Česko-rakouské jaro

01. června 2015, 00:00 -
01. června 2015, 00:00

Vzájemné výzvy za nás Brusel nevyřeší, píše rakouský velvyslanec v ČR Ferdinand Trauttmansdorff

I letos týdeník Euro potvrzuje svou přílohou Rakousko význam hospodářských vztahů mezi Rakouskem a Českou republikou, která je již léta nejdůležitějším rakouským obchodním partnerem ve střední a východní Evropě. Ne nadarmo již brzy přesáhne celoroční objem vzájemného obchodu hranici deseti miliard eur. Rakouské investice v Česku tuto hranici přesáhly již dávno. A také postupně roste český zájem o významnější investice v Rakousku. Ano, ekonomické vztahy mezi našimi zeměmi jsou jasným úspěchem. Ale tyto úspěchy nás odvádějí od stále ještě nevyužitého potenciálu, který je možné aktivizovat. K tomu ale částečně chybějí vhodné rámcové podmínky. Hannes Androsch, jeden z předchůdců současného rakouského spolkového ministra financí Hanse Jörga Schellinga, dodnes velmi aktivní podnikatel a přední myslitel, píše ve své nové knize v souvislosti s budoucností Rakouska o „konci pohodlnosti“. Toto ale bezpochyby platí také pro vzájemné plné využití potenciálu našich obou vysoce rozvinutých průmyslových národů.

Posilování imunity Právě v současné nejisté době v dnešní Evropě platí, že bychom neměli léčit drahými metodami příznaky chorob, ale naopak posilovat imunitu rozvojem svých silných stránek. A současná česká vláda již prokázala, že si toho je velmi dobře vědoma.

Již zmíněný ministr Hans Jörg Schelling v této příloze zaujímá stanoviska k aktuálním otázkám hospodářské politiky. V jeho osobě má Rakousko ministra financí, který se osvědčil jako mimořádně úspěšný vrcholový manažer, a možná i proto si velmi dobře rozumí se svým českým kolegou, a to nejen v oblasti potírání daňových úniků.

Česká republika a Rakousko profitují již více než deset let společně z výhod vnitřního trhu a dalších svobod Evropské unie. Přesto ještě stále existují znatelné deficity, které musíme překonat, abychom vytvořili ty nejlepší rámcové podmínky. Zde musíme ještě více myslet v přeshraničních dimenzích. Některé úkoly si musejí sousedi vyřešit mezi sebou, to za ně nikdo neudělá, ani Brusel!

Smutný stav dopravního spojení dvacet pět let po pádu železné opony nás stojí denně obrovské částky v podobě nevyužitého ekonomického potenciálu. Optimalizace a udržitelné uspořádání výroby elektrické energie, zajištění vyšší energetické efektivity, hranice přesahující výstavba digitální infrastruktury, výchova urgentně potřebných odborných pracovníků, přeshraniční koordinace výzkumu a vývoje, podpora turistického ruchu zaměřeného na kulturní a přírodní poklady na obou stranách hranice, žádný z těchto potenciálů nedokáže plně rozvinout ani politika pouze jednoho z našich obou národů, ani bruselské instituce. Zde si musíme společně vyhrnout rukávy a dohromady se s tím vypořádat. Tady neexistuje žádný odpočinek na již získaných vavřínech, žádné pohodlí! A dokud hranice mezi našimi zeměmi plně neodbouráme, nesmějí nás rozdělovat, ale naopak spojovat.

Potřebujeme vytvořit nové jaro ve vzájemné dynamice a rozvoji česko-rakouských vztahů. K tomu nestačí pěstovat kontakty na všech úrovních jen mezi našimi hlavními městy, ale je třeba rozpoznat a rozvinout potenciály a slabiny a deficity do nejvyšší možné míry přeměnit na silné stránky. Musíme přivést k rozkvětu i naše strukturálně slabé příhraničí. Tak jako příroda na jaře uvolní neočekávané síly, tak se to musí podařit i v česko-rakouských vztazích!

Slavkovský impulz Co platí mezi Českou republikou a Rakouskem, to platí i pro vztahy s ostatními sousedy v naší vysoce rozvinuté průmyslové zóně. Trojstranné setkání předsedů vlád České republiky, Slovenska a Rakouska letos 29. ledna ve Slavkově u Brna představuje v tomto ohledu milník. Tato schůzka dodala důležitý politický impulz s konkrétními cíli pro jednotlivá odborná ministerstva, která mají dohodnutým postupem naplnit nezbytné společné projekty související s geografickou blízkostí našich tří zemí.

A protože právě podnikatelé a firmy zpravidla nejsou přáteli byrokratických a fyzických překážek na trhu, tak pevně věřím, že ani vám neunikl čerstvý vítr v česko-rakouských vztazích. To totiž skrývá velkou šanci pro společnou budoucnost a dlouhodobě udržitelnou prosperitu našich zemí. Pojďme společně tyto šance využít!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít