Česko-rakouské jaro

01. června 2015, 00:00 -
01. června 2015, 00:00

Vzájemné výzvy za nás Brusel nevyřeší, píše rakouský velvyslanec v ČR Ferdinand Trauttmansdorff

I letos týdeník Euro potvrzuje svou přílohou Rakousko význam hospodářských vztahů mezi Rakouskem a Českou republikou, která je již léta nejdůležitějším rakouským obchodním partnerem ve střední a východní Evropě. Ne nadarmo již brzy přesáhne celoroční objem vzájemného obchodu hranici deseti miliard eur. Rakouské investice v Česku tuto hranici přesáhly již dávno. A také postupně roste český zájem o významnější investice v Rakousku. Ano, ekonomické vztahy mezi našimi zeměmi jsou jasným úspěchem. Ale tyto úspěchy nás odvádějí od stále ještě nevyužitého potenciálu, který je možné aktivizovat. K tomu ale částečně chybějí vhodné rámcové podmínky. Hannes Androsch, jeden z předchůdců současného rakouského spolkového ministra financí Hanse Jörga Schellinga, dodnes velmi aktivní podnikatel a přední myslitel, píše ve své nové knize v souvislosti s budoucností Rakouska o „konci pohodlnosti“. Toto ale bezpochyby platí také pro vzájemné plné využití potenciálu našich obou vysoce rozvinutých průmyslových národů.

Posilování imunity Právě v současné nejisté době v dnešní Evropě platí, že bychom neměli léčit drahými metodami příznaky chorob, ale naopak posilovat imunitu rozvojem svých silných stránek. A současná česká vláda již prokázala, že si toho je velmi dobře vědoma.

Již zmíněný ministr Hans Jörg Schelling v této příloze zaujímá stanoviska k aktuálním otázkám hospodářské politiky. V jeho osobě má Rakousko ministra financí, který se osvědčil jako mimořádně úspěšný vrcholový manažer, a možná i proto si velmi dobře rozumí se svým českým kolegou, a to nejen v oblasti potírání daňových úniků.

Česká republika a Rakousko profitují již více než deset let společně z výhod vnitřního trhu a dalších svobod Evropské unie. Přesto ještě stále existují znatelné deficity, které musíme překonat, abychom vytvořili ty nejlepší rámcové podmínky. Zde musíme ještě více myslet v přeshraničních dimenzích. Některé úkoly si musejí sousedi vyřešit mezi sebou, to za ně nikdo neudělá, ani Brusel!

Smutný stav dopravního spojení dvacet pět let po pádu železné opony nás stojí denně obrovské částky v podobě nevyužitého ekonomického potenciálu. Optimalizace a udržitelné uspořádání výroby elektrické energie, zajištění vyšší energetické efektivity, hranice přesahující výstavba digitální infrastruktury, výchova urgentně potřebných odborných pracovníků, přeshraniční koordinace výzkumu a vývoje, podpora turistického ruchu zaměřeného na kulturní a přírodní poklady na obou stranách hranice, žádný z těchto potenciálů nedokáže plně rozvinout ani politika pouze jednoho z našich obou národů, ani bruselské instituce. Zde si musíme společně vyhrnout rukávy a dohromady se s tím vypořádat. Tady neexistuje žádný odpočinek na již získaných vavřínech, žádné pohodlí! A dokud hranice mezi našimi zeměmi plně neodbouráme, nesmějí nás rozdělovat, ale naopak spojovat.

Potřebujeme vytvořit nové jaro ve vzájemné dynamice a rozvoji česko-rakouských vztahů. K tomu nestačí pěstovat kontakty na všech úrovních jen mezi našimi hlavními městy, ale je třeba rozpoznat a rozvinout potenciály a slabiny a deficity do nejvyšší možné míry přeměnit na silné stránky. Musíme přivést k rozkvětu i naše strukturálně slabé příhraničí. Tak jako příroda na jaře uvolní neočekávané síly, tak se to musí podařit i v česko-rakouských vztazích!

Slavkovský impulz Co platí mezi Českou republikou a Rakouskem, to platí i pro vztahy s ostatními sousedy v naší vysoce rozvinuté průmyslové zóně. Trojstranné setkání předsedů vlád České republiky, Slovenska a Rakouska letos 29. ledna ve Slavkově u Brna představuje v tomto ohledu milník. Tato schůzka dodala důležitý politický impulz s konkrétními cíli pro jednotlivá odborná ministerstva, která mají dohodnutým postupem naplnit nezbytné společné projekty související s geografickou blízkostí našich tří zemí.

A protože právě podnikatelé a firmy zpravidla nejsou přáteli byrokratických a fyzických překážek na trhu, tak pevně věřím, že ani vám neunikl čerstvý vítr v česko-rakouských vztazích. To totiž skrývá velkou šanci pro společnou budoucnost a dlouhodobě udržitelnou prosperitu našich zemí. Pojďme společně tyto šance využít!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít