Čekání na slova

15. října 2012, 00:00 - Dáša Hyklová
15. října 2012, 00:00

Sjezd Komunistické strany Číny by měl schválit velké personální změny a nastínit vizi dalšího směřování země

Budoucnost se prý dá věštit z čajových lístků. Nicméně v Pekingu byly v minulých týdnech k dispozici o něco sofistikovanější metody. Pozorovatelé i obyvatelé hlavního města Číny sledovali jakékoli podněty, které by jim pomohli určit, kdy přesně se uskuteční tolik očekávaný osmnáctý celonárodní sjezd komunistické strany. Nová květinová výzdoba města, změna termínu maratonu a rezervace hotelových pokojů nenechávaly nikoho na pochybách, že k přelomovému zasedání skutečně dojde ještě na podzim. Koncem září pak státní média konečně informovala o tom, že 2270 vybraných zástupců se v Pekingu sejde 8. listopadu. Ne náhodou je nadcházející sjezd v mandarinštině označován čínským znakem „da“, což znamená „velký“. Má na něm dojít k celé řadě personálních přesunů včetně výměny na postech nejvyšších. Pětadvacetičlenné politbyro i devítičlenný stálý výbor strany, který je neformálně hlavním rozhodujícím orgánem ve státě, čeká téměř kompletní obměna. Ze stálého výboru odejde hned sedm jeho členů, mezi nimi i současný prezident a generální tajemník Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťian-pao.

A proč vlastně tolik tajností kolem samotného data sjezdu? Důvodů se nabízí hned několik. Tím hlavním je samotný fakt, že chod země řídí strana. V roce 1921 ji zakládalo 50 nadšenců, dnes má 82 milionů členů a ovládá výkonnou moc, soudy i ozbrojené složky. Své pobočky a výbory má v každé vesnici, městě, policii, armádě, institucích a orgánech, i ve všech státních podnicích. Mlžení kolem přelomových událostí představuje starou osvědčenou taktiku.

Zatímco ve Spojených státech jsou data konvencí politických stran ohlašovány kvůli svobodným volbám měsíce dopředu, v Číně se dělají tajnosti téměř do poslední chvíle. A to i v případě zasedání parlamentu, a dokonce i kvůli cestám tamních lídrů na mezinárodní summity. Jejich účast bývá potvrzována obvykle pouze pár dnů předem. Důsledkem jsou nejrůznější dohady a intriky, jež se šíří z Pekingu po celé zemi a následně i do zahraničí.

Aféry a pomalejší růst Sjezd se koná ve složité době a vedení se na něj chtělo co nejdůkladněji připravit. Přestože nástup v pořadí již páté generace čínských politiků od Mao Ce-tunga byl plánován dlouho předem, strana se musela letos vyrovnat s nečekanými a nepříjemnými událostmi.

V dubnu byl odvolán ze všech funkcí Po Si-laj, který patřil donedávna mezi nejvlivnější politiky země. Šéfoval komunistické straně v třiatřicetimilionovém Čchung-čchingu a ucházel se o post ve stálém výboru. O místo v politbyru přišel kvůli skandálu manželky, kterou v srpnu odsoudili za vraždu britského obchodníka Neila Heywooda k podmíněnému trestu smrti. Sám dvaašedesátiletý sesazený politik je nyní vyšetřován z porušení stranické disciplíny a zřejmě bude také obviněn z nějakých trestných činů. Na lokálního stranického bosse disponoval podezřele velkým majetkem, podle odhadů více než 130 miliony dolarů. Na straně druhé Po Si-laj reprezentoval levicové křídlo. Nelíbilo se mu zavádění prvků „kapitalismu“ a tržní ekonomiky. Podle nepotvrzených informací usiloval dokonce o převrat v zemi a spekuluje se, že hlavním důvodem jeho odstranění byl boj uvnitř strany.

O další skandál se postaral Ling Ťi-chua, jeden z nejbližších spojenců prezidenta, který měl také naději dostat se do nejvyššího vedení. Veškerých funkcí byl zbaven kvůli podezření, že se jeho syn stal letos na jaře účastníkem smrtelné dopravní nehody, při níž řídil luxusní vůz značky Ferrari.

K nejistotě v nejvyšších stranických kruzích přispěly i slabší hospodářské výsledky země. V průběhu posledního desetiletí patřila čínská ekonomika mezi nejdynamičtější na světě, mezi lety 2003 a 2011 rostla v průměru o 10,7 procenta ročně. Nyní ji zpomalují dluhové problémy Evropy, jednoho z hlavních odbytišť čínského zboží. Tamní plánovači si mohou o dvouciferném růstu nechat pouze zdát.

Vláda pro letošní rok stanovila cíl růstu HDP o 7,5 procenta.

Poselství v náznacích Předpokládá se, že hlavními tématy sjezdu budou letos role státu v ekonomice, narůstající nerovnost mezi bohatými a chudými, boj s korupcí a zneužívání moci. Agentura Nová Čína již avizovala, že „sjezd ještě více zmobilizuje celou stranu a lidi všech etnických skupin k budování socialismu s charakteristickými čínskými prvky“.

Na sjezdu má být oficiálně představen nový generální tajemník strany, devětapadesátiletý Si Ťin-pching, který od roku 2008 vykonává funkci viceprezidenta země. Poslední dva roky hodně cestuje, a vešel tak do širšího povědomí. Dříve byl známý spíše jako manžel pohledné zpěvačky Pcheng Li-jüan, členky Čínské lidové armády s hodností generálmajora, která na důležitých stranických, státních a novoročních akcích pěla revoluční písně. V říjnu 2010 se ale stal místopředsedou ústřední vojenské komise a jeho cesta na nejvyšší čínský politický vrchol dostala jasnější kontury. V čele komise stojí samotný prezident Chu Ťin-tchao, který sám prošel podobným kariérním postupem. V září se však Si Ťin-pching postaral o rozruch, když zrušil řadu státnických schůzek, a na dva týdny dokonce úplně zmizel ze scény. Číňané horlivě spekulovali, kam se poděl, jestli nebyl zraněn a zda se nejedná o další mocenský boj. Až v polovině měsíce přinesly agentury jeho snímky z oslav na Čínské zemědělské univerzitě v Pekingu, kterých se osobně zúčastnil. Jeho dřívější absenci nikdo nevysvětlil.

Sjezd by měl trvat přibližně týden. Všichni budou netrpělivě čekat na jeho závěrečnou zprávu a slovní spojení, jež se v ní nakonec objeví. „Čínská společnost je vysoce kontextuální. To znamená, že leccos není řečeno přímo a význam slov a činů je třeba hledat v kontextu,“ vysvětluje evropský diplomat donedávna působící v Pekingu. Kupříkladu pokud bude report obsahovat zmínku o „myšlenkách Mao Ce-tunga“, v nadcházejícím období by se směřování strany mělo znatelně vychýlit doleva. Pokud se v něm naopak objeví „politická reforma“ (ve zprávě z roku 2007 byla tato fráze použita celkem pětkrát), čínský politický systém se vychýlí více doprava, respektive směrem k větší vnitrostranické demokracii. l

Další politický vývoj Číny naznačí formulace v závěrečné zprávě sjezdu

O autorovi| Dáša Hyklová • hyklova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít