Česká spořitelna pomůže startupům

09. června 2014, 00:00 -
09. června 2014, 00:00

Program Inostart umožňuje začínajícím podnikatelům s novými nápady financovat rozjezd podnikání

Malé a střední podniky (SME) patří k významným zdrojům inovací. Zároveň mají firmy menší velikosti často problém své inovace kvůli nedostatku financí uskutečňovat. K řešení tohoto problému se rozhodla přispět i Česká spořitelna z rakouské skupiny Erste Group. „Jako jedna z největších domácích bank cítíme zodpovědnost za rozvoj českého podnikatelského sektoru a obecně za prosperitu celé země,“ říká Ladislav Dvořák, projektový manažer programu Inostart. A právě program Inostart, který Česká spořitelna spustila v polovině května 2014 pod značkou Erste Corporate Banking, umožňuje začínajícím podnikům a SME získat úvěr k realizaci inovativních projektů. „Tento program vznikl sice již v roce 2012, ale mohly se do něj hlásit jen firmy z Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Nyní došlo k rozšíření na celou republiku. Začínající podnikatelé a firmy do tří let od založení podniku v něm mohou získat úvěry až 15 milionů korun na uskutečnění svého inovativního záměru. Přitom klíčová pro zařazení do programu je právě inovativnost, tedy že navrhovaný záměr přináší skutečně něco nového,“ vysvětluje Ladislav Dvořák.

Rozšířená varianta Program Inostart vznikl ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO) a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou, která poskytnuté úvěry zajišťuje až do výše 60 procent. Prostředky určené do programu pocházejí z fondů, jimiž Švýcarsko podporuje nové členské země EU. MPO na poskytování programu vypsalo výběrové řízení, které vyhrála právě Česká spořitelna se svou poradenskou firmou Erste Grantika Advisory. „Program byl zpočátku zaměřen jen na zmíněné kraje střední a severní Moravy, kde se testovala jeho funkčnost. Přihlásila se nám řada podnikatelů, u řady záměrů však chyběl například byznys plán. Proto jsme se s MPO dohodli na rozšíření programu na celou republiku, možnosti poskytovat předsmluvní poradenství s formulací podnikatelského záměru a zařazení SME, které tak mohou realizovat novou investici formou startupu,“ říká Ladislav Dvořák.

Široká podpora Výběr projektů v programu Inostart je poměrně přísný.

„Malé firmy jsou velmi kreativní, v pilotní fázi se nám přihlásily desítky zájemců, z toho se jich 21 dostalo do fáze schvalování, úvěry jsme potvrdili třem z nich a dalších šest případů ještě posuzujeme,“ shrnuje Ladislav Dvořák a dodává, že celkově jsou v programu prostředky za zhruba 700 milionů korun, které jsou určeny jak na úvěry, tak na poradenství. „Dotace na poradenství je poskytována až do deseti procent hodnoty úvěru, maximálně ale do 150 tisíc korun. Minimální splatnost úvěru činí pět let, existuje možnost odkladu splácení až tři roky,“ vysvětluje Ladislav Dvořák s tím, že Česká spořitelna podporuje start-upy obecně. „Na našich webových stránkách najdete návody na založení firmy a sepsání podnikatelského plánu. Také děláme po krajích semináře pro začínající firmy a účastníme se projektu společnosti T-Mobile Rozjezdy roku,“ uzavírá Ladislav Dvořák. l

Začínající podnikatelé a firmy do tří let od založení podniku mohou v programu Inostart získat úvěry až 15 milionů korun na uskutečnění inovativního záměru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít