Česko se ocitlo v centru zájmu mezinárodních bank

13. května 2013, 00:00 - JAN NÝVLT
13. května 2013, 00:00

Obří transakce jako financování EPE, Net4Gas, SGH a další si pozornost zaslouží

Relativně poklidné vody firemního bankovnictví v České republice v posledních měsících zčeřily některé velké mezinárodní štiky. Transakce v řádech miliard a více eur přitáhly na domácí trh banky, o kterých jsme dosud spíše četli v odborném tisku. Ostřílení hráči z investičních bank jako Morgan Stanley, JP Morgan, RBS, Citi, kteří ještě před pár lety považovali střední a východní Evropu za jednu homogenní oblast, se naučili rozlišovat, kde leží Praha, Bratislava a další města v regionu.

Příčinou je zejména aktuální dění v Evropské unii a především v energetické politice.

Rušení jaderných elektráren, masivní podpora obnovitelných zdrojů a celková vlna úspor přiměla mnohé západoevropské nadnárodní firmy ke koncentraci na domácí trh. Odchod ze středoevropského prostoru pak pro ně představuje přirozenou volbu - na rozdíl od jiných zemí jsou jejich državy v našem regionu stále ještě hodnotné a není potřeba prodávat je s velkou ztrátou.

Mezi kupci pak převládají dvě skupiny: lokální investoři typu EPE, PPF, KKCG apod.

a fondy privátního kapitálu. V obou případech hrají významnou roli banky a různé struktury akvizičního financování. Dalším novým fenoménem je zvýšený objem emisí dluhopisů českých firem - emitovaných jak na domácím, tak na mezinárodním trhu.

To všechno se děje v době, kdy úvěrový trh v západní Evropě klesá o desítky procent. Logicky je pak zájem o Česko a celý region veliký, což jsme zaznamenali i na listopadové konferenci o syndikovaných úvěrech, která se každoročně koná ve Vídni - Česko bylo tématem číslo jedna. Obří transakce typu financování EPE, Net4Gas, SGH a jiné si pozornost prostě zaslouží. A to další obdobné obchody banky ještě připravují.

Třešničkou na dortu je pro české bankéře ocenění prestižního londýnského časopisu Euroweek, který zařadil úvěry pro EPE a Falcon mezi tři nejlepší transakce roku v celém středoevropském regionu. ČSOB a její týmy byly mezi vedoucími aranžéry u obou těchto transakcí, u druhé navíc agentem.

Pro domácí banky typu ČSOB je zmíněný trend určitě zajímavou možností porovnat své schopnosti se znalostmi velkých západních i východních bankovních skupin. A je dobře, že jsme si opět ověřili, že naše cesta s důrazem na lokální znalosti a co nejbližší přístup ke klientovi je správná. Jsme tak schopni řešit velké sofistikované transakce za desítky miliard korun, stejně jako se klientovi přizpůsobit a nabídnout ad hoc řešení v rozsahu o několik řádů nižším. Je nám totiž jasné, že ty druhé tady budou potřeba stále, a to i poté, co se pozornost mezinárodních bank otočí zcela jiným směrem.

O autorovi| JAN NÝVLT * ředitel útvaru Syndikované žinancování, ČSOB

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít