Česko-rakouské jaro

01. června 2015, 00:00 -
01. června 2015, 00:00

Vzájemné výzvy za nás Brusel nevyřeší, píše rakouský velvyslanec v ČR Ferdinand Trauttmansdorff

I letos týdeník Euro potvrzuje svou přílohou Rakousko význam hospodářských vztahů mezi Rakouskem a Českou republikou, která je již léta nejdůležitějším rakouským obchodním partnerem ve střední a východní Evropě. Ne nadarmo již brzy přesáhne celoroční objem vzájemného obchodu hranici deseti miliard eur. Rakouské investice v Česku tuto hranici přesáhly již dávno. A také postupně roste český zájem o významnější investice v Rakousku. Ano, ekonomické vztahy mezi našimi zeměmi jsou jasným úspěchem. Ale tyto úspěchy nás odvádějí od stále ještě nevyužitého potenciálu, který je možné aktivizovat. K tomu ale částečně chybějí vhodné rámcové podmínky. Hannes Androsch, jeden z předchůdců současného rakouského spolkového ministra financí Hanse Jörga Schellinga, dodnes velmi aktivní podnikatel a přední myslitel, píše ve své nové knize v souvislosti s budoucností Rakouska o „konci pohodlnosti“. Toto ale bezpochyby platí také pro vzájemné plné využití potenciálu našich obou vysoce rozvinutých průmyslových národů.

Posilování imunity Právě v současné nejisté době v dnešní Evropě platí, že bychom neměli léčit drahými metodami příznaky chorob, ale naopak posilovat imunitu rozvojem svých silných stránek. A současná česká vláda již prokázala, že si toho je velmi dobře vědoma.

Již zmíněný ministr Hans Jörg Schelling v této příloze zaujímá stanoviska k aktuálním otázkám hospodářské politiky. V jeho osobě má Rakousko ministra financí, který se osvědčil jako mimořádně úspěšný vrcholový manažer, a možná i proto si velmi dobře rozumí se svým českým kolegou, a to nejen v oblasti potírání daňových úniků.

Česká republika a Rakousko profitují již více než deset let společně z výhod vnitřního trhu a dalších svobod Evropské unie. Přesto ještě stále existují znatelné deficity, které musíme překonat, abychom vytvořili ty nejlepší rámcové podmínky. Zde musíme ještě více myslet v přeshraničních dimenzích. Některé úkoly si musejí sousedi vyřešit mezi sebou, to za ně nikdo neudělá, ani Brusel!

Smutný stav dopravního spojení dvacet pět let po pádu železné opony nás stojí denně obrovské částky v podobě nevyužitého ekonomického potenciálu. Optimalizace a udržitelné uspořádání výroby elektrické energie, zajištění vyšší energetické efektivity, hranice přesahující výstavba digitální infrastruktury, výchova urgentně potřebných odborných pracovníků, přeshraniční koordinace výzkumu a vývoje, podpora turistického ruchu zaměřeného na kulturní a přírodní poklady na obou stranách hranice, žádný z těchto potenciálů nedokáže plně rozvinout ani politika pouze jednoho z našich obou národů, ani bruselské instituce. Zde si musíme společně vyhrnout rukávy a dohromady se s tím vypořádat. Tady neexistuje žádný odpočinek na již získaných vavřínech, žádné pohodlí! A dokud hranice mezi našimi zeměmi plně neodbouráme, nesmějí nás rozdělovat, ale naopak spojovat.

Potřebujeme vytvořit nové jaro ve vzájemné dynamice a rozvoji česko-rakouských vztahů. K tomu nestačí pěstovat kontakty na všech úrovních jen mezi našimi hlavními městy, ale je třeba rozpoznat a rozvinout potenciály a slabiny a deficity do nejvyšší možné míry přeměnit na silné stránky. Musíme přivést k rozkvětu i naše strukturálně slabé příhraničí. Tak jako příroda na jaře uvolní neočekávané síly, tak se to musí podařit i v česko-rakouských vztazích!

Slavkovský impulz Co platí mezi Českou republikou a Rakouskem, to platí i pro vztahy s ostatními sousedy v naší vysoce rozvinuté průmyslové zóně. Trojstranné setkání předsedů vlád České republiky, Slovenska a Rakouska letos 29. ledna ve Slavkově u Brna představuje v tomto ohledu milník. Tato schůzka dodala důležitý politický impulz s konkrétními cíli pro jednotlivá odborná ministerstva, která mají dohodnutým postupem naplnit nezbytné společné projekty související s geografickou blízkostí našich tří zemí.

A protože právě podnikatelé a firmy zpravidla nejsou přáteli byrokratických a fyzických překážek na trhu, tak pevně věřím, že ani vám neunikl čerstvý vítr v česko-rakouských vztazích. To totiž skrývá velkou šanci pro společnou budoucnost a dlouhodobě udržitelnou prosperitu našich zemí. Pojďme společně tyto šance využít!

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít