Česko se rozhoduje, zda chce na výstavu

25. února 2013, 00:00 - (iza)
25. února 2013, 00:00

Expo 2015 Česká vláda, která dosud nepotvrdila národní účast na světové výstavě Expo 2015 v italském Miláně, nemá nazbyt ani času, ani prostoru. Osm set dní před zahájením prestižní akce s mottem Potraviny pro planetu, energie pro život a dva dny před zasedáním kabinetu, jenž se má záležitostí zabývat, je přihlášeno 120 států spolu s řadou mezinárodních organizací. Ti všichni si rychle rozebírají nabízenou část výstavní plochy z celkové rozlohy přesahující milion metrů čtverečních.

„Mohu potvrdit, že momentálně je zadáno 80 procent výměry určené na objekty, které si chtějí jednotliví zájemci postavit,“ sdělila týdeníku Euro Veronica Corallová, která má v oddělení Expa pro zahraniční vztahy na starost národní zastoupení. V absolutním vyjádření to znamená, že ze šedesáti parcel pro pavilony je jejich zadáno skoro padesát. Ty, co zbývají, jsou příliš velké, příliš malé nebo nevýhodně umístěné. „Některé země mají pozemky atraktivní polohou a rozlohou pouze zamluveny. Pokud se Česká republika rozhodne pro účast na Expu 2015 brzy a představí organizátorům zajímavý projekt, může být první mezi náhradními zájemci a pro svůj pavilon ještě získat velmi dobré místo. Jde však o dny,“ zdůrazňuje generální komisař české mise Jiří F. Potužník, kterého jmenovala na základě výběrového řízení vláda na konci prosince.

Spolu s Českem usiluje o přidělení 130 tisíc metrů čtverečních ploch šedesát zemí. Čtyřicet tisíc metrů čtverečních padne na devět sdílených tematických prostorů (clusterů), které jsou druhou formou národní přítomnosti.

Na ně upíná pozornost 70 států, které se podělí o „obory“, jako jsou rýže, káva, kakao, koření či ostrovy. „Organizátoři se tváří, že pro více než 130 států nemají místo,“ říká Potužník.

Z předchozího Expa 2010 v čínské Šanghaji zbylo v českém rozpočtu 70 milionů korun, stát by mohl přihodit dalších 60. Novinkou je snaha o co nejvyšší zapojení soukromého sektoru: optimistická varianta mluví o 260 milionech korun, minimalistická o 180 milionech. Bude-li nabídka nižší, domácí tým do severní Itálie zřejmě nepojede. Organizátoři počítají s příchodem 20 milionů návštěvníků a 25 miliony prodaných vstupenek, virtuálně se „má dostavit“ až miliarda zvědavců. Brány areálu se otevřou za dva roky, prvního května.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít