Česko-německé cvičení ukázalo důležitost propojení elektroenergetických sítí

29. září 2014, 00:00 - (pol)
29. září 2014, 00:00

Více než 200 profesionálů z Česka a Německa si vyzkoušelo při prvním společném cvičení výstavbu náhradního příhraničního elektrického vedení, které spojuje sítě společností ČEPS a 50Hertz

Cvičení DRILL 2014 simulovalo extrémní situaci, kdy může dojít k selhání některé technické části elektrické sítě, například k pádu stožáru.

Krizový scénář Dle scénáře způsobí extrémní kalamitní počasí sérii mimořádných situací v elektroenergetických přenosových soustavách v celé řadě zemí Evropy, včetně Česka a Německa. Dojde k výpadku vedení zvlášť vysokého napětí mezi transformovnami Hradec u Kadaně a Röhrsdorf. Zprovoznění mezinárodního propojení se tak v dané situaci rázem stává strategickou prioritou.

Obě společnosti začnou okamžitě stavět náhradní přenosovou trasu pro přeshraniční vedení. Pokud stavbu komplikují další faktory jako požár v okolí nebo nepřístupné cesty, neobejdou se společnosti ČEPS a 50Hertz bez pomoci záchranných složek a armády obou zemí.

Krizovou situaci, kterou scénář cvičení připravil, řešily desítky odborníků z obou energetických společností. Povolány byly dva vrtulníky. Zasahoval zde vrtulník Policie ČR, který pomáhal hasit požár v blízkosti vedení.

Vrtulník Armády ČR pak kvůli nepřístupnému terénu dopravoval části konstrukce nových stožárů na místo stavby. Při vztyčování stožárů asistovaly tři jeřáby. Celá akce se neobešla bez desítek zásahových vozů záchranných složek obou zemí.

„Toto cvičení ukazuje, jak intenzivně evropští provozovatelé přenosových soustav spolupracují, aby zajistili spolehlivé dodávky elektřiny. V Evropě jsme všichni na jedné lodi a je třeba, abychom uměli podobné kritické situace řešit společně. Toto bezpečnostní

cvičení společností ČEPS a 50Hertz představuje novou úroveň spolupráce a my jsme velmi hrdí na to, že se cvičení zúčastnili i zástupci veřejnosti,“ říká Boris Schucht, předseda představenstva společnosti 50Hertz.

Mezinárodní spolupráce je nutná Dnes je elektřina považována za samozřejmou součást života všech obyvatel. Na bezproblémové fungování evropských sítí se mohou kdykoli spolehnout díky spolupráci dispečerských center národních provozovatelů přenosových soustav, která střeží rovnováhu elektřiny v síti 24 hodin denně.

Přestože provozovatelé přenosových sítí zodpovědně udržují a rozvíjejí svá zařízení, nelze stoprocentně vyloučit technickou poruchu některé části sítě. Díky provázanosti systému přenosové soustavy je obvykle možné zapojit síť tak, aby porucha na chod systému neměla výrazný vliv. V extrémním případě, který simuluje scénář bezpečnostního cvičení DRILL 2014, se však ukazuje nenahraditelnost spolehlivého fungování přenosových soustav, a to s celoevropským přesahem. „Vývoj evropské energetiky klade stále větší nároky na mezinárodní spolupráci přenosových soustav. Spolupráce dispečerů ČEPS, 50Hertz i dalších společností v regionu se stále zintenzivňuje. Prověřování vzájemné koordinace při krizových situacích je namístě,” upozorňuje Vladimír Tošovský, předseda představenstva společnosti ČEPS.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít