Cena o nejlepšího hokynáře

05. listopadu 2012, 00:00 - Johanna Grohová
05. listopadu 2012, 00:00

Euroglosa

Z evropských politiků se v následujících týdnech stanou hádaví hokynáři a hokynářky neváhající sáhnout po smlouvacích technikách, před kterými by bledli i zkušení prodavači na súku v Marrákeši. Začíná tahanice o relativně hodně peněz. Hraje se ale i o budoucnost eura a také členství Velké Británie, která se Unii čím dál více vzdaluje.

Minulý týden kyperské předsednictví vyslalo do světa „kompromisní“ návrh unijního rozpočtu pro roky 2014 až 2020, o jehož výši a rozdělení se bude jednat na summitu koncem listopadu. Do Bruselu se sjedou šéfové států a vlád, aby vyjednali co nejlepší podmínky pro svoji zemi. Summit má prý trvat dny a noci. Najít přijatelný průsečík pro 27 členských států v době krize a velkých ekonomických a demografických změn nebude nic snadného.

Pro řadového občana je celkový rozpočet ve výši jednoho bilionu eur především astronomické číslo.

Z hlediska evropské ekonomiky se jedná „pouze“ o jedno procento HDP Unie. Při pohledu na současnou podobu rozpočtu má člověk pocit, že se ocitl v době před šedesáti lety, kdy si kontinent potřeboval zajistit, aby nehladověl. A i přesto se jednotlivé vlády budou dívat spíše do minulosti než do budoucnosti.

V samotné struktuře přerozdělování prostředků se toho nejspíš výrazně mnoho nezmění. Hlavní boj se proto povede především o samotnou výši rozpočtu.

Zřejmě ve všech existujících kapitolách se bude muset více či méně škrtat. To je patrné z kyperského návrhu, který snižuje navrhovanou výši o 50 miliard eur. Většina států v EU sice se škrtáním nesouhlasí, ale jde vesměs o chudší či země v těžké ekonomické krizi, a tedy i méně vlivné členy. Z prvních reakcí jednotlivých států lze také vytušit, že se bude škrtat ještě více, a to až o 100 miliard eur.

Pro Česko je podstatné to, že největší srážka se zatím má týkat pomoci chudším zemím. Směrem dolů mají jít také platby určené pro farmáře a podporu rozvoje venkova, podobně i zahraniční pomoc a podpora pro státy, které do EU ještě nevstoupily. Snížit by se měly i výdaje na administrativu EU, což nejspíš vyvolá odpor unijních zaměstnanců.

Kypřané se zjevně snaží jít střední cestou, která ovšem sotva mnoho hráčů uspokojí. A členské státy už utvořily několik zájmových skupin. Například „centristická“ skupina kolem hlavního „sponzora“ Německa, zahrnující Dánsko, Finsko a Francii, volá po celkové úspoře 100 miliard eur. Nizozemsko, Švédsko a Británie žádají snížení o 115 až 130 miliard. Na druhé straně stojí Evropský parlament, který nejenže škrty odmítá, naopak by utrácel ještě víc. Parlament hrozící vetem nelze obejít.

Před pár týdny získala Evropská unie k radosti některých a smíchu jiných Nobelovu cenu za mír. Jednání o velký unijní rozpočet ale žádná mírumilovná selanka rozhodně nebude. Naopak, ostrá jednání nejspíš odhalí, jak jsou politické realitě vzdálené opakované proklamace o vzájemné solidaritě, a hlavně nutnosti přizpůsobit EU potřebám 21. století. l •

O autorovi| Johanna Grohová, spolupracovnice redakce, Brusel

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít