takové lékaře, kteří pojišťovnu vysloveně podvádějí nebo nemají třeba dostatečné vybavení, které po nich vyžadují předpisy.

Tento postup má ovšem své kritiky. „Bylo by správné, kdyby pojišťovna zrevidovala, kteří lékaři léčí kvalitně. Nikdo by ji za to ale v dnešní atmosféře nepochválil,“ míní Pavel Vepřek, předseda Sdružení Občan.

Prodat smlouvy a jít do důchodu

V Česku je na tisíc obyvatel asi 1,4 ambulantního specialisty, což je druhé nejvyšší číslo v zemích OECD. Méně než 0,8 uvádí Německo či Belgie, pod 0,6 Británie a Nizozemsko. Mezinárodní statistiky sice mohou být ovlivněny tím, že v Česku je mimořádně velký počet ambulancí, kam dochází lékař z nemocnice jen na vedlejší úvazek. Nicméně počet kontaktů pacientů s lékaři je u nás také vysoký.

Zdravotní pojišťovny avizují, že když teď nevyužijí konec platnosti aktuálních smluv k revizi sítě ambulancí, jen málokde umožní vzniknout novým ordinacím. To je dobrá zpráva pro lékaře, kteří soukromou praxi mají, ale špatná pro ty, kteří by si ji teprve chtěli vybudovat.

Podle Kubka však obměně ambulantních lékařů a tomu, aby se do soukromých ambulancí dostalo více mladých tváří, brání spíše jiný problém. Určité potíže s prodejem a děděním praxí, respektive s převodem smluv se zdravotními pojišťovnami na nové majitele.

1,4 ambulantního specialisty připadá v průměru na tisíc Čechů, což je druhé nejvyšší číslo v zemích OECD. Méně než 0,8 uvádí Německo či Belgie, méně než 0,6 Británie a Nizozemsko.

„Lékař nemá možnost svoji praxi zpeněžit. Chápu, že se starším lékařům nechce jen tak opustit něco, co 20 let budovali,“ říká Kubek. „Prosazujeme možnost dědění a prodeje praxí včetně smlouvy se zdravotními pojišťovnami i pro fyzické osoby a očekáváme, že se tím trh rozhýbe.“ Zároveň prosazuje, aby zákon přímo stanovil, že smlouva pojišťovny s ambulancí musí být na dobu neurčitou. Pokud by lékař svoji ordinaci prodal, všechny zdravotní pojišťovny by měly povinnost převést smlouvu na dobu neurčitou na nového majitele ordinace, jestliže splní zákonné náležitosti.

Jako první nyní začala s rozesíláním nových smluv na dobu neurčitou Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. „Rozesílání těchto smluv běží od letošního srpna a je reálný předpoklad, že bude provedeno do konce června 2015,“ uvádí mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Návrhy smluv už od této pojišťovny měli dostat gynekologové, alergologové a někteří další specialisté.

Smlouvy od VZP budou do schránek ambulancí putovat v příštím roce. „VZP předpokládá zahájení postupného rozesílání návrhů smluv po druhém kvartálu roku 2015,“ upřesnil mluvčí Oldřich Tichý.

O tom, zda dá všem ambulantním lékařům smlouvy na dobu neurčitou, váhá ze tří nejsilnějších pojišťoven jen Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV). „Tato otázka je v jednání, definitivně není rozhodnuto,“ uvedla její mluvčí Hana Kadečková.

Počet ambulantních lékařů na 10 tisíc obyvatel
Praha 57,48
Středočeský kraj 21,38
Jihočeský kraj 29,16
Plzeňský kraj 32,68
Karlovarský kraj 28,37
Ústecký kraj 24,52
Liberecký kraj 26,20
Královéhradecký kraj 33,66
Pardubický kraj 26,44
Kraj Vysočina 24,82
Jihomoravský kraj 34,44
Olomoucký kraj 32,47
Zlínský kraj 27,61
Moravskoslezský kraj 28,49

Zdroj: ÚZIS, 2012

Problémy získat smlouvu se ZPMV na péči po roce 2015 prý budou mít ty ambulance, které nemají odpovídající vybavení přístroji i personálem, které jsou otevřené méně než jeden den v týdnu nebo které nemají podle zhodnocení pojišťovny určitou kvalitu. Konec může rok 2015 znamenat i pro lékaře, ke kterým měla ZPMV zásadní výhrady při dřívějších kontrolách a lékaři je nedokázali vyvrátit. Rozhodně má ale prý prioritu zachování dostupnosti lékařů.

Jestli pojišťovny skutečně pošlou všem ambulantním specialistům smlouvy na dobu neurčitou, bude to pro Kubka významný úspěch v příhodný čas. Příští rok končí jeho funkční období prezidenta lékařské komory, a pokud letos lékaři schválí změnu stanov, aby mohl znovu kandidovat, má to v plánu.


Čtěte také:

VZP vybírá ambulance, s nimiž už neuzavře novou smlouvu

Poplatky v ambulancích a lékárnách od příštího roku končí, rozhodla vláda

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít