Česká spořitelna pomůže startupům

09. června 2014, 00:00 -
09. června 2014, 00:00

Program Inostart umožňuje začínajícím podnikatelům s novými nápady financovat rozjezd podnikání

Malé a střední podniky (SME) patří k významným zdrojům inovací. Zároveň mají firmy menší velikosti často problém své inovace kvůli nedostatku financí uskutečňovat. K řešení tohoto problému se rozhodla přispět i Česká spořitelna z rakouské skupiny Erste Group. „Jako jedna z největších domácích bank cítíme zodpovědnost za rozvoj českého podnikatelského sektoru a obecně za prosperitu celé země,“ říká Ladislav Dvořák, projektový manažer programu Inostart. A právě program Inostart, který Česká spořitelna spustila v polovině května 2014 pod značkou Erste Corporate Banking, umožňuje začínajícím podnikům a SME získat úvěr k realizaci inovativních projektů. „Tento program vznikl sice již v roce 2012, ale mohly se do něj hlásit jen firmy z Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Nyní došlo k rozšíření na celou republiku. Začínající podnikatelé a firmy do tří let od založení podniku v něm mohou získat úvěry až 15 milionů korun na uskutečnění svého inovativního záměru. Přitom klíčová pro zařazení do programu je právě inovativnost, tedy že navrhovaný záměr přináší skutečně něco nového,“ vysvětluje Ladislav Dvořák.

Rozšířená varianta Program Inostart vznikl ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO) a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou, která poskytnuté úvěry zajišťuje až do výše 60 procent. Prostředky určené do programu pocházejí z fondů, jimiž Švýcarsko podporuje nové členské země EU. MPO na poskytování programu vypsalo výběrové řízení, které vyhrála právě Česká spořitelna se svou poradenskou firmou Erste Grantika Advisory. „Program byl zpočátku zaměřen jen na zmíněné kraje střední a severní Moravy, kde se testovala jeho funkčnost. Přihlásila se nám řada podnikatelů, u řady záměrů však chyběl například byznys plán. Proto jsme se s MPO dohodli na rozšíření programu na celou republiku, možnosti poskytovat předsmluvní poradenství s formulací podnikatelského záměru a zařazení SME, které tak mohou realizovat novou investici formou startupu,“ říká Ladislav Dvořák.

Široká podpora Výběr projektů v programu Inostart je poměrně přísný.

„Malé firmy jsou velmi kreativní, v pilotní fázi se nám přihlásily desítky zájemců, z toho se jich 21 dostalo do fáze schvalování, úvěry jsme potvrdili třem z nich a dalších šest případů ještě posuzujeme,“ shrnuje Ladislav Dvořák a dodává, že celkově jsou v programu prostředky za zhruba 700 milionů korun, které jsou určeny jak na úvěry, tak na poradenství. „Dotace na poradenství je poskytována až do deseti procent hodnoty úvěru, maximálně ale do 150 tisíc korun. Minimální splatnost úvěru činí pět let, existuje možnost odkladu splácení až tři roky,“ vysvětluje Ladislav Dvořák s tím, že Česká spořitelna podporuje start-upy obecně. „Na našich webových stránkách najdete návody na založení firmy a sepsání podnikatelského plánu. Také děláme po krajích semináře pro začínající firmy a účastníme se projektu společnosti T-Mobile Rozjezdy roku,“ uzavírá Ladislav Dvořák. l

Začínající podnikatelé a firmy do tří let od založení podniku mohou v programu Inostart získat úvěry až 15 milionů korun na uskutečnění inovativního záměru.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít