Česko-německé cvičení ukázalo důležitost propojení elektroenergetických sítí

29. září 2014, 00:00 - (pol)
29. září 2014, 00:00

Více než 200 profesionálů z Česka a Německa si vyzkoušelo při prvním společném cvičení výstavbu náhradního příhraničního elektrického vedení, které spojuje sítě společností ČEPS a 50Hertz

Cvičení DRILL 2014 simulovalo extrémní situaci, kdy může dojít k selhání některé technické části elektrické sítě, například k pádu stožáru.

Krizový scénář Dle scénáře způsobí extrémní kalamitní počasí sérii mimořádných situací v elektroenergetických přenosových soustavách v celé řadě zemí Evropy, včetně Česka a Německa. Dojde k výpadku vedení zvlášť vysokého napětí mezi transformovnami Hradec u Kadaně a Röhrsdorf. Zprovoznění mezinárodního propojení se tak v dané situaci rázem stává strategickou prioritou.

Obě společnosti začnou okamžitě stavět náhradní přenosovou trasu pro přeshraniční vedení. Pokud stavbu komplikují další faktory jako požár v okolí nebo nepřístupné cesty, neobejdou se společnosti ČEPS a 50Hertz bez pomoci záchranných složek a armády obou zemí.

Krizovou situaci, kterou scénář cvičení připravil, řešily desítky odborníků z obou energetických společností. Povolány byly dva vrtulníky. Zasahoval zde vrtulník Policie ČR, který pomáhal hasit požár v blízkosti vedení.

Vrtulník Armády ČR pak kvůli nepřístupnému terénu dopravoval části konstrukce nových stožárů na místo stavby. Při vztyčování stožárů asistovaly tři jeřáby. Celá akce se neobešla bez desítek zásahových vozů záchranných složek obou zemí.

„Toto cvičení ukazuje, jak intenzivně evropští provozovatelé přenosových soustav spolupracují, aby zajistili spolehlivé dodávky elektřiny. V Evropě jsme všichni na jedné lodi a je třeba, abychom uměli podobné kritické situace řešit společně. Toto bezpečnostní

cvičení společností ČEPS a 50Hertz představuje novou úroveň spolupráce a my jsme velmi hrdí na to, že se cvičení zúčastnili i zástupci veřejnosti,“ říká Boris Schucht, předseda představenstva společnosti 50Hertz.

Mezinárodní spolupráce je nutná Dnes je elektřina považována za samozřejmou součást života všech obyvatel. Na bezproblémové fungování evropských sítí se mohou kdykoli spolehnout díky spolupráci dispečerských center národních provozovatelů přenosových soustav, která střeží rovnováhu elektřiny v síti 24 hodin denně.

Přestože provozovatelé přenosových sítí zodpovědně udržují a rozvíjejí svá zařízení, nelze stoprocentně vyloučit technickou poruchu některé části sítě. Díky provázanosti systému přenosové soustavy je obvykle možné zapojit síť tak, aby porucha na chod systému neměla výrazný vliv. V extrémním případě, který simuluje scénář bezpečnostního cvičení DRILL 2014, se však ukazuje nenahraditelnost spolehlivého fungování přenosových soustav, a to s celoevropským přesahem. „Vývoj evropské energetiky klade stále větší nároky na mezinárodní spolupráci přenosových soustav. Spolupráce dispečerů ČEPS, 50Hertz i dalších společností v regionu se stále zintenzivňuje. Prověřování vzájemné koordinace při krizových situacích je namístě,” upozorňuje Vladimír Tošovský, předseda představenstva společnosti ČEPS.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít