Cena mohla růst až ke 30 miliardám

18. března 2013, 00:00 -
18. března 2013, 00:00

Pavel Dvořák Jestli někdo vypráví, že se miliardy zaplacené za kmitočty nepromítnou do koncových cen, tak je to jedinec vzdálený ekonomické realitě. „Těch dvacet či více miliard by někdo – spotřebitel – musel zaplatit,“ argumentuje předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. V rozhovoru pro týdeník Euro popisuje, kdy a jak se rozhodl zasáhnout: „Cena přeskočila sumu odhadovanou renomovanými analytiky téměř dvojnásobně, a samotná aukce se dostala do patové situace, kdy se žádný z účastníků nechtěl vzdát a pokračoval v přihazování. To opravdu nešlo před aukcí předpokládat, takže jsem musel přikročit k nějakému řešení.“

Existuje paralela s vaším rozhodnutím v jiných zemích?

V rámci LTE kmitočtů určitě ne. Je nutné si uvědomit, že jsme se v „naší dražbě“ dostali přes nejvyšší cenu, která byla dosažena v aukcích srovnatelného typu. V ten moment se mi nejevilo pokračování aukce jako rozumné a racionální. Koneckonců toto stanovisko potvrdil nedávný Mobile World Congress, kde z úst šéfů telekomunikačního průmyslu i eurokomisařky Neelie Kroesové zazněla kritika přemrštěných cen kmitočtů v řadě zemí Unie. To mě přesvědčilo, že alternativa možného ukončení aukce je správná.

Kdy vás ta myšlenka napadla poprvé?

První pochybnosti jsem začal mít kolem Vánoc, kdy průběžné výsledky nekonvergovaly s našimi předaukčními odhady. Předpokládal jsem, že při plánovaném přerušení dražby na přelomu roku dojde k určitým změnám ve strategiích účastníků, což se nestalo. Vážné úvahy pak přišly v momentě, kdy částka překročila můj subjektivní odhad.

Na jakou sumu se podle vás mohla dražba dostat?

Teď je to už irelevantní, ale když jsem viděl, jak zájemci přihazují, nebyla pomyslná cílová páska ani v dohledu. Cena by se mohla vyšplhat k pětadvaceti, ale klidně i k třiceti miliardám korun.

Kdy spustíte novou aukci?

Do 25. března běží lhůta pro případná odvolání dražitelů. Interně už ale hodnotíme důvody, proč k patové situaci došlo, a zároveň řešíme, jak rychle upravit pravidla aukce, aby ji bylo možné co nejdříve vypsat znovu. Máme dvě možnosti – velkou změnu pravidel, která by vyžadovala zhruba sedm měsíců příprav, nebo cestu menších a rychlejších úprav, jako třeba rozšíření sankcí za stažení nejvyšší nabídky. Relevantně budu schopen se vyjádřit nejspíš až po Velikonocích, až si potřebné změny vyhodnotíme. Nicméně předpokládám, že by se nová aukce mohla rozeběhnout mnohem dříve než vloni (v polovině listopadu – pozn.red.), při opakování můžeme řadu administrativních úkonů zjednodušit. l

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít